מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר, רויטרס

מייקל בלומברג: "לא ארוץ לבית הלבן - זה עלול להוביל לניצחון של טראמפ או קרוז"

ראש עיריית ניו יורק לשעבר, שרבים חיכו שייכנס למרוץ לנשיאות ארצות הברית כמועמד עצמאי כדי לתת אלטרנטיבת מרכז למצביעים, הודיע בטור שפרסם בסוכנות הידיעות שלו כי לא ייכנס למרוץ. "סביר להניח שאף אחד לא היה מנצח במרוץ תלת-ראשי, כך שההחלטה היתה עוברת לקונגרס, וסיכון כזה לא הייתי יכול לשאת על מצפוני"

ראש עיריית ניו יורק לשעבר מייקל בלומברג - שרבים בארצות הברית ייחלו שירוץ לנשיאות וימנע מדונלד טראמפ זכייה בבחירות שייערכו בנובמבר הקרוב - הודיע הלילה כי לא ייכנס למרוץ, דווקא מחשש שיוביל לזכייתו של טראמפ.

 

בטור שפרסם בסוכנות הידיעות הכלכלית שבבעלותו, תחת הכותרת "סיכון שאיני מוכן לקחת", הסביר בלומברג עד כמה המצב חמור, לפני שהודיע על החלטתו. "לאמריקנים יש כיום אתגר מהותי, לשמור על ערכינו ועל ההבטחה הלאומית", כתב, "למרות הקיפאון בשכר וההשפעה המידרדרת על העולם, וושינגטון לא מציעה דבר מלבד הפניית אצבעות מאשימות וחוסר תזוזה.

 

"גם המועמדים לנשיאות, חמור מכך, מציעים שעירים לעזאזל במקום פתרונות, ומבטיחים תוצאות שאין באפשרותם להביא", הוא ממשיך, "במהלך ההיסטוריה האמריקנית, המפלגות ידעו להציב מועמדים שמתחילים לבנות מהמרכז - אבל המסורת הזו נשברת, וקיבלנו מצעד של קיצוניות".

 

העימות הרפובליקני בדטרויט.
 

העימות הרפובליקני בדטרויט. "מציעים שעירים לעזאזל במקום פתרונות"(Getty Images)

בלומברג המשיך: "המועמדים הרפובליקנים תקפו את המדיניות שהביאה לצמיחה ולהזדמנויות תחת הנשיא ביל קלינטון - והרפובליקנים תקפו את המדיניות שהביאה לצמיחה ולהזדמנויות תחת הנשיא רייגן. שני הנשיאים הללו היו פותרי בעיות, לא טהרנים אידיאולוגים - ושניהם לקחו את המדינה קדימה בדרכים משמעותיות".

 

אגב, הניו יורק טיימס אף חשף את פרטי הקמפיין שהתכוון איש העסקים בן ה-74 לנהל: גיוסו של מפקד הצבא האמריקני לשעבר מייקל מאלן כסגנו, קיבוצם של עשרות אסטרטגים וחברי צוות שניהלו סקרים ב-22 מדינות, הקימו אתר, ייצרו מודעות לטלוויזיה והקימו משרדים בטקסס ובקרוליינה הצפונית.

 

אבל, כאמור, בלומברג מסביר כי הישועה לא תבוא ממנו.

 

"בחודשים האחרונים, אמריקנים רבים דחקו בי לרוץ לנשיאות כמועמד עצמאי, וחלקם, שלא אוהבים את המועמדים הנוכחיים, אף אמרו כי זו חובתי הפטריוטית לעשות זאת", כתב, "אני מעריך את פנייתם, והקדשתי לכך מחשבה רצינית. כעת הגיע זמן ההכרעה. אחרי 12 שנים כראש עיריית ניו יורק, ידעתי מה דורש קמפיין. תמיד נמשכתי לאתגרים בלתי אפשריים, ואין אתגר גדול יותר מלהפסיק את מלחמת המפלגות בוושינגטון ולגרום לממשל לעבוד עבור העם האמריקנים, לא הלוביסטים והתורמים.

 

"אבל כשאני מסתכל על הנתונים, ברור לי שאם אכנס למירוץ, לא אוכל לנצח בו. אולי אנצח בכמה מדינות מעורבות, אבל לא אגיע ל-270 האלקטורטים הנדרשים כדי להפוך לנשיא. במירוץ תלת-ראשי, סביר להניח שאף מועמד לא יוכל לזכות בסיבוב הראשון, ואז הכוח לבחור את הנשיא יילקח מידיו של הציבור האמריקני - ויעבור לקונגרס. למעשה, אפילו אם הייתי זוכה ברוב קולות הציבור, הניצחון היה בסבירות נמוכה מאוד, מכיוון שרוב חברי הקונגרס יצביעו למועמד שלהם".

 

הקונגרס האמריקני בזמן נאומו של נתניהו, מאי 2011
 

הקונגרס האמריקני בזמן נאומו של נתניהו, מאי 2011(רויטרס)

ואז מגיע בלומברג לשורה התחתונה: "כפי שהמרוץ נראה עכשיו, והרפובליקנים שולטים בשני הבתים, יש סיכוי טוב שהצגת מועמדות מצדי תוביל לבחירה של דונלד טראמפ או טד קרוז. זהו לא סיכון שאני יכול לשאת על מצפוני.

 

"את טראמפ אני מכיר לאורך שנים, ותמיד היינו ביחסים חבריים - אפילו הסכמתי להופיע פעמיים בתוכניתו 'המתמחה'. אבל הוא מנהל את הקמפיין הדמגוגי והמפלג ביותר לנשיאות שאני מסוגל לזכור, עט על פחדיהם ודעותיהם הקדומות של האנשים. האיום לאסור על מוסלמים להיכנס למדינה הוא מתקפה על שני ערכי יסוד שעליהם צמחה ארצנו: סובלנות דתית והפרדה בין דת ומדינה. ההבטחה לגרש מיליוני מקסיקנים, העמדת הפנים של ההתעלמות מהדוגלים בעליונות הגזע הלבן, ואיום במלחמות סחר על סין ויפן - אלה צעדים שגויים באופן מסוכן. הם יפלגו אותנו מבית, ויפגעו במנהיגות שלנו בעולם, ובסופו של דבר גם יחזקו את אויבינו, יאיימו על בטחון שותפותינו, ויסכנו עוד יותר את אנשינו במדים".