אור הלר עונה לגולשים: האם צריך לפחד מדאע"ש, ומדוע מחבל חי עדיף על מת

עד מתי יימשך גל הטרור הנוכחי, והאם ליוזמות המדיניות יש סיכוי להרגיע את השטח? מה מלמד אותנו הסרטון בעברית שפרסם ארגון דאע"ש, וכמה ערוך צה"ל להילחם מול ארגונים המסונפים אליו? ממי מגיע מידע בזמן אמת, ולמה צריך צנזורה צבאית? • אור הלר, שסרטו על יחידת עוקץ "לוחמים על ארבע" ישודר הערב אחרי המהדורה המרכזית, ענה לגולשי עמוד הפייסבוק של ערוץ 10

  • פורסם ב:
  • 25/10/2015 19:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/10/2015 11:48
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

גל הטרור לא פוסק, השאלות שעולות ממנו מטרידות כל אזרח בישראל - וכתבנו הצבאי בחדשות 10, אור הלר, התייצב היום לצ'אט עם הגולשים בעמוד הפייסבוק של ערוץ 10, כדי לנסות ולתת תשובות.

 

עמיחי: עד מתי הגל יימשך? ואיזה מהלכים הצבא מתכנן אם לא ייגמר בקרוב?

 

אור: על השאלה עד מתי, אף אחד לא יודע באמת לענות בשלב הזה במערכת הביטחון. לצה"ל או לשב"כ אין מנגנון סיום של גל הטרור הנוכחי שמונהג בידי נערים בני 16 עם סכינים ואולרים וקולפנים. התקווה היא שבשבוע הקרוב גם אווירת המגעים המדיניים וגם מזג האוויר יצננו - תרתי משמע - את גל הטרור. ובכל זאת, צריך לקחת את השפעת המגעים המדיניים בעירבון מוגבל. גל הטרור הנוכחי אינו מבצע בעזה או בלבנון או מלחמת יום הכיפורים אלא משהו אחר לגמרי שלצה"ל קשה לקרוא לו בשם.

 

טל: אור שלום! האם צריך לקחת ברצינות את האיום בעברית של דאע"ש - אותו סרטון...?

 

אור: דאע"ש כנראה כאן כדי להישאר, אלא שכרגע לפחות, למרות הסרטון בעברית, אנחנו הדבר האחרון כנראה שמעניין אותו. המודיעין הישראלי מנתח עכשיו את הסרטון בעברית, ומנסה להבין האם מדובר למשל בערבי ישראלי שהצטרף לדאע"ש, או בהשתלה של הקלטה בעברית בפיו של לוחם דאע"ש.

חשוב לזכור שדאעש לא התמודד עוד על הקרקע עם צבא חזק ומאורגן, וכל הצלחותיו עד כה נבעו מחולשת יריביו. דאע"ש, או יותר נכון 'זיכיונות' של דאע"ש, נמצאים על גבולותינו גם בסיני וגם ברמת הגולן, באותו מקום בדיוק אליו טס במצנח ממונע אותו צעיר ערבי ישראלי מג'לג'וליה שהקפיץ הלילה חצי צבא.

 

ליאור: הצבא ערוך למתקפה של דאע"ש או כל הארגונים המסונפים אליו?

 

אור: צה"ל נערך גם בגבול מצרים וגם בגבול סוריה לתרחיש שארגונים המזוהים עם דאע"ש, כמו שוהאדא אל יארמוק בסוריה (אותו ארגון שייתכן שהערבי-ישראלי שחצה אמש את הגבול עבר אליו) או ארגון 'מחוז סיני' היושב בגבול מצרים, יפנו את נשקם לעבר ישראל. בסיני ראינו כבר פיגוע של הג'יהאד העולמי באוגוסט 2011 בעין נטפים סמוך לאילת, ובסוריה ארגוני הג'יהאד העולמי עדיין מתרכזים במטרה העיקרית שלהם שהיא הפלת שלטון אסד. לא צריך להפריז בכוחם, למרות יחסי הציבור המצויינים שלהם.

 

שי: למה אין הסברה מאסיבית עם תמונות שמשקפות את המציאות, ולא מה שהרשתות הזרות משדרות, וזה מוציא אותנו הכי רעים למרות שהרוב הגדול שקר? ההסברה נכשלה בענק, אי אפשר להיעזר ביהודים מחוץ לארץ, אין קשרים ברשתות האירופאיות, איפה כל היהודים עם הקשרים? חבל.


