נתניהו: "יש קבוצה שמהווה סכנה לחברה", לפיד: "חמאס יהודי"

פוליטיקאים שונים הגיבו לתיעוד הבלעדי שנחשף בחדשות 10 ובו רואים כי במהלך חתונה של בני זוג, השתתפו עשרות בריקודים עם רובים צה"ליים, ונצעו סכין בתמונתו של עלי דוואבשה. ראש הממשלה: "איננו מוכנים לקבל אנשים שכופרים בחוקי המדינה". יצחק הרצוג: "מטורפים ועלובי נפש"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב הערב (רביעי) לתיעוד הבלעדי של חדשות 10, שבו רואים כי במהלך חתונה של בני זוג מוכרים בימין הקיצוני, השתתפו עשרות בריקודים עם רובים צה"ליים, אקדחים, סכינים ובקבוק תבערה. בשיא ננעצה סכין בתמונתו של עלי דוואבשה, הפעוט שנרצח בהצתת ביתו.

 

"התמונות המזעזעות ששודרו הערב, מראות את פניה האמיתיות של קבוצה המהווה סכנה לחברה הישראלית ולביטחון ישראל", אמר נתניהו, "איננו מוכנים לקבל אנשים שכופרים בחוקי המדינה ואינם רואים עצמם כפופים להם. התמונות מעידות עד כמה חשוב שב"כ חזק למען ביטחון כולנו".


יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מטורפים. עלובי נפש, שכחתם מה זה להיות יהודים, אתם מביישים את הכיפה, את הטלית ואת שם השם. מי שרוקד בחתונה וחוגג רצח של תינוק בשנתו הוא לא יהודי ולא ישראלי. צריך לסגור אותו מאחורי סורג ובריח במהירות האפשרית".

 

"הם עלובי נפש". יצחק הרצוג(חדשות 10)

"האנשים האלה לא צמחו בחלל ריק"

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד' התייחס גם הוא לסרטון בעמוד הפייסבוק שלו: "האנשים האלה אינם יהודים. האנשים האלה איבדו כל צלם אנוש. האנשים האלה הם סכנה למדינת ישראל ויש להילחם בהם כמו שלוחמים בחמאס או בחיזבאללה. כדי לנצח במלחמה הזו אנחנו צריכים להכיר בכך שהאנשים האלה לא צמחו בחלל ריק. יש מאחוריהם רבנים, יש מאחוריהם אידיאולוגיה, יש מאחוריהם פוליטיקה".

 

לפיד הוסיף: "אחרי הרצח השתתפתי בטקס תפילה לזכר הנרצחים בצומת גוש עציון יחד עם רבנים מההתיישבות, אנשים טובים שהיו מזועזעים כמונו, אבל מופתעים הרבה פחות. לא אחד ולא שניים מהם אמרו, 'בואו לא ניתמם. אנחנו יודעים מה הרב גינצבורג אומר לתלמידים שלו. אנחנו יודעים מה הרב ליאור אומר לתלמידים שלו. אנחנו יודעים מה יגידו בחלק מבתי הכנסת ביום שישי הקרוב".

 

לפיד המשיך וכתב כי "אנחנו יכולים להוסיף את הרב מלמד המטיף לסירוב פקודה, ואת ההתקפות על חיילי צה"ל ביצהר, ואת האבנים על כוחות הביטחון בבית אל. אין דבר כזה קצת להפר את החוק. אין דבר כזה קצת הסתה. על קיר מוזיאון השואה בוושינגטון כתוב: 'אל תהיה קורבן. אל תהיה שותף לפשע. אל תעמוד מן הצד'. כשאתה רואה ושומע איך הקיצוניות משתלטת על המאחזים, על השיח, על פסקי ההלכה - לעולם אל תשתוק".


לסיום כתב: "זה המבחן שלנו. אנחנו לא צריכים להיאבק רק נגד החמאס היהודי, אלא גם נגד המציאות שהולידה אותו בחטא. הגיע הזמן שנצא יחד - ימין, שמאל, ומרכז - נגד התפיסות הקיצוניות והמטורפות שהולידו את חתונת הדמים הזו".

