אנליסט: מדוע העיריות לא שומרות על ילדי הגן, למרות שהכסף לכך קיים?

על רקע אירועי הטרור האחרונים, הקצה משרד האוצר מאות מיליוני שקלים לאבטחת מעונות היום, אולם רק שישית מהעיריות באו לקחת את הכסף. מדוע בחרו רוב הרשויות שלא להשתמש בכסף?

בשיא המתיחות הביטחונית הבטיח שר האוצר, משה כחלון, לאבטח את הפעוטות במוסדות שבפיקוח משרד הכלכלה, כמו ויצ"ו, נעמ"ת ואמילי. אלא שבפועל, המעונות פרוצים לגמרי, ועשרות התינוקות שמגיעים לגן לא זוכים לשמירה.

 

דווקא הפעם לא חסר לעניין תקציב, רוב הרשויות המקומיות פשוט לא ביקשו את הסכום שאושר במיוחד עבור המעונות, לדבריהן בגלל מחסור במאבטחים.


"זה נמצא, זה קיים, זה שוחרר, זה כבר פה, רק צריך לבוא ולקחת", אומרת דבי אפטקר, אם לפעוט במעון "אמילי" בפתח תקווה, "אולי זה אדישות ואולי זה חוסר אכפתיות".

 

אבל לא המדינה מוציאה את המכרז, אלא מגלגלת אחריות לעיריות, שמצידן מתקשות לאתר מאבטחים זמינים למשימה ולכן לא מתאמצות לקבל את התקציב.


"לא מצאנו שומרים", מסביר בני ביטון ראש עיריית דימונה, "אנחנו מפרסמים כל הזמן מודעות במקומונים לקלוט שומרים ואין. שאני אגיש על דבר שאני לא מבצע? אני לא אעבור על החוק".

 

התוצאה נחשפת לראשונה: רק 42 רשויות מקומיות, בדרך כלל החזקות יותר, הגישו חשבונות למשרד הכלכלה. היתר בחרו להשאיר את מעונות היום לא מוגנים - גם בשיא תקופת הפיגועים.

 

 

 

"לא מצאנו שומרים". מאבטח בגן ילדים בפתח תקווה(ללא קרדיט)

תגובת משרד האוצר: "משרד האוצר מתקצב את עלות האבטחה בהתאם לתשלום הרשויות אך משרד הכלכלה הוא הגורם המקצועי האמרון על ההיבטים המקצועיים בתחום זה.

 

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה: "מעונות היום מנוהלים על ידי עמותות שונות, שקובעות את מדיניותן באופן עצמאי, והן אלה שצריכות לקבל על עצמן את האחריות גם בנושא אבטחת המעונות".