אור: לא כל כך התחום שלי. ההתרשמות שלי היא של הסברה מאסיבית בניו מדיה ובמדיה המסורתית.

 

מתוך סרטון של דאע
 

מתוך סרטון של דאע"ש בעברית. אנחנו לא מעניינים אותם(צילום מסך)

שניאור: לא יעלה על הדעת שמפלצת ושטן שבא לרצוח יהודים וישאירו אותו בחיים. חייבים לחסל אותם ולא להחזיק אותם בכלא אצלנו.

 

אור: הפקודה לכוחות צה"ל, משמר הגבול והמשטרה, היא לנטרל את המחבלים ולהרוג אותם רק אם הם מהווים סכנת חיים מיידית. יש תועלת בלכידת מחבלים חיים להשגת מודיעין, הבנת תודעת האויב, ואולי לעיסקאות עתידיות.

 

אופק: מה קורה עם הגבול בצפון, שקט או שקט מדומה?

 

אור: ודאי שהשקט בגבול הצפון הוא מדומה. האתגר של צה"ל הוא לנסות לדחות את מלחמת לבנון השלישית עד כמה שניתן, ולהתחיל אותה בתנאים הטובים ביותר למדינת ישראל. לצערי איש לא מדבר היום בצה"ל על רקטות שיחלידו בצד השני, כפי שהיה לפני מלחמת לבנון השנייה... אם הכוונה היא לגבול לבנון מול החיזבאללה, הרי שחיזבאללה שקוע עד מעל לראשו במלחמת האזרחים המדממת בסוריה. הוא מאבד לוחמים ומפקדים מדי יום.

 

שי: פוטין, פוטין - לא שמענו על הישגים משמעותיים. ייתכן ואנחנו נצטרך לעשות את העבודה?

 

אור: פוטין מבין בימים אלה את מגבלות הכוח האווירי שצה"ל למד כבר בעזה ובלבנון. אין שום סיכוי שחמישים מטוסי קרב רוסיים יכבשו עבור אסד מחדש 75 אחוזים משטח סוריה, ופוטין מבין זאת. מנגד, פוטין גם לא רוצה לראות חיילים רוסיים חוזרים בארונות למוסקבה ומוצאים להורג בשלל סרטונים יצירתיים של דאע"ש, כך שכנראה נמשיך לראות את שני הצדדים מדממים בסוריה עוד זמן רב. האינטרס הישראלי צריך להמשיך להיות לא להכניס את הראש שלה למיטה החולה של מלחמת האזרחים בסוריה.

 

עמי: האם מצלמות האבטחה שרוה"מ דיבר עליהן יותקנו בתוך המסגדים עצמם? ומי יהיה אחראי למצלמות הווקף, ישראל או שאולי הממלכה הירדנית?

 

אור: המצלמות יותקנו במתחם הר הבית בידי ישראל, וישדרו לוואקף המוסלמי בשידור חי את המתרחש בהר. מטרתה של ישראל הוא להראות קבל עם ועולם שהיא לא פועלת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, הנהוג מאז מלחמת ששת הימים, ובאמצעות כך לנסות ולהוריד את גובה הלהבות בגל הטרור הנוכחי.

 

שוטרי מג
 

שוטרי מג"ב בעיר העתיקה בירושלים. איך יפעלו המצלמות?(רויטרס)

בין הצעיר מג'לג'וליה לאברה מנגיסטו

טומי: אור שלום. רציתי לדעת איך, וממי אתה מקבל תוך דקות אינפורמציה על אירוע בזמן אמת?

 

אור: אנחנו עובדים מול מגוון מקורות מידע. ממקורות רישמייים כמו צה"ל או מגן דוד אדום, ועד עדי ראייה, או מקורות פלסטינים. מה שמאפיין את גל הטרור הנוכחי הוא ריבוי הדיווחים - ומהירות הדיווחים - שמחייבים אותנו בזהירות ואחריות.

 

וסים: אור הלר אתה בהחלט אחד הכתבים התותחים בארץ. האם הוואטסאפ הוא כלי שאתה מקבל ממנו אינפורמציה בזמן אמת? (דרך קבוצות שאתה חבר בהן) ולגבי הצפון עד מתי יימשך "השקט" הזה? חרגנו בזמן כבר לא? חיזבאללה לא מוכן לוותר על אסד בזמן הקרוב?