 

"זה המבחן שלנו". יאיר לפיד(חדשות 10)

עימות בכנסת סביב התיעוד

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר: "לא צריך רק לגנות סרטון, צריך לעקור מהשורש תופעות שמביאות לסרטון שכזה. אנחנו בזמן מעשים, לא דיבורים".

 

מוקדם יותר, במליאת הכנסת התפתח עד מהרה עימות בין ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) סביב התיעוד. "חלק גדול מהציבור במדינת ישראל ראה עכשיו סרטון של חתונת הדמים, של אנשים רוקדים משמחה סביב תמונתו של תינוק שרוף ואלה שלא הספיקו להשלים את המלאכה עומדים עם סכין ודוקרים את התמונה עם שנאה שמלווה אותם", קראה לבני מעל בימת הכנסת. "אלה האנשים שאתם מפגינים מול השב"כ שלא יחקור אותם. זאת הקבוצה שרוצה להרוס את ישראל היהודית. זו הקבוצה שרוצה להפוך אותנו למדינת שנאה".


סמוטריץ', שיצא ממליאת הכנסת בעקבות העימות ואחרי שנקרא לסדר, מסר זמן קצר מאוחר יותר: "מי שהשתתף בריקוד המרושע עם תמונתו של תינוק שנרצח בשנתו איבד צלם אנוש ומייצג אידיאולוגיה מסוכנת. כל מי שמשתתף בריקוד שכזה אין מקומו בציונות הדתית, ובגבולות השיח הדמוקרטי הלגיטימי במדינת ישראל".

 

השר אורי אריאל מהבית היהודי אמר כי התיעוד "מזעזע ואסור להשלים עם פעילותן של קבוצות קיצוניות שמתלדקות שנאה. חשוב שהמשטרה תחקור את האירוע ותבדוק אחר כך עם הפרקליטות האם יש בסיס להעמדה לדין. החברה הישראלית צריכה להוקיע מתוכה התנהגות שכזו".

עימות עם סמוטריץ'. ציפי לבני
 

עימות עם סמוטריץ'. ציפי לבני(חדשות10)

איתמר בן גביר: "אסור להכליל את כל נוער הגבעות"

עורך הדין, איתמר בן גביר, אמר בתגובה: "הקמפיין שעורכים גורמים בשב"כ ובמועצת ישע נגד העצורים הוא קמפיין פסול וחמור במיוחד נוכח העובדה שהחשודים שבמרתפי השב"כ שעוברים כרגע התעללות היו בכלל עצורים בזמן החתונה.....".

 

באשר לסרטון אמר בן גביר: "ברגע הראשון סברתי שמדובר בתמונות של העצורים, אך לאחר מכן, כאשר הבנתי שמדובר בבני משפחת דוואבשה הרגשתי בושה, והתפללתי שזה לא ייצא לכלי התקשורת. זה מעשה טיפשות, אך אני לא מבין מדוע מבקשים להכליל פתאום את כל נערי הגבעות כאחראים על הריקוד. כאשר ערבי עושה פיגוע ביהודי (להבדיל מריקוד טפשי), תמיד אומרים לנו אנשי השמאל, אל תכלילו, אל תהפכו את כולם לאשמים ופתאום כל נערי הגבעות אשמים, ומקהלה של צבועים שרצים להסתחבק עם אבו מאזן שקורא כיכרות על שמם של שהידים, זועק את זועקת את זעקת הקוזק הנגז"ל".

 

לסיום אמר: "השב"כ ומועצת ישע חברו, עשו מעשה חמור שלא יעשה (בחסות בית המשפט קיבלו צו להחרמת צילומי החתונה לצורך הדלפתם לכלי התקשורת) ולדעתי הם חשופים לתביעה אזרחית לא מבין מתי מותר למשטרה להדליף סרטונים מחתונה פרטית, אך מעבר לכך, מה שחמור הוא שבחסות הסרטונים הללו מבקשים להמשיך להתעלל בנערים ולפגוע בזכויות שלהם ולמעשה בשב"כ מנסים להסיט את הדיון אך דווקא ניסיון זה מלמד עד כמה הם בלחץ..."