שר הביטחון משה יעלון. "המהלך יצר את צעדיהם של הטרוריסטים", רויטרס

יעלון הורה להרוס את בית הכנסת בגבעת זאב: "השתלטות תאוות בצע של בריונים"

"היה צריך לעשות זאת מזמן", ציין שר הביטחון בנוגע לבית הכנסת שבהתנחלות הסמוכה לירושלים: "אני מבין שהקהילה רגישה, אבל שלחתי מבנה יביל חלופי והוא הוחזק למגרש של משרד הביטחון. הקהילה בחלקה מנסה לסחוט, וכמו בפינוי פרויקט דריינוף – מקבלת גיבוי מפוליטיקאים, שחוטפים פיק ברכיים מול הטרור היהודי". כמו כן, התייחס לדיווח אודות סיוע המודיעין הישראלי בפענוח התרסקות המטוס הרוסי: "אופתע אם יתגלה שלא מדובר בפיגוע"

  • פורסם ב:
  • 09/11/2015 18:06
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/11/2015 18:58
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

שר הביטחון, משה יעלון, הודיע היום (שני) בתדרוך לכתבים כי בימים הקרובים יהרסו דחפורי משרד הביטחון, כשהם מלווים בכוחות יס"מ, את בית הכנסת בקצה ההתנחלות גבעת זאב. "היה צריך לעשות זאת מזמן", הוסיף השר, בעקבות החלטת בג"ץ לאשר את ההריסה בשבוע שעבר.


"קבוצה בריונים משתלטת על חלקת אדמה בבעלות פרטית של פלסטיני, מחוץ לגבעת זאב בכלל, מוסיפה שם עוד צימר כדי לעשות כסף וכדי להגן על המקום שמה בית כנסת", אמר השר, והוסיף כי הטענות לקניית חלקת האדמה הוכחו על ידי המשטרה כשקריות.


בד בבד, ציין "אני מבין שיש פה רגישות של הקהילה, לכן שלחתי מבנה יביל של 135 מטרים כחלופה זמנית. היביל נשלח לגבעת זאב אבל הוחזר למגרש של משרד הביטחון. חלק מהקהילה בגבעת זאב משוטה. הם מנסים לסחוט".

 

פינוי בתים בבית אל.
 

פינוי בתים בבית אל. "הגיבוי מוביל לפורענות ולפיק הברכיים מול הטרור"(רויטרס)

יעלון, שכאמור אינו משנה את דעתו בעקבות ההתנגדות, הזכיר את הסערה סביב פינוי בית דריינוף לפני כחודשיים. "היו גם שם כאלה שצעקו בלי לדעת בכלל במה מדובר, הרי הצענו שם כחלופה בנייה של 24 יחידות דיור אבל בחרו לנהל שם מלחמה כאילו זה על הר הבית. לצערי, הגיבוי שצעירים מקבלים מפוליטיקאים, כאשר הם זורקים אבנים ושקיות שתן על כוחות הביטחון, זהו זרע הפורענות שמוביל לפיק ברכיים מול טרור יהודי".


בנוגע להתבטאויות של גורמי ימין על פעילות תקיפה יותר נגד הטרור הפלסטינים בגדה, יעלון שוב לא נותר חייב: "שמעתי הבוקר שמישהו הציע להיכנס להרוס את שכם. שוב סיסמאות. בדיונים אני שומע על כאלה שמחפשים זבנג וגמרנו, 'יאללה בואו נכניס להם'. זה בגדר בעיטה בקיר ברגל יחפה - הרגל תישבר, הקיר יישאר כמו שהוא".


בתוך כך, יעלון נהיה לגורם הישראלי הבכיר הראשון שמתייחס רשמית לנסיבות התרסקות המטוס הרוסי בסיני, אך נמנע מלהתייחס לדיווח לפיו ישראל עמדה מאחורי חקירת האפשרות להימצאות פצצה במטוס. "אנו לא בחקירה אבל ממה שאנו שומעים ומבינים, אופתע אם זה יתברר כלא פיגוע של מטען שהתפוצץ במטוס", ציין השר.

 

ת'רוות אל-שעראווי, החשודה כמחבלת.
 

ת'רוות אל-שעראווי, החשודה כמחבלת. "התחקיר נמשך"(ללא)

השר גם לא נמנע מהתייחסות לגל הטרור ברחבי הארץ, והדגיש כי הצבא ממשיך להימנע מהטלת סגר ללא צורך. "צריך לתת לפלסטינים, שרובם לא יצאו לרחובות בכלל, לחיות בכבוד וברווחה ובמקביל לתת נבוט גדול על הטרור", הצהיר. אשר לירי בפלסטינית בת 72, אשר על פי החשד ניסתה לדרוס חיילים בצומת חלחול, השיב כי "התחקיר נמשך ועדיין אין שורה תחתונה".


בשולי דבריו, שיגר שר הביטחון רמז עבה לראש הממשלה בנוגע לכוונה למנות את ד"ר רן ברץ לראש אגף ההסברה. יעלון, שספג אף הוא מהתבטאויותיו של ברץ על רקע אמירותיו "הרכות" במבצע "צוק איתן", מסר: "אמירותיו של ברץ אינן ראויות ואני סומך על ראש הממשלה שיקבל את ההחלטה הנכונה בעניין".