צופה צמיחה כלכלית כבר בחודשים הקרובים. נשיא איראן רוחאני, רויטרס

רוחאני: "הסכם הגרעין צריך לשמש כדוגמא לפתרון הבעיות באזור"

נשיא איראן נשא דברים בטלוויזיה המקומית וטען כי הסרת הסנקציות תביא כבר בחודשים הקרובים לצמיחה כלכלית במדינה, וגם הבהיר כי המנהיג העליון חמינאי תמך לחלוטין בהסכם הגרעין. בנוסף הוא הפנה אצבע מאשימה כלפי סעודיה: "היא המקור לבעיות שלה עם איראן"

נשיא איראן, חסן רוחאני, ממשיך לברך היום (ראשון) על החלטת המערב להסיר את הסנקציות שהוטלו על האיראנים, זאת בעקבות דוח סבא"א שפורסם אמש, על פיו היא עמדה בכל התנאים עליהם התחייבה בהסכם הגרעין.

 

בדברים שנשא בטלוויזיה המקומית טען רוחאני כי ההסכם יביא לצמיחה כלכלית במדינה כבר בחודשים הקרובים. "איראן צריכה השקעות זרות בכדי לחזק הכלכלה שלה, זה יבטיח יציבות כלכלית ופוליטית", הוא אמר, אך אז הבהיר כי לא כל הקשרים הכלכליים עם האמריקנים יחודשו.

 

עוד אמר רוחאני כי המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, תמך לחלוטין בהסכם הגרעין, כבר מאז שהחלו השיחות עם מעצמות המערב. הנשיא טען כי הוא מצפה שהסרת הסנקציות תוביל לצמיחה של חמישה אחוזים בכלכלת המדינה החל מתחילת לוח השנה האיראני, בחודש מארס הקרוב.

 

שרי החוץ של איראן וארה
 

שרי החוץ של איראן וארה"ב וצוותיהם בפגישה המכרעת אתמול בווינה(ללא קרדיט)

לדבריו, המגעים בין הצדדים במהלך הדיונים על ההסכם מראים כי ניתן גם להגיע להבנות נוספות ולרגיעה במזרח התיכון. "ההסכם צריך לשמש כדוגמא כיצד לפתור את הבעיות באזור", הוא הצהיר.

 

לאחר מכן הנשיא האיראני שוב הפנה אצבע מאשימה כלפי סעודיה וההתנהלות שלה, זאת על רקע הסכסוך הנמשך בין הצדדים בשבועות האחרונים בעקבות הוצאתו להורג של איש הדת השיעי נימר א-נימר בידי הסעודים.

 

הוא התייחס לביקורת שמותחים הסעודים על הסכם הגרעין, שבדומה לישראל מביעים חשש כי הצמיחה הכלכלית באיראן

תביא להתחמשות נוספת מצד האיראנים וארגוני הטרור בהם היא תומכת. "סעודיה היא המקור לבעיות שלה עם איראן", אמר רוחאני, שלאחר מכן קרא לממשל בריאד לשנות את התנהגותו באזור.