אנליסט: מדוע חברות הגז הביתי לא מורידות מחירים, גם כשעלויות האספקה צונחות?

בחודשים האחרונים עלו מחירי הגז הביתי במטבח, ללא כל התערבות מצדה של המדינה. חברות הגז אמנם מייבאות אותו מחו"ל יותר בזול, אבל לצרכנים ההנחות האלה דווקא לא הגיעו. אז למה חברות הגז הביתי לא מורידות מחירים, גם כשעלויות האספקה צונחות?

האם התחרות בשוק הגז הביתי באמת קיימת? נתונים שעולים באתר האינטרנט של משרד התשתיות מוכיחים כיצד ירדו עלויות ייבוא הגז לישראל באופן משמעותי, בעוד הצרכנים דווקא ספגו העלאות במחירים.

 

"מחירי האנרגיה יורדים בכל עולם, מחירי הגז יורדים בכל העולם - לא במקומותינו", אומר חבר הכנסת מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני.

 

ארבע חברות גז בלבד שולטות כיום בכ-90% מהשוק. בשוק תחרותי העלאת המחירים צריכה להוביל את הלקוח לנטוש את החברה שלו, אבל בצוברי הגז, שמותקנים בכל פרויקט חדש במדינה, הקבלן בוחר מראש את הספק הבלעדי ועל מנת להחליפו יש לקבל אישור מרוב דיירי השכונה.

 

"כשאתה רוצה לעבור לחברת גז מתחרה אתה נתקל בקשיים רבים בדרך", אומר עו"ד אבינועם מגן, מראשי מחאת הגז הביתי ומסביר: "ברגע שמחוברים למערכת גז מרכזית קשה הרבה יותר להתנתק מהחברה ואז אפשר להעלות את המחירים בלי שנוכל לנצל את כוחות השוק טובתנו".


מנתונים של משרד האנרגיה עולה שמתוך הלהבות בכיריים הביתיים, לפחות 40% מהם בוערים בזכות גז מיובא מחו"ל. עוד עולה מהנתונים כי מטר מעוקב של גז בצוברים עולה היום לחברות חמישה וחצי שקלים, בעוד שהצרכנים משלמים עד פי שישה מסכום זה. "מחירי הגז יודעים לעלות הם אף פעם לא יודעים לרדת", מזכיר עו"ד מגן.

 

ארבע חברות בלבד שולטות בשוק הגז הביתי
 

ארבע חברות בלבד שולטות בשוק הגז הביתי(ללא קרדיט)

במשרד התשתיות מכירים בבעיה הזו: לפני חצי שנה הבטיחו להקים שם מאגר עם מחירי הגז של כל חברה, בכל יישוב בארץ, כדי שכולנו נוכל להשוות אבל המדינה לא מתערבת בגובה החשבון עצמו, או בתקנות שכובלות את הצרכן.

 

ממשרד האנרגיה נמסר בתגובה: "מנגנון השוואת המחירים מאפשר לצרכני הגז לבחור את הספק המיטבי עבורם באופן מושכל, ואנו מקווים כי יותר ויותר לקוחות יעשו שימוש במערכת זו. סוגיית בחינת הפיקוח על מחירי הגז נמצאת בדיונים לקראת תכנית העבודה של שנת 2016".