"המקור" - בעלי מספנות ישראל על פרשת הצוללות: "התרשמתי שיש פה משהו לא ענייני"

ככל שהזמן עובר, מתגלה פרשת 3,000 כאחת מפרשיות השחיתות הגדולות בתולדות המדינה. מקורבים לרה"מ ובכירים במערכת הביטחון נמצאים בעין הסערה, ובצל החשדות הכבדים מספר לראשונה שלומי פוגל, מבעלי המספנה הגדולה בישראל שביקשה להתמודד במכרז על כלי השיט, על ההתנהלות סביב העסקה. "התרשמתי שיש פה משהו לא ענייני ואמרתי זאת לכל הגורמים; לא שוחחתי עם רה"מ בעניין למרות חברותנו", הוא טוען בריאיון מיוחד לתכנית

פרשת הצוללות - תחקיר מיוחד. ככל שהזמן עובר, מתגלה פרשת 3,000 כאחת מפרשיות השחיתות הגדולות בתולדות המדינה.

 

מקורבים לראש הממשלה נתניהו, בכירים במערכת הביטחון ואלוף לשעבר בצה"ל - כולם נמצאים בעין הסערה, כך גם עד המדינה מיקי גנור - שעומד אחד לפוצץ הכל. בצל החשדות הכבדים מספר לראשונה שלומי פוגל, מבעלי המספנה הגדולה בישראל שביקשה להתמודד במכרז על כלי השיט, על ההתנהלות סביב העסקה.

 

"התרשמתי שיש פה משהו לא ענייני ואמרתי זאת לכל הגורמים; לא שוחחתי עם רה"מ בעניין למרות חברותנו", הוא טוען בין השאר בראיון מיוחד לתכנית.


"המקור" - כתבות נוספות:

איומים, השתלת סמים ואלימות: כך סוגרים חשבון בחסידות גור עם זוג שהכעיס רבנים

"המקור" - תיעוד מיוחד: כך הפך אב הבית במעון רה"מ לאייקון מחאה

"המקור": הון-שלטון - ההתחייבות המוזרה של חבר הכנסת מוזס לעו"ד שלמה נס

 

תגובות לתחקיר "המקור"

תגובת עו"ד דוד שמרון, באמצעות עורכי דינו יעקב ויינרוט ועמית חדד: "פרסום הכתבה בעיצומה של חקירה פלילית מנוע מאיתנו להתייחס באופן פרטני לכל טענה ומסקנה שגויה בכתבה שפרסמתם, ויש למכביר. עם זאת לא ניתן להתעלם מהעובדות הפשוטות: עו"ד שמרון מעולם לא היה שותף של גנור ופעל כל העת כעורך דינו בלבד.

 

"הוא מעולם לא אמור היה לקבל שכ"ט בגין עסקת הצוללות - לא תשעה מיליון דולר ולא דולר אחד. עו"ד שמרון מעולם לא שוחח עם ראש הממשלה בנושא רכש כלי השיט וממילא הוא לא יידע אותו על העובדה שהוא מייצג את גנור. פנייתו ליועץ המשפטי של משרד הביטחון עולה בקנה אחד עם הסדר ניגוד העניינים. הניסיון הציני לשוות גוון פסול למעורבותו של עו"ד שמרון במגעים הקואליציוניים בין הליכוד לישראל ביתנו שגוי מיסודו. עו"ד שמרון פעל כדין ולא נפל רבב במעשיו. אנחנו בטוחים כי כאשר עובדות אלו יתבררו כנכונות, גם לכך יוקדש תחקיר".

 

תגובת אבריאל בר יוסף, באמצעות עו"ד ז'ק חן: "מתוקף תפקידו כמשנה לראש המל"ל, מר בר יוסף עסק בנושא הצוללת השישית וכלי השייט. הוא עסק בנושא זה תחת שלושה ראשי מל"ל בהנחייתם ותחת בקרתם ובשיתוף פעולה מלא עם רבים אחרים במערכת הביטחון, משרד החוץ, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה. הטענה כאילו הממונים עליו ואחרים העוסקים במלאכה לא ידעו על היכרותו וחברותו עם מר גנור וכאילו מר בר יוסף הסתיר זאת ולא דיווח - היא צינית ושקרית.

 

מר בר יוסף אכן נכח בפגישת ההיכרות של השר שטייניץ, בתוקף תפקידו כשר האוצר, עם מנכ"ל המספנה הגרמנית. בפגישה זו אכן נכח מר גנור ונכחו גם אחרים, ביניהם נציגי חיל הים. בניגוד לנטען על ידכם, נוכחותו של מר בר יוסף בפגישה הייתה מוצדקת ומקובלת: באותה תקופה הוא מילא תפקיד של מנהל וועדת החוץ והבטחון של הכנסת שעוסקת באופן שוטף בתחומים אלה.

