ניגוד ייננים: מדוע בכנסת פסלו יין מהשטחים?

דווקא בכנסת, הוחרמה סחורה מהשטחים. שורת ייננים מיהודה ושומרון הוזמנו לכנס הוקרה על רקע ההחרמות באירופה. אלא שרב הכנסת אסר על הכנסת כמה מן היינות אף שהם כשרים למהדרין - מחשש שאדם חילוני ייגע ביין

לא בכל יום חברי כנסת מתבשמים יחד בין כותלי המשכן, ועוד בנימוק אידיאולוגי. שדולת ארץ ישראל בכנסת הציגה אתמול תשובה ניצחת לחרמות מאירופה ומשמאל: מדריך אלטרנטיבי ליינות יהודה ושומרון. המסר שעלה בין אדי היין היה חד וברור: לא לפסילת יין משום סיבה שהיא.

 

מיטב היקבים שמעבר לקו הירוק התייצבו - וגם יורם כהן, בעל יקב הבוטיק הראשון בשטחים 'תניא', היה בין המוזמנים. כהן הנרגש הגיע מצוייד במיטב הקברה והמרלו שלו אלא שאז שמע, להפתעתו, שלא יוכל להשתתף. "היין שלך מבושל", אמר לו המארגן, "אל תבוא".

 

היין של כהן כשר אמנם, ואפילו למהדרין - לא זו הבעיה. אלא שמטעמי יוקרה מקפיד יורם שלא לבשל את היין שלו ("מבחינתי, יין מבושל זה לא יין"). במצב כזה, חשש רב הכנסת, היין הכשר עלול ליפול לידיו של אדם חילוני. לפני מאות שנים החליטו חכמינו שחילוני כמוהו כגוי, ולכן אסור לשתות יין שאותו פתח.

 

יורם כהן, יינן שהיין שלו נפסל לשימוש בכנסת
 

יורם כהן, יינן שהיין שלו נפסל לשימוש בכנסת(עקיבא נוביק)

שתי סיבות מרכזיות אוסרות לשתות יין של גוי, כלומר, של חילוני: האפשרות שהיין יוצר לעבודת אלילים, והחשש שמא כטוב לבו של הלוגם ביין, יבקש להתחתן עם בתו של הגוי.

 

האבסורד הוא שהרבנות הראשית מחתנת חילונים, ואף כופה עליהם להתחתן דרכה, אך אוסרת לשתות את היין שפתחו מחשש לחתונה. למרות שהנושא שנוי במחלוקת רבנית, הכנסת בוחרת ליישר קו עם הקוד החרדי המחמיר ביותר. "חובה עלינו לחבר ולאחד", מגיב לכך הרב רונן נויבירט מ"בית הלל", "ולכן אין כל סיבה לאסור יין שנגע בו אדם שלא שומר שבת".

 

העובדה שבכנס לא נכח ולו חרדי אחד לא שינתה את פסיקת רב הכנסת, וכך גם העובדה שכל בקבוקי היין נפתחו ממילא על ידי יהודים שומרי מצוות. אז יורם כהן נשאר בחוץ דווקא בכנס נגד החרמות, וכל תוויות המהדרין לא עזרו.

 

רב הכנסת סירב להתראיין, ודובר הכנסת - שגם לו אגב אסור לפתוח יין - מסר במקומו: "כבר לפני שנים הונהג 'רף גבוה' ומחמיר של כשרות בכנסת, על מנת לאפשר לכלל הציבור המבקר והמיוצג לאכול ולשתות ללא חשש. זהו הכרח בל יגונה. אירוע השדולה אתמול לא טופל באופן שונה או חריג".