בעקבות דוח סבא"א: יוסרו הסנקציות שהוטלו על איראן

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודיע כי איראן עצרה את תכנית הגרעין כפי שסוכם עם מדינות המערב. לאחר מכן הצהירו שרי החוץ מוגריני וקרי כי בעקבות כך יסירו ארצות הברית ומעצמות המערב את הסנקציות הכלכליות שהטילו על איראן. מוקדם יותר הודיעו ארה"ב ואיראן על עסקת חילופי שבויים

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) הודיע הערב (שבת) בווינה כי איראן עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין שנחתם ביולי האחרון.

 

זמן קצר לאחר מכן התייצבה שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני והודיעה באופן רשמי כי בעקבות הדוח שפרסם סבא"א, מעצמות המערב יסירו את הסנקציות הכלכליות שהטילו על האיראנים. במקביל אישר גם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי כי ארצות הברית תסיר את המגבלות שהוטלו על איראן וכי הנשיא ברק אובמה חתם על צו נשיאותי המורה על כך.

 

"היום הגענו ליום היישום של ההסכם שהושג בחודש יולי", אמרה מוגריני במסיבת העיתונאים בווינה, "היום כל הצדדים מבינים שההסכם והסרת הסנקציות הם צעדים הוגנים, שמסמלים את הצלחת הדיפלומטיה בהפיכת העולם לבטוח יותר". עוד טענה האיטלקייה כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תמשיך לפקח כי איראן עומדת בתנאים שהוסכמו.

 

המשמעות המיידית של החלטת המעצמות היא שאיראן תוכל לשוב ולמכור נפט למדינות בעולם ובמקביל גם לרכוש חלקי מטוסים ואוניות, זאת לאחר עשור אשר במהלכו נמנע ממנה לעשות זאת בשל הסנקציות. על פי ההערכות בימים הקרובים ייכנסו עשרות מיליארדי דולרים לכלכלה האיראנית בעקבות חידוש העסקאות.

 

הודעה רשמית לאחר שעות של דיונים קדחתניים. קרי, זריף וצוותיהם, היום בווינה
 

הודעה רשמית לאחר שעות של דיונים קדחתניים. קרי, זריף וצוותיהם, היום בווינה(ללא קרדיט)

במקביל פרסמה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו תגובה להודעה על הסרת הסנקציות. "ישראל תמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ותתריע על כל הפרה", נמסר, "גם לאחר חתימת הסכם הגרעין, איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, והיא ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם תוך הפרת מחויבויותיה הבינ"ל".

"על המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין של איראן ובאתרים אחרים כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני, נמסר בנוסף מלשכת רה"מ, "ללא תגובה הולמת לכל הפרה, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני, לערער את היציבות באזור ולהפיץ טרור. ישראל תמשיך לעקוב ולהתריע אחר הפעילות השלילית של איראן ותעשה את כל הנדרש כדי לשמור על ביטחונה ולהגן על עצמה".

 


 

שוחרר מהכלא האיראני לאחר כשנה וחצי. העיתונאי ג'ייסון רזאיאן
 

שוחרר מהכלא האיראני לאחר כשנה וחצי. העיתונאי ג'ייסון רזאיאן(חדשוות 10)


 

בתוך כך, היום פורסם על עסקת חילופי אסירים שהתבצעה בין ארצות הברית ואיראן, במסגרתה שוחררו ארבעה אמריקנים מהכלא האיראני, בהם עיתונאי "הוושינגטון פוסט" ג'ייסון רזאיאן. בתמורה תשחרר ארה"ב שבעה אסירים איראנים ממדינתה, ובנוסף תסיר צווי מעצר שהוצאו ל-14 איראנים בגין הפרת הסנקציות שהוטלו על המדינה.