ברקוד: עד כמה מזוהמים מסכי המכשירים הניידים שלנו?

בעקבות מהפכת מסך המגע בטלפונים הניידים החכמים, הפכו המכשירים למדגרה רצינית לחיידקים. עד היום דאגנו מכפתורי מעליות או מזוזות, אלא שמסכי המגע, וגם החלקים האחוריים של הטלפון - כמו מקלדות ועכברים במחשבים האישיים, במקרים רבים מזוהמים אף יותר משירותים ציבוריים. בזמן שבמדינות רבות קיימת מודעות לנושא, בישראל המודעות היא כמעט אפסית

כיצד הפכו הטלפונים הניידים שלנו למדגרת חיידקים? בעשור האחרון הפכו הטלפונים החכמים, מאביזר חיצוני לסוג של איבר נוסף בגוף האנושי, אלא שבזמן שאת הגוף שלנו אנחנו מנקים, את הטלפון הנייד שלנו - ממש לא.

 

"כל אחד נוגע בזה, כל אחד לוקח את זה איתו לכל מקום, ואם יש בהם חיידקים מסוכנים, אז אפשר להעביר את זה לאנשים אחרים", אומר ד"ר סטיבן מלניק, מנהל מחלקה פנימית ג' במרכז הרפואי קפלן.

 

בבית החולים קפלן נערך לאחרונה מחקר מעמיק על הימצאות חיידקים על תיקיהם האישיים של הצוותים הרפואיים. בעקבות זנים עמידים ומרובים של חיידקים, שונו כל נוהלי החיטוי וההתנהגות של הרופאים.

 

מבדיקה שנערכה במעבדה המיקרו-ביולוגית בבית החולים על מספר מכשירים ניידים עולה כי טלפון נייד עם עומס בקטריאלי גבוה עלול לגרום למחלות אצל אנשים עם מערכת חיסונית חלשה, ובמידה וכמות החיידקים גדולה במיוחד הוא יכול אף לגרום לדלקות בעור ובמערכת הדם.


עוד התגלה בבדיקה כי מושב האסלה בשירותים יותר נקי מאשר רוב הטלפונים הסלולארים וכי על הטלפונים הנייחים ישנם מעט מאוד חיידקים לא מסוכנים.

 

חיידקים שנמצאו בבדיקת מעבדה על מסך טלפון סלולרי
 

חיידקים שנמצאו בבדיקת מעבדה על מסך טלפון סלולרי(חדשות 10)

על פי הנתונים, בשנת 2013 בדקנו את הטלפון הנייד שלנו כ-150 פעמים בממוצע במשך 16 שעות, ואילו בשנת 2014 בדקנו אותו כ-221 פעמים בממוצע - עלייה של יותר מ-30% בשימוש בטלפונים הניידים.

 

לעומת מדינות רבות, בישראל שוק המוצרים המטפל בבעיית הזיהום בטלפונים ובמכשירים נוספים מפותח בעיקר בבתי החולים.

 

כך גם מצב המודעות - ברחבי העולם ישנן פרסומות רבות המזכירות לקהל כי המכשירים הניידים מזוהמים וכי יש לדאוג ולחטא אותם, אך בישראל, שוב - המודעות היא אפסית.