אנליסט: מדוע רשות המסים מעכבת מענקים לבעלי הכנסה נמוכה?

עשרות אלפי עובדים בישראל בעלי הכנסות נמוכות זכאים למענק קבוע על ידי המדינה. תשלומים כאלו, שנקראים גם "מס הכנסה שלילי", נועדו לעודד את כולם לצאת לעבוד. אז מדוע רשות המיסים מעכבת, ואז מקצצת ברבע, את המענק שהבטיחה לכל אותם אזרחים שכל כך זקוקים לו?

על מנת לעודד את כולם לעבוד, גם בעבור משכורות מגוחכות, משרד האוצר מוכן לשלם מקופתו מענק שנתי קבוע למי שמרוויחים מעט מידי.

 

כך למשל משפחה עם שלושה ילדים, שבה כל אחד מבני הזוג משתכר בכ-4,800 שקלים לחודש, תוכל לזכות להשלמה של כ-720 שקלים עבור האם, ועוד 480 שקלים עבור האב.

 

השלמת הכנסה מסוג זה נקראת "מס הכנסה שלילי", לה זכאים כיום עשרות אלפי עובדים בישראל. אך כאשר מנסים להשיג את המענק הנכסף, מגלים עד כמה גדול הפער בין הבטחות משרד האוצר לבין המציאות

 

מענק ההכנסה עובר בחלק מהמקרים הפחתה של כ-25% וזאת לאחר שהוקפא בקופת המיסים למשך ארבע שנים.

"הם מודים שהם מחזיקים את הכסף למקרה שבחמש השנים הבאות תהיה לי הכנסה החייבת במס ולא אשלם את המס, אז ינכו אותו מהסכום הזה", מספר ב', אדריכל עצמאי שהוגדר כזכאי למענק.

 

 

פרסומת של משרד האוצר עבור הזכאים למענק הכנסה
 

פרסומת של משרד האוצר עבור הזכאים למענק הכנסה(ללא קרדיט)

החשש של משרד האוצר הינו שעובדים עצמאים יעלימו הכנסה כדי לזכות בכסף, אבל בפועל הם פשוט מתייאשים ומוותרים עליו.

 

"מצד אחד המדינה באה ונותנת מענק, כדי לעזור למי שיש לו הכנסה נמוכה, ומצב שני היא באה וממסה אותו", אומרת הדס שרם, לשעבר מפקחת הכירה ברשות המיסים ומוסיפה כי "האפליה הזו רק תגביר את תחושת האנטי ולא תסייע בצמצום ההון השחור".

 

הצעת חוק חדשה, שיזם חבר הכנסת מיקי לוי ממפלגת יש עתיד, מבקשת לשנות את השיטה הנוכחית ולבטל את אפליית העצמאים בחוק - כך שכולם יקבלו את כל הכסף מיד וללא הפחתות.