ראש הממשלה נתניהו אחרי אישור מתווה הגז בכנסת, ערוץ הכנסת

בלי העברת סמכויות, הכנסת אישרה את מתווה הגז

ברוב של 59 תומכים מול 51 מתנגדים, אישרה הכנסת את המתווה שגיבשו ראש הממשלה ושר האנרגיה. קודם לכן הוחלט להוריד מסדר היום את ההצבעה על הפקעת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים בנושא והעברתן מדרעי לממשלה. לאחר ההצבעה עקץ נתניהו את שר הכלכלה: "יש לנו מכשול אחד ואני חושב שאתם מכירים אותו"

ניצחון לממשלה בקרב על הגז: מליאת הכנסת אישרה בצהריים (שני) ברוב גדול את מתווה הגז שגובש מול חברות האנרגיה. 59 חברי כנסת, בהם ארבעה מסיעת ישראל ביתנו, הצביעו בעד המתווה, בעוד 51 חברי כנסת התנגדו. סיעת כולנו כפתה משמעת סיעתית, בשעה שהשרים משה כחלון ויואב גלנט משורותיה נעדרו. גם השר חיים כץ נעדר בשל ניגוד עניינים. עוד נעדרו חיים ילין, יאיר לפיד, בני בגין, נפתלי בנט, אביגדור ליברמן ויעקב פרי.

 

ההצבעה על המתווה התקיימה אחרי שהלכה למעשה הוסרה מסדר היום הכוונה להצביע גם על המהלך להפקעת סמכויותיו של הממונה על ההגבלים העסקיים היוצא, דוד גילה, בנושא הגז, והעברתן מידיו של שר הכלכלה, אריה דרעי, למליאת הממשלה, אחרי שהשר סירב לחתום על הצו המאפשר את עקיפת הממונה והודיע כי הוא מעדיף להמתין לכניסתו לתפקיד של מחליפו של גילה.

 

זו הפעם השנייה שבה לא מצליח נתניהו להעביר בכנסת את העברת הסמכויות בכנסת לאחר שהוא מצליח לגייס את הרוב הנדרש, הן בשל גודלה של קואליציית 61 חברי הכנסת והן בשל החלטתם של כמה מחברי הממשלה להיעדר מההצבעה. גם הניצחון היום במליאה לא יספיק שכן ללא העברת הסמכויות או החלפתו של הממונה על ההגבלים לא ניתן יהיה להמשיך באישור המתווה.

 

אסדות קידוח גז בים התיכון
 

אסדות קידוח גז בים התיכון(רויטרס (ארכיון))

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל את החלטת הכנסת במחיאות כפיים. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, נזף בו: "אין צורך למחוא כפיים". בהצהרה לתקשורת לאחר אישור המתווה, אמר נתניהו: "עכשיו נותר מכשול אחד ואני אתגבר עליו כי זה הדבר הנכון - להביא את הגז לכלכלת ישראל והביא את המיליארדים לחינוך ולרווחה של אזרחי ישראל וכמובן שזה ייצר מקומות עבודה. ולכן אנחנו מסלקים מכשול אחר מכשול. קודם כל שיפרנו את המתווה, אחר כך העברנו אותו בממשלה ועכשיו ברוב מוחץ בכנסת. יש לנו מכשול אחד ואני חושב שאתם מכירים אותו".

 

עוד לפני ההצבעה התייחס ראש הממשלה לדיון בכנסת בדברים שנשא בטקס הרמת כוסית לראש השנה עם עובדי משרדו. "אנחנו מתגברים על מכשול אחר מכשול ומתקדמים לדבר שייתן לנו בשלוש השנים הקרובות בין 8 ל-10 מיליארד דולר מהשקעות חדשות במדינת ישראל. אנחנו מעבירים עכשיו בכנסת את מתווה הגז", הצהיר נתניהו.

 

טרם ההצעה תקף יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, את המתווה. "ההתנהלות בנושא הגז היא דוגמה קלסית להתנהלות הממשלה בשנים האחרונות - רק טריקים ושטיקים. העיקר לא להנהיג ולא לעמוד מול הציבור בכנות. לא יכול להיות שאתה לא מבין מה אומר לך שר הכלכלה והממונה על ההגבלים העסקיים ושר האוצר והרוב בכנסת", קרא הרצוג לעבר נתניהו. "אתה ראש הממשלה גם של מובילי המאבק. המתווה שהצעת אינו מתווה הגז ההוגן וההגון לישראל. זה לא עסק פרטי שלך. אני בעד הגז, אבל את המתווה יש לכתוב מחדש".

 

ממפלגת "המחנה הציוני" נמסר לאחר ההצבעה: "לאחר שנתיב דרעי לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים לא צלח, נתניהו התנהל כמו אחרון העבריינים וניסה לסחוט באיומים את חברי הקואליציה והאופוזיציה, כדי לעקוף גם את שר הכלכלה. מביך היה לראות את חברי הכנסת של 'כולנו' שהגיעו לכנסת כדי לדאוג לציבור, מצביעים בעד מתווה הגז שלוקח את מאזרחי ישראל את האפשרות להנות מהגז השייך להם ולהעביר את הרווחים לחברים של ביבי".

 

יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הנפט והגז בישראל, אורי אלדובי, מסר בתגובה לאישור מתווה הגז בכנסת: "גם חברי הכנסת הבינו את החשיבות והיתרונות של אישור המתווה. איבדנו זמן יקר ואין לנו עוד זמן לבזבז, כל שנותר כעת הוא להזדרז ולהתחיל בפיתוח המאגרים תנין, כריש ולוויתן ובחיפוש מאגרים נוספים. אני פונה לשר הכלכלה, אריה דרעי לחתום בהקדם על המתווה ולהוציא לדרך את פיתוח המאגרים שיכניסו מיליארדי שקלים לחינוך, בריאות ורווחה לצד ביטחון אנרגטי ויתרונות אזוריים למדינת ישראל למשך שנים רבות. עיכוב של כל יום נוסף, פוגע בתעשייה הישראלית, בכושר התחרות שלה, וביכולתה להתפתח ולקלוט עובדים נוספים".