סיר ג'ראלד קאופמן מבקר בעזה, בינואר 2010, רויטרס

חבר פרלמנט בריטי: "ישראל ממציאה פיגועי דקירה כדי להוציא להורג פלסטינים"

סיר ג'ראלד קאופמן, חבר הפרלמנט הבריטי ממפלגת הלייבור, נשא דברים באירוע של ארגון התומך בזכות השיבה הפלסטיני, והעלה האשמות חמורות נגד ישראל: "בחצי מפיגועי הדקירה פשוט הורגים פלסטינים, ואף אחד לא שואל שאלות". עוד טען קאופמן: "הכסף מתורמים יהודים גורם למפלגת השמרנים להטייה פרו-ישראלית"

סיר ג'ראלד קאופמן, חבר פרלמנט בריטי ותיק מטעם הלייבור, מאשים את ישראל כי היא "מפברקת את פיגועי הדקירה" - ומאשים את המפלגה השמרנית במדינה בכך שהיא "מושפעת מכסף יהודי".

 

"הכסף הזה, מתורמים יהודים - כמו בבחירות בחודש מאי - גורם להם להטייה פרו-ישראלית", אמר בנאומו שלשום באירוע של ארגון התומך בזכות השיבה הפלסטינית, "יש חבורה גדולה של חברי פרלמנט פרו-ישראלים שלא מתעניינת במה הממשלה שלהם עושה. הם לא מתעניינים בחיי הדיכוי של הפלסטינים, בכך שהם עלולים לחטוף כדור בכל רגע. רק בימים האחרונים הישראלים רצחו 52 פלסטינים, אף אחד לא שם לב, ולממשלה לא אכפת".

 

בנאומו בפני 45 אנשים, על פי העיתון הבריטי "ג'ואיש כרוניקל", טען קאופמן כי הממשלה הישראלית המציאה את גל הטרור הנוכחי, כדי "להכשיר הוצאה להורג של פלסטינים". לדבריו, "חבר שלי שמתגורר במזרח ירושלים שלח לי מייל עם הטענה הזו. יותר מחצי מהטענות על דקירה היו מפוברקות. חלקן היו נכונות, באחרים לא היתה דרך לדעת מכיוון שהוציאו פלסטיני להורג ואיש לא שאל שאלות. בימים האחרונים אפילו הרגו שם שני יהודים ואריתריאי מכיוון שהם נראו ערבים".

 

ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור. דובר המפלגה:
 

ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור. דובר המפלגה: "לא משקף את עמדתנו"(רויטרס)

לאחר פרסום הדברים, שהוקלטו על ידי הבלוגר ההמום דייויד קולייר ("מישהו באמת מעלה טענות כאלה בבית המחוקקים ב-2015, ואף אחד בחדר לא פוצה פה? זה היה מחליא"), פנו בעיתון הבריטי לקבל תגובה, אך לשווא.

 

זו אינה הפעם הראשונה בה קאופמן מעלה האשמות חמורות נגד ישראל. בעת מבצע "עופרת יצוקה", בינואר 2009, אמר חבר הפרלמנט מאיזור מנצ'סטר גורטון: "בסקיי ניוז שמעתי דוברת של הצבא הישראלי שנשאלה על ההריגה של 800 פלסטינים דאז, שכבר עלתה ל-1,000, ואמרה מיד '500 מהם היו חמושים'. זו תגובה של נאצית. אני מניח שגם את היהודים שנלחמו על חייהם בגטו ורשה היו יכולים להגדיר כחמושים".

 

דובר במרכז לזכות השיבה אמר כי התנועה אינה מסכימה עם דבריו של קאופמן - אבל לא פסל אפשרות כי יוזמן לנאום גם בעתיד. "סיר ג'ראלד אמר את מה שחשב, ואין לנו שליטה על כך. מעולם הוא לא אמר אצלנו משהו כזה. אנחנו נגד אנטישמיות, אנחנו מבינים את ההבדל בין אנטישמיות וביקורת נגד ישראל".


גם דובר המפלגה, המונהגת על ידי ג'רמי קורבין - לא אוהב ישראל גדול בעצמו - התנער מהדברים. "העמדות כפי שדווחו אינן משקפות את עמדותיה של המפלגה". חבר אחר בלייבור, ג'ון מאן, החבר בוועדה נגד אנטישמיות, הגדיר את הדברים כ"קשקושים מבולבלים של דמגוג חסר ידע", וחברת הפרלמנט היהודיה מאותה מפלגה לואיז אלמן הגיבה: "אלה הצהרות מתועבות, שתומכות בתיאוריית קונספירציה אנטישמית. על קאופמן לחזור בו מיידית".