הפגנה של תלמידי תיכון בסכנין. 39 אחוז מהיהודים רואים בהם סיכון בטחוני, ללא קרדיט

מדד הדמוקרטיה: 42% מהיהודים סבורים שערביי ישראל רוצים לחסל את המדינה

המכון הישראלי לדמוקרטיה מפרסם הבוקר את נתוניו השנתיים, מהם עולה כי המתיחות בין יהודים לערבים הולכת ומתרחבת: 36 אחוז מהיהודים לא רוצים שכן ערבי, 57 אחוז מהם לא רוצים שר ערבי, וכ-40 אחוזים משני הצדדים מעוניינים למנוע נישואים מעורבים. צה"ל הוא הגוף הכי פופולרי, הכנסת הרבה פחות - ועדיין, 84 אחוז מהאזרחים יעדיפו להישאר בארץ

  • פורסם ב:
  • 10/11/2015 10:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/11/2015 13:00
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

על רקע גל הטרור, מתפרסמים הבוקר (שלישי) נתוני מדד הדמוקרטיה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, המעידים על עומק הקרע בין יהודים לערבים. קרע שלא במפתיע, נחשב כמשמעותי ביותר מבחינת כמעט חצי מהנשאלים, 47 אחוז.

 

אגב, המתח השני החזק ביותר, על רקע הבחירות, הוא בין ימין לשמאל - וגם בו חלה החמרה. במקום השלישי המתח בין עניים לעשירים, לאחר מכן בין דתיים לחילוניים, ורק כ-3.9 אחוז סבורים כי היחסים בין אשכנזיים למזרחים הם המתח החזק ביותר בישראל.

 

בלי נאמנות, אין זכות להיבחר

 

הציבור היהודי, כך חושפים נתוני הסקר, מפגין גישה עוינת לא רק כלפי הפלסטינים בשטחי יהודה ושומרון, אלא גם כלפי ערביי ישראל. 42 אחוז מהנשאלים חושבים שערביי ישראל לא השלימו עם הקמת המדינה ומעוניינים לחסל אותה, ו-39 אחוזים רואים בערביי ישראל איום בטחוני. 57 אחוז מהנשאלים לא היו רוצים שר ערבי, או מפלגה ערבית בקואליציה; 61 אחוזים מהיהודים תומכים בדרישה להצהרת נאמנות למדינה ולסמליה, כתנאי לזכות לבחור לכנסת ולהיבחר אליה, בעוד 84 אחוזים מהערבים מתנגדים, ו-41.5 אחוז מהאזרחים היהודים מסכימים שמי שאינו ציוני, לא צריך להתקבל לתפקיד ממלכתי.

 

כמעט 40 אחוזים - 39 אחוזים מקרב ערביי ישראל, 37 אחוזים מקרב היהודים - סבורים כי יש למנוע נישואים מעורבים. 36 אחוזים מהיהודים גם לא היו רוצים שכן ערבי, "כבוד" השני רק לזה של עובדים זרים - 48 אחוזים. הערבים יעדיפו שלא לגור ליד חרדים (43 אחוזים) או הומוסקסואלים (40), אבל רק 11 אחוז מהם יתנגדו לשכן יהודי. ככלל, העובדים הזרים הם השכנים הכי לא פופולריים בקרב הציבור הישראלי - 43.5 אחוזים לא היו רוצים לגור לידם.

 

סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה: ליד מי לא הייתם רוצים לגור
 

סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה: ליד מי לא הייתם רוצים לגור(חדשות 10)

מדד הפופולריות של גופים שונים במדינה, מראה כי האמון הרב ביותר של הציבור הישראלי נתון לצה"ל - 84.5 אחוזים מהנסקרים בכלל, ו-93 אחוז מקרב היהודים. נשיא המדינה, הגם שכמה מאמירותיו שנויות במחלוקת, זוכה לאמון של 70 אחוזים מהציבור, ובית המשפט העליון, שגם המאבק של חלק מחברי הכנסת בו ובשופטיו עלה לכותרות, זוכה ל-62 אחוזים. לעומת זאת, 42 אחוזים מהציבור בלבד מביעים אמון במשטרה - שפל מאז שנת 2011, וירידה של כמעט שליש לעומת 61 אחוזים שהיו בשנת 2012.

 

ועדיין, המשטרה יכולה להרגיש טוב עם עצמה לעומת המערכת הפוליטית. 36 אחוז מהציבור בלבד הביעו אמון (הרבה או די הרבה) בממשלת ישראל, 35 אחוזים הביעו אמון בכנסת, ו-19 אחוזים בלבד במפלגות. 54 אחוזים מהציבור חושבים שחברי הכנסת לא עובדים מספיק קשה או לא ממלאים את תפקידם, ו-78 אחוז מהציבור לא חושב שיוכל להשפיע על מדיניות הממשלה.

 

"מגמות מדאיגות של התגברות הניכור כלפי הממסד"

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, סיכם את ממצאי הסקר מבחינתו: "תוצאות המדד,  המצביעות על המשך ירידת אמון הציבור במוסדות השלטון, משקפות מגמות מדאיגות של התגברות הניכור כלפי הממסד בקרב רבים בציבור. כמו כן, התוצאות ממחישות את עומק השבר ביחסים שבין אזרחי ישראל היהודים והערבים. מסתבר שהתמיכה בערך השוויון מוגבלת ונושאת אופי הצהרתי בלבד, כאשר בפועל רבים מדיי מאזרחי ישראל היהודים מעדיפים למנוע את השתלבותם של האזרחים הערבים במוקדי קבלת ההחלטות הלאומיים.

 

"ראוי שהנתונים שאנו מציגים היום, יניעו לפעולה את המנהיגות הפוליטית והאזרחית על מנת להביא לשינוי כיוון ביחסי יהודים-ערבים ולטובת קידום שיח שמטרתו לגבש חזון אזרחי משותף לכל אזרחי ישראל", אמר פלסנר, שמגיש הבוקר את ממצאי הסקר לנשיא המדינה ראובן ריבלין.

 

ולמרות הכל, מתברר כי 84 אחוזים מהנשאלים - וכאן הנתונים דומים מאוד בין יהודים לערבים - יעדיפו להישאר בארץ, גם אם יקבלו אזרחות של ארצות הברית או מדינה מערבית אחרת.

 

ממשלת ישראל ה-34. רק כשליש מהציבור מביע בה אמון
 

ממשלת ישראל ה-34. רק כשליש מהציבור מביע בה אמון(קובי גדעון / לע"מ)