חנין זועבי בטקס לציון ליל הבדולח: "כששורפים כנסיות ובתי פלסטינים, הרוב בישראל דומם"

בלעדי: חברת הכנסת חנין זועבי מהרשימה המשותפת נאמה הערב בהולנד בטקס לציון "ליל הבדולח", אחד האירועים האפלים והקשים בתולדות יהדות אירופה תחת המשטר הנאצי. בעוד המשטרה מונעת מארגונים פרו-ישראלים לנאום, סיפקה זועבי השוואה מקוממת בין המצב דאז והיום: "אפשר לראות את ההידרדרות הערכית ההדרגתית בישראל, המזכירה את גרמניה בשנות ה-30"

  • פורסם ב:
  • 08/11/2015 21:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/11/2015 22:40
  • |
  • כתבים:
  • גיא לרר

ההתבטאות המרתיחה החדשה של ח"כ חנין זועבי: חברת הכנסת מהרשימה המשותפת נאמה הערב (ראשון) באמסטרדם, ליד האנדרטה לזכר השואה, בטקס אלטרנטיבי של יהודים מעמותות שמאל מקומיות ושל ארגונים פרו-פלסטינים לציון יום השנה ל"ליל הבדולח", אחד המאורעות האפלים והקשים של השלטון הנאצי. הדבר הביא למחאה ולסערה גדולה בקרב הקהילה היהודית והישראלים בהולנד, שקיימו במקביל טקס רשמי יותר.

 

"הכבוד הוא לי לדבר בשם קורבנות ליל הבדולח, ובשם קורבנות כל הגזענות והרדיפה", אמרה זועבי, "יש לי הכבוד לדבר בשמה של ההתנגדות היהודית ובשמם של כל היהודים המתנגדים לדיכוי במהלך חייהם".

 

הנאום היה ארוך למדי, ואת רובו הקדישה זועבי למה שקורה בישראל, עם השוואות לאותה התקופה האפלה בגרמניה. "בליל הבדולח נשרפו אלפי בתי עסק ומאות בתי כנסת. נראה שרוב הגרמנים לא הסכימו לכך - היו אז בשקט", אמרה חברת הכנסת, "היום, כאשר שורפים כנסיות ושורפים בתים של פלסטינים, ומאות אוהדים ישראלים של בית"ר צועקים 'מוות לערבים' אחרי כל משחק כדורגל, כששורפים משפחה בעודה בחיים, כאשר ילד נשרף למוות - הרוב בישראל נותר דומם".

 

ח
 

ח"כ חנין זועבי בטקס בהולנד, משווה בין ישראל לנאצים(אופיר דהן)

חוטובלי: "לעג לרש"

"מר נתניהו ומר ברקת, ראש עיריית ירושלים", המשיכה זועבי, "קוראים לאזרחים לשאת עמם נשק, ומקבלים תמיכה מלאה לבקשתם ממשה יעלון שר הביטחון, ומיובל דיסקין, לשעבר ראש שירות המודיעין. כשנתניהו קורא לאזרחים היהודים להצביע מכיוון ש'הערבים רצים לקלפיות', כשליברמן קורא 'להוריד את הראש בגרזן למי שנגדנו', נראה שהלקחים מליל הבדולח לא הופקו".

 

רוב הישראלים כיום מאמינים שערכי הציונות היהודית חשובים יותר מערכי הדמוקרטיה", המשיכה זועבי. "קל לשים לב להידרדרות הערכית ההדרגתית, שמזכירה לנו את גרמניה בשנות ה-30 של המאה העשרים".

 

בתגובה, מסרה הערב סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי: "הופעתה של זועבי בארוע לזכר ליל הבדולח הערב הוא לעג לרש, חנין זועבי משתמשת בטרגדיה של העם היהודי בשביל להפיץ את דברי הבלע והשקרים שלה. בזמן שהיא בעצמה מעודדת טרור ורצח יהודים".

 

"אני, חנין זועבי, היא אחת מ-120 אלף פלסטינים בישראל שישראל לא גירשה מביתם בשנת 1948, כשישראל גירשה 85 אחוז מבני עמי, בתוכנית קולוניאליסטית. הם ביססו מדינה על כבוד אנושי, שוויון, צדק ודמוקרטיה, אבל הישראלים צריכים לזכור שהם אלה שהיגרו לביתי - אני לא היגרתי לכאן. היהודים לא למדו מהטרגדיה שעברו בעצמם".