אור: שלום וסים. הוואטסאפ הוא הטכנולוגיה. הוא לא מייתר את הצורך בלבדוק עובדות ולהצליב אותן. לגבי הצפון: צה"ל מנסה לדחות עד כמה שניתן את המלחמה הבאה מול חיזבאללה שתהיה קשה יותר מכל מה שראינו עד כה. חיזבאללה גם בהיותו "מגן לבנון" לקח החלטה אסטרטגית, וגם בשל פקודה איראנית, לנסות להגן על משטר אסד בכל מחיר.


נתנאל: קודם כל אני רוצה להגיד לך שאתה אחלה כתב. והשאלה שלי - למה ממשיכים בצנזורה הצבאית בימים כאלה שתוך דקה הכל מתגלה דרך התקשורת הזרה?

 

אור: קודם כל תודה רבה. גם בימים אלה של רשתות חברתיות, פייסבוק, וואטסאפ וכו', הצנזורה הצבאית מנסה להגן על מה שהיא תופשת כליבת הסוד. שים לב לדוגמא מהלילה. אף תקשורת זרה, רשת חברתית או קבוצת וואטסאפ לא פירסמו את העובדות הנכונות באשר לסיפור הערבי-ישראלי שחצה את הגבול לסוריה, כך שכשרוצים יודעים לשמור על כמה סודות עדיין גם היום.

 

רעות: ערב טוב, כיף לראות את הכתבות והדיווחים שלך כמו גם את שאר מהדורת חדשות 10, השאלה שלי בתור רמת גולנית שמבינה שצריך מדי פעם צנזורה האם לדעתך לא היה מקום לשחרר משהו לפרסום לפי שמונה בבוקר. חרושת השמועות היא לעיתים קשה יותר מאשר פיסת מידע מאומתת על ידי גורמים רשמיים

 

אור: לצה"ל ולשב"כ לא הייתה עד הבוקר את התמונה המלאה באשר לנסיבות הגעתו של הנעדר לסוריה. ברגע שהתברר שלא מדובר בחשש לחטיפה אלא בערבי ישראלי שחבר למורדים הפרטים פורסמו. במקרה של חטיפה הרצון של מערכת הביטחון הוא שהצד השני יודיע על החטיפה.

 

חנה: היי אור, רציתי לשאול אם המקרה של הבחור שחצה את הגבול לסוריה לא די מקביל למקרה של אברה מנגיסטו, ולמה לא היה איזשהו איזכור (אולי השוואתי) של אברה בכתבה על הבחור מג׳לג׳וליה.

 

אור: שלום חנה. הזכרתי את המקרה הטראגי של אברה במהלך השידורים היום. אלא שיש הבדל חשוב בין השניים: הצעיר מג'לג'וליה חצה את הגבול כדי להצטרף למורדים הסורים. אברה לא חצה את הגבול לעזה כדי להצטרף לחמאס אלא מתוך מצוקה נפשית שממנה סבל.

 

החיפושים בגבול סוריה. הסיפור המלא לא הגיע בוואטסאפ
 

החיפושים בגבול סוריה. הסיפור המלא לא הגיע בוואטסאפ(גלעד שושן)

על העוקץ

גבריאל: האם יש אישור מדובר צה"ל והצנזורה לשידור הסרט?

 

אור: כמו כל פרסום שנוגע לצבא וביטחון הסרט עבר את אישורה של הצנזורה הצבאית. הסרט מספר על 40 שנה של כלבנות בצה"ל דרך שורה של מקרי מבחן: הפיגוע במשגב עם, פעולת 'כחול וחום', הפעולה הכושלת לחילוצו של נחשון וקסמן - ועד האינתיפאדות וימינו אנו.

 

גיל: האם יהיו ראיונות עם מפקדי העבר וההוןה ביחידה?

 

אור: בסרט מתראיינים שורה של מפקדי יחידת עוקץ לאורך השנים, קצינים ולוחמים ביחידה, כל אחד והתקופה שלו, המבצע שבו היה מעורב, והדילמות המקצועיות והמוסריות שבהן התחבט.

 

ליעד: האם יחידת עוקץ משתתפת בגל הטרור בשוטף או נקודתית?

 

אור: יחידת עוקץ פרוסה בימים אלה כמו תמיד בכל רחבי הארץ, מגבול סוריה ולבנון ועד גבול עזה. בוודאי שכלבני וכלבי עוקץ משתתפים במאמץ של צה"ל והשב"כ להתמודד עם גל הטרור הנוכחי בשטחים. במבצעים לאיתור מבוקשים, ועד גילוי חומרי נפץ ונשק.