הפרקליטות לבג"צ בדיון על הריסת בתי מחבלים: "בוודאות, זה צעד שמרתיע"

נציג הפרקליטות, אבינועם אלעד סגל, פתח את הדיון בבג"צ בהריסת בתיהם של מחבלים בכך שהתעקש בפני נשיאת בית המשפט מרים נאור כי מדובר בצעד חיוני. "יש מחקרים התומכים בכך", אמר, "נוכל להראותם במעמד צד אחד". עם זאת, הוא הוסיף כי המדינה לא תשלם פיצויים לשכנים

שבוע לאחר הסערה שעורר בג"צ כאשר הוציא צו ארעי נגד הריסת בתי מחבלים - עליו דווח לראשונה בחדשות 10 - דן הבוקר (חמישי) בית המשפט שוב בנושא.

 

במהלך הדיון שאלה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאום, "האם יש מחקרים המראים שעניין הריסות הבתים מרתיע מפגעים פוטנציאליים?". בתגובה, השיב נציג הפרקליטות, עו"ד אבינועם אלעד סגל: "יש חוות דעת המצביעות על כך. זה מרתיע בוודאות, ונוכל להראות אותן במעמד צד אחד".

 

כזכור, במסמך שהגישה הפרקליטות מוקדם יותר השבוע שבה וקבעה כי הריסת בתים היא צעד חיוני לצורך הרתעת מחבלים פוטנציאליים אחרים. עם זאת, בשבוע שעבר הוצא צו נגד הריסת בתי כמה מחבלים בידי שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן.

 

"טעיתם בצווים, החיפזון המוגבר גורם לכם לנזקים"

 

השופטים הסבירו לנציגי הפרקליטות מדוע הסכימו לצו. "הפיגוע של דני גונן נעשה לפני ארבעה חודשים, ואז יום אחד מודיעים למשפחות שתוך 48 שעות הורסים להם את הבתים. יש לזה הצדקה?", אמרה נאור, והשופט חנן מלצר הוסיף: "גרמתם לכך שאנשים יעבדו בשבת. טעיתם בצווים, לא ידעתם מי בעלי הבניין. החיפזון המוגבר שלכם גורם לכם לנזקים".

 

סגל, נציג הפרקליטות, השיב: "הנזקים והטעויות מצערות, אבל החיפזון הוא כתוצאה מהתנאים שמתרחשים בשטח. אנחנו נמצאים במציאות בה פיגוע רודף פיגוע".

 

ביתו ההרוס של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים
 

ביתו ההרוס של המחבל שביצע את פיגוע הדריסה בירושלים(רויטרס)

בדיון היתה נוכחות משטרתית כבדה; בני משפחות של מלאכי רוזנפלד ודני גונן ז"ל, שרוצחיהם נמנים על המחבלים המוזכרים בהריסת הבתים, הגיעו אף הם לבית המשפט.

 

אמו של גונן התעמתה עם פרקליטי משפחות המחבלים שרצחו אותו; במהלך טענותיו, זו העירה הערות, הפרקליט ביקש מבית המשפט להשתיק אותה, וזו צעקה לעברו "אני לא יכולה לשתוק כשאתה מדבר על הבן שלי!".

 

עוד במהלך הדיון הסתמנה כוונה מצד המדינה להתנות פיצויים לשכני המשפחות שביתן נהרס (אם ייגרם גם לשכנים עצמם נזק), בכך שבמקום לא יירשמו התפרעויות. זאת, תוך שימוש בנימוק כי ההריסה הינה "צעד מלחמתי" לצורך אי-מתן הפיצויים. "אם במהלך ההריסות לא יהיו התפרעויות ויידויי אבנים והכול יעבור חלק לא נטען שהריסת הבתים הן צעד מלחמתי", נמסר.

 

מוקדם יותר בדיון הסביר נציג הפרקליטות כי אין התחייבות מצד המדינה למתן הפיצויים. נאור שאלה את נציג הפרקליטות, "האם אתם מוכנים להתחייב מראש על הפיצויים לשכניהם של התושבים שביתם יהרס?", וזה ענה: "לא".

 

הצו כנגד ההריסה שהוצא בשבוע שעבר הוביל למתקפה חריפה כמעט מכל הימין הפוליטי - עד כדי האשמות של ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי, כי על השופט פוגלמן "להצטרף לרשימה הערבית המשותפת". בעקבות זאת הוצמדה אבטחה לפוגלמן. מנהל בתי המשפט הגיב לכך במכתב חריף ליושב ראש הכנסת, בו טען כי "דמו של פוגלמן הותר". אתמול הגנה שרת המשפטים איילת שקד בדברים בכנסת על בית המשפט העליון, אבל בלי לאזכר את יוגב או את דבריו.