תיהרס ותוחלף במגדלי ענק? כיכר אתרים, חדשות 10

"המפצח": למה כיכר אתרים בתל אביב תיהרס לטובת שורת מגדלי ענק?

אחרי שנים שלא הושקעו בה כמעט כספים, עיריית העיר העברית הראשונה החליטה למכור את חלקה בחניון הנמצא מתחת לכיכר האגדית ליזם פרטי, וזה מתכנן לבנות במקום מגדלים בגובה שבין 30 ל-36 קומות. הציבור התעורר, אך נראה שבקרוב לא תהיה ברירה אלא להיפרד מהאזור הידוע

כיכר אתרים שוכנת באחת הנקודות האסטרטגיות ביותר על חוף ימה של תל אביב, והיא מחברת בין הטיילת, המרינה, רחוב הירקון ושדרות בן גוריון. אז מדוע העירייה מתכננת להקים במקומה שורת מגדלי ענק?

 

כשתוכננה בתחילת שנות ה-70 על ידי יעקב רכטר, נחשב בזמנו האזור לפורץ דרך עם אדריכלות ברוטליסטית מפוארת שהפכה את הכיכר לשוקקת חיים. במשך עשור הייתה הכיכר לסמל של העיר העברית הראשונה, אבל אז עבריינים השתלטו על חנויות במקום, מועדוני הימורים וזנות החליפו ידיים - וזו נזנחה. במשך 30 שנה העירייה לא השקיעה בכיכר, שהפכה למקום שומם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות 10:

נתניהו על הפיגוע בחלמיש: "פעולת טרור של חיית אדם מוסתת"

נלחם על חייו: הזמר אמיר פרישר גוטמן טבע בחוף נווה ים - מצבו אנוש

מתאם הפעולות בשטחים: "מוכנים לבחון חלופות לגלאי המתכות"

 

לאחרונה החליטו בעיריית תל אביב להרוס את הכיכר ולבנות אחת חדשה במקומה, הזדמנות טובה להחזיר אותה לחיים. מסתבר כי כחלק מהתכנון החדש, תוקם חומת מגדלים שתחצוץ בין העיר לים, וזו תכלול קניון. כל העסקה הזו החלה כחלק ממכירת חלקה של העירייה בחניון שמתחת לכיכר אתרים, שלושה רבעים שייכים לעירייה והשאר ליזם פרטי. מחיר החניון עומד על 20 מיליון שקלים, והעירייה החליטה שאפשר לעשות קצת כסף מהכיכר הזנוחה - ומכרה את חלקה ליזם פרטי תמורת 150 מיליון שקלים, מהלך שעורר זעם ציבורי רב.

 

ציפי ברנד, חברת מועצת עיריית תל אביב, הייתה היחידה שחשבה שבמקום למכור את חלקה של העירייה בכיכר צריך לרכוש את חלקו של היזם, ובכך לשמור על השליטה הציבורית בנכס. "האינטרס הציבורי צריך להיות מעל הכל", אמרה. הציבור התעורר והבין ששוב גנבו לו את הים, מכיוון שהעירייה מתכננת ליצור קו חוף שירוצף במגדלים - ומתנגדים רבים העלו את חמתם נגד הרעיון.

 

תוכנית הבנייה של עיריית תל אביב
 

תוכנית הבנייה של עיריית תל אביב(חדשות 10)