"יש דם על הכבישים": כך הוזנחה המלחמה בתאונות הדרכים

מספר הניידות של אגף התנועה הצטמצם דרסטית, האכיפה בדרכים מתבססת על מתנדבים, הרשות הממונה על ההסברה והחינוך מנצלת פחות מחצי מתקציבה. התוצאה: מספר ההרוגים השנה כבר עקף בסיבוב את זה של כל 2014. "אין מי שייקח אחריות ויגיד 'אחריי'", טוען בכיר לשעבר באגף התנועה

  • פורסם ב:
  • 08/12/2015 22:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/12/2015 23:47
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

"אוהד הגיע מכביש 6, מלמטה, לנסוע לכיוון חדרה. ואז הוא התנגש במשאית". כמעט שנה עברה מאז. ב-30 בדצמבר 2014, היה אוהד הדרי בדרך למילואים, אבל כמה דקות לפני שכבר אמור היה להתייצב בבסיס, הוא התנגש בעוצמה במשאית שהעיפה את רכבו עד לנתיב הנגדי. עדואן עקילה נהרג לפני שבוע וחצי כשהתהפך עם רכבו והתנגש בעמוד בנצרת עילית.


אוהד הדרי ועדואן עקילה הם השמות והפנים שמאחורי המספרים והסטטיסטיקה - המספר שלהם הוא 319. אוהד היה ההרוג ה-319 בתאונות הדרכים בשנת 2014, האחרון לאותה שנה; עדואן הוא ההרוג ה-319 לשנת 2015 - אבל ממש לא האחרון.


שנה שחורה למלחמה

 

עוד לפני שהחל דצמבר השנה, מספר ההרוגים בתאונות הדרכים כבר עבר את זה של כל השנה שעברה, ועומד כיום על 335. מיד נחשוף את המספרים שעומדים מאחורי הקריסה הכמעט מוחלטת של המאבק בקטל בדרכים - מאבק שהצליח עד לפני 3 שנים להביא לירידה מרשימה במספר ההרוגים, אבל מאז, בניגוד למגמה בעולם, הגרף היורד שינה כיוון, והשנה הוא כבר ממשיך לטפס.

 

זירת תאונה בנבטים
 

זירת תאונה בנבטים(דוברות מד"א)

אגף התנועה עושה כיום את המירב באמצעים שיש לו, והבעיה מתחילה במה שאין לו: בשנת 2010 היה לאגף התנועה צי של 309 ניידות אכיפה, בשנת 2015 המספר הזה כבר צנח ל-113 בלבד. המשמעות? נהג מכונית ממוצע יפגוש ניידת משטרה בכביש רק אחת לשלושה ימים. ב-2010 היו 523 שוטרי תנועה, השנה 386 שוטרים בלבד. כך המשימה המורכבת והמסוכנת של אכיפה בכבישים מתבססת כיום על מתנדבים: 3,600 כאלה, פי 9 ממספר השוטרים.

 

"אין אכיפה, אין הרתעה, יש דם, דם על הכבישים, דם של כולנו", אומר עו"ד בני סמו, לשעבר ראש אגף התכנון באגף התנועה. וכשאין אכיפה, נוצרת שגרה מדממת.

 

ומה בנוגע להסברה וחינוך? הגוף שכל מטרתו היא מאבק בתאונות, הרשות הלאומית למלחמה בתאונות הדרכים, סובלת מקיצוץ מתמשך. גם כשהכסף כן מגיע, מיליונים רבים חוזרים לקופת האוצר. מתוך 184 מיליון שקלים העונה לתקציב, רק 76 מיליון נוצלו.

 

סנ"צ רמי רז, מפקד זרוע מרכז באגף התנועה, מסביר: "הבעיה היא בגורם האנושי, שלוקח את הנהיגה כמובנת מאליה, ומתעסק בלסמס, עקיפות בפס לבן. התשתיות פה לא סלחניות - הכביש הצר, חוסר בשוליים, וחוסר היכולת של הרכב ממול להתחמק מתאונה - וזה מה שמוביל בסופו של דבר לתוצאה המסוכנת והקטלנית".

 

הטיפול בתשתיות מוביל אותנו לגוף שאמור להוביל את המאבק כולו - משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והעומד בראשו, השר ישראל כץ. אבל נראה שהוא מעדיף להתעסק בנושאים אחרים. "אין מי שאומר 'אחריי' במאבק הזה", ממשיך סמו, "אין מי שייקח אחריות".

 

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ. עוסק מספיק בנושא?
 

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ. עוסק מספיק בנושא?(חדשות 10)

משרד התחבורה: "המלחמה בתאונות - יעד ראשון במעלה"

תגובת המשרד לביטחון הפנים: "מצד המשרד לא חל קיצוץ בתקציב אגף התנועה. על פי מדיניות השר גלעד ארדן, חיזוק אגף התנועה הוגדר אחת המשימות העיקריות של מפכ"ל המשטרה החדש".


תגובת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים: "התחייבויות הרשות עד סוף 2015 נוצלו כבר עתה במלואן. הביצוע התקציבי צפוי להיות כ-80%. העיכובים בביצוע התקציב נובעים מהעובדה כי תקציב המדינה אושר רק לפני כשבועיים".


תגובת משרד התחבורה: "משרד התחבורה הציב את המלחמה בתאונות הדרכים יעד ראשון במעלה. התקציב השנתי שמושקע נאמד במיליארדי שקלים וכולל הקמת תשתיות חדשות שהן פרויקטים מצילי חיים. כמו כן מוקצים מאות מיליוני שקלים לשיפור מוקדי סיכון וכבישים אדומים, לאכיפה ולחינוך והסברה".