 

שרבוב העובדה לפיה בתו של מר בר יוסף תרמה, באופן חוקי לחלוטין כפי שאף אתם מציינים, לקמפיין הבחירות של השר שטייניץ, הוא מלאכותי ומאולץ. אין כל קשר בין עובדה זו לאיזה מן הנושאים הקשורים לעניין. לא זכור למר בר יוסף מספר הפגישות המדויק בינו, כמנהל ועדת החוץ והבטחון של הכנסת, עם חבר הכנסת מר בנימין נתניהו שהיה משתתף בישיבות הוועדה מתוקף תפקידו כיו"ר האופוזיציה. דיונים ופגישות מסוג זה הם חלק משגרת העבודה של צוות הועדה עם חברי הכנסת. ברור שאין בכך שום פסול, כפי שאף אתם מציינים בשאלתכם.

 

פעילותו של מר בר יוסף במסגרת כל התפקידים הציבוריים בהם נשא עשרות שנים, הייתה מקצועית לחלוטין ונעשתה כשלנגד עיניו אך ורק טובת הציבור והאינטרסים של מדינת ישראל. לא זה המקום והזמן לפרוש את כל פועלו של מר בר יוסף על מנת להדגים עד כמה נבזיות טענות המועלות עתה על ידי אינטרסנטים גדולים ורכלנים קטנים. בבוא הזמן ובמקום הנכון - כל אלה ייחשפו. בשלב זה נסתפק בציון העובדה הפשוטה שמעידה כאלף עדים עד כמה טענות אלה מגוחכות: מר בר יוסף שירת תחת שלושה ראשי מל"ל. הראשון, עוזי ארד, הוא זה שביקש אותו לבוא למל"ל והטיל עליו לעסוק בנושא הצוללת השישית. לא הוא ולא שני ראשי המל"ל שבאו בעקבותיו, מצאו, ולו פעם אחת, להעיר למר בר יוסף על איכות עבודתו או כשרות מניעיו. הוא מעולם לא קיבל ולו אגורה או טובת הנאה אחרת מאף גורם".

 

 

"פעילותו הייתה מקצועית לחלוטין". המשנה לשעבר לראש המל"ל תת-אלוף במיל' בר יוסף(חדשות 10)

תגובת האלוף (במיל.) אליעזר (צ'ייני) מרום באמצעות עורך דינו ציון אמיר: "בשל מגבלות החלות עליו, נוכח חקירה המתקיימת בעניינים אלה מנוע מר מרום מלהגיב לגופם של דברים. יחד עם זאת, מר מרום מקפיד בעניין זה, כמו בכל עניין אחר, לפעול על פי הוראות הדין, והכללים והנהלים במלואם".

 

תגובת השר יובל שטייניץ: "מעולם לא ידעתי על תפקידיהם של ברקת או גנור כמתווכים בעיסקאות רכש מול מערכת הביטחון. תמיכתי בהתעצמות חיל הים בספינות ובצוללות ידועה מזה כעשרים שנה".

 

תגובת שר הביטחון אביגדור ליברמן: "בחודשים האחרונים זיהיתי מגמה נבזית ושקופה מצידו של רביב דרוקר, לקשור באופן מלאכותי את שר הביטחון מר אביגדור ליברמן לפרשת הצוללות. הנושא עלה מספר פעמים בהקשרים כאלו ואחרים במסגרת שידורי הערוץ. ברצוני להבהיר באופן הברור ביותר ושאינו משתמע לשני פנים: מר אביגדור ליברמן נחשף בפעם הראשונה למר מיקי גנור סביב מינויו של גנור לקונסול כבוד של קפריסין בישראל.

 

מר ליברמן לא פעל - לא באופן ישיר או עקיף או בכל דרך אחרת - למינויו של מר גנור כקונסול הכבוד של קפריסין בישראל. הגעתו של מר מיקי גנור למספנות בקיל, בזמן ביקורו של מר ליברמן במקום בהיותו שר החוץ, נעשתה ללא הזמנה מטעמו של שר החוץ או לשכתו, מבלי שהדבר תואם עם שר החוץ וללא ידיעתו.

 

יתרה מזאת, מעולם לא התקיים כל קשר שהוא בין מר ליברמן למר גנור, ולא התקיימה אפילו שיחת טלפון אחת בין השניים. מיד לאחר כניסתו של מר ליברמן למשרד הביטחון, התקיימה פגישה קצרה עם עורך הדין דוד שימרון, שמר ליברמן בקושי זכר את עצם קיומה. הפגישה הנ"ל עסקה אך ורק בנושא קואליציוני, ולא עלה בה כל נושא אחר".

 

תגובת עורך הדין יצחק מולכו: "מר מולכו אף פעם לא היה מעורב בטיפול בעניין הצוללות וכלי השיט וכל ניסיון ליצור קשר כזה הוא מלאכותי ושקרי. עורך הדין מולכו משרת נאמנה את המדינה תוך הקפדה על קיום הדין וכללי האתיקה וכן על קיום הסדרי ניגוד העניינים שנערכו עמו".

 

תגובת עתליה רוזנבאום: "זה נכון שאני מיודדת עם מיקי גנור, אבל מעולם לא התקשרתי ליורם בן זאב ולא עסקתי ברכש הצוללת השישית".