תורידו את החיוך: טראמפ חוגג על הפחד האמריקני, האם יגיע לבית הלבן?

רק לפני ארבע שנים וחצי, הרשו לעצמם בבית הלבן לצחוק על דונלד טראמפ, ולדמיין כיצד המשכן הנשיאותי ייראה אם איש העסקים ייבחר לנשיא. היום, כשאמריקה חוששת מהטרור ומתכוננת לסוף עידן אובמה, גם רעיונות כמו איסור כניסת מוסלמים או בניית חומה בגבול רק מחזקים את דונלד טראמפ • גיל תמרי מסכם את 2015 בארה"ב, עם מבט לבחירות בסוף 2016

בנשף השנתי של כתבי הבית הלבן, לפני ארבע שנים וחצי, עמד הנשיא אובמה על הבמה, וירד על דונאלד טראמפ. באותם ימים רחוקים (לפני הבחירות הקודמות) ניהל טראמפ קמפיין נגד אובמה, שתבע ממנו לחשוף את תעודת הלידה שלו, כדי להזים את השמועות שאובמה לא נולד בארה"ב, ולכן לא יכול לשמש כנשיא. בסופו של דבר נכנע אובמה ללחץ, ומשרד הפנים של הוואי פירסם את תעודת הלידה של הנשיא.

 

בנשף ההוא, הציע אובמה לטראמפ להתעמק בסוגיות קונספירטיביות נוספות, למשל - האם זויפה הנחיתה על הירח? או לפתור אחת ולתמיד את שאלת נחיתת החייזרים ברוזוול. שורת המחץ, באותו נאום, היתה שקופית של הבית הלבן, בתקופת נשיאותו של טראמפ (אפשרות שנראתה ב-2011 כדמיונית), כשכל חזית הבית הלבן הופכת למלון קאזינו ומגרש גולף.

 

>> סיכום שנה, אירופה והפליטים: מרקל כאשת הברזל

 

טראמפ האדמוני שישב אז בקהל, האדים מכעס. כולם סביבו צחקו, אבל הנה 2015 מסתיימת עם שוויון סטטיסטי בסקרים במירוץ אפשרי בין הילרי לטראמפ, מה שאומר שהבדיחה של אובמה, יכולה בסיכוי כזה או אחר, בשנה הבאה, להפוך למציאות.

 

הבדיחה של הבית הלבן, 30 באפריל 2011. תרשמו
 

הבדיחה של הבית הלבן, 30 באפריל 2011. תרשמו(גטיאימג'בנק/GettyImages)

בעוד שטראמפ מתחזק בסקרים, אובמה - צונח. הפיגועים בפריז ובסן ברנרדינו גרמו לציבור האמריקני לפקפק בגדול, באסטרטגיה שלו לטיפול באיום הטרור. סקר סוף השנה של CNN מראה ששישה מכל עשרה אמריקנים סבורים שאובמה "אינו מטפל היטב" באיום הטרור, ורק 18 אחוזים סבורים כי ארצות הברית מנצחת במערכה נגד הטרור. זאת, בעוד שכאשר אובמה ירד על טראמפ בנשף הכתבים ב-2011 סברו 65% מהאמריקנים שארה"ב יכולה למנוע פיגוע טרור, כיום צנח שיעור המאמינים ביכולות הסיכול של הממשל ל-51% בלבד.

 

בכלל, הפיגועים בפריז ובסן ברנרדינו הצליחו למחוק בתודעה הציבורית שנה די מוצלחת של אובמה. שנה שבה האבטלה כאן ירדה לשפל של 5%, חודשו היחסים הדיפלומטיים עם קובה, בית המשפט העליון התיר נישואי גאים בכל המדינות ולראייתו של הנשיא - הוא השיג הסכם היסטורי עם איראן שימנע ממנה להחזיק בנשק גרעיני.


טראמפ, מנגד, דוהר על כנפי הזיכרון הקולקטיבי קצר הטווח, וכפי שהצהיר, אם יהיו עוד פיגועים, הוא צפוי רק להתחזק. בעוד שאובמה, בשתי מערכות הבחירות שלו, נטע באמריקנים "תקווה", הקמפיין של טראמפ נוטע בעיקר "פחדים" - בעיקר מהזר - ומציע הסתגרות.

 

טראמפ. נוטע פחדים
 

טראמפ. נוטע פחדים(רויטרס)

בשבוע שעבר, כשהתלוויתי אל מסע הבחירות של טראמפ במישיגן, אמרו לי רבים: "אנחנו צריכים ללמוד מכם הישראלים. אתם בניתם חומה מוצלחת שעצרה פיגועים. גם אנחנו צריכים לבנות חומה שכזאת". ואכן טראמפ מציע לבנות חומה, על הגבול עם מכסיקו, שתמנע ממסתננים וממהגרים לא חוקיים להיכנס. "יום אחד יקראו לחומה הנפלאה הזו על שמי, חומת טראמפ", הוא אומר בעצרות הבחירות שלו, ובנוסף הוא מציע - לעצור כניסת מוסלמים, לזמן מוגבל (עד שנדע כיצד להתמודד עם הטרור) לתחומי ארה"ב.

 

בימים כתיקונם, דברי טראמפ - המנוגדים למסורת הדמוקרטית האמריקנית ולחופש הדת - היו יוצרים אפקט שהיה הופך אותו לקוריוז של בחירות 2016. אבל התחושה כאן אצל לא מעטים היא שאנחנו לא נמצאים בימים כתיקונם. או כפי שאמרה לי אבלין מקיני, צעירה בת 18, שתצביע בנובמבר בפעם הראשונה בחייה: "סבא וסבתא שלי, סיפרו לי שהמדינה הזו היתה פעם 'גרייט קאונטרי' (מדינה אדירה)". וכששאלתי אותה - "היתה?", היא השיבה, "כן, היתה. ואם דונלד ייבחר, היא תשוב להיות כזו". מצביעה אחרת בשנות ה-50 לחייה אמרה לי, ״כל חיי הצבעתי לדמוקרטים. לאובמה - הצבעתי פעמיים. אני מאוד מעריכה את הילרי כאישה, אבל הפעם אצביע לדונאלד טראמפ".


הנשיא טראמפ אומר שאין התחממות


כך מסתיימת לה כאן 2015: בגל חום חסר תקדים לחודש דצמבר, ועם מועמד שאני לא מציע לאיש לזלזל בסיכוייו להפוך למועמד הרפובליקני לנשיאות, שמצהיר ש"התחממות כדור הארץ היא המצאה שלא הוכחה מדעית", שמדבר בגסות על נשים שעימן יש לו מחלוקת וכאשר נשאל שאלות עומק הוא משיב "שלא ייגלה את קלפיו לפני שייכנס אל החדר הסגלגל".

 

רק שבמצב שבו שלושה מכל ארבעה אמריקנים לא מרוצים מהדרך שבה הממשל (הנשיא) והקונגרס (הנשלט על ידי הרפובליקנים) מנהלים את ארה"ב, יש כאן כמיהה אדירה לשינוי, ורפובליקנים - וגם דמוקרטים - כמהים למישהו מבחוץ, שינווט אחרת את הספינה האדירה הזאת.