ההצבעה החשובה באמת: העברת הסמכויות מידיו של דרעי, רויטרס

נתניהו מנסה להשיג רוב להעברת הסמכויות מידיו של דרעי

בכנסת החלה ההצבעה על אישור מתווה הגז השנוי במחלוקת כשבמרכז העניינים דווקא ההחלטה על העברת סמכויות אישור המתווה מידיו של שר הכלכלה דרעי, לידיה של הממשלה. ראש הממשלה ואנשיו עושים בשעות האחרונות מאמצים כבירים על מנת לגייס תומכים להחלטה כשמסתמן כי אם נתניהו ייכשל במשימה, הוא יוריד את ההחלטה מסדר היום

בכנסת החלה לדון בשעות אלו על אישור מתווה הגז השנוי במחלוקת. הדיונים בנושא צפויים להימשך שעות ארוכות, אך כבר הבוקר (שני) תצביע הכנסת על אישור המתווה. בהמשך היום יצטרכו חברי המשכן להחליט האם להוציא את סמכויות אישור המתווה מידיו של שר הכלכלה דרעי ולהעבירם לידי הממשלה.


בהצבעה על אישור המתווה צפוי רוב לנתניהו שמקדם את המתווה וזאת בעקבות תמיכתם של חברי מפלגת 'ישראל ביתנו' שהודיעו כי יצביעו עם הקואליציה. הצבעה היא זו פחות משמעותית מבחינתו של ראש הממשלה, אך היא נושאת משקל סמלי והצהרתי.


ההצבעה השנייה, והחשובה יותר, היא על העברת סמכויות על אישור מתווה הגז מידיו של שר הכלכלה אריה דרעי, לידיה של הממשלה כולה. דרעי, שהחליט לא לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקים, עלול לאבד את סמכות זו בעקבות ההצבעה. לפי שעה מסתמן כי בהצבעה זו אין לנתניהו והקואליציה רוב בכנסת.

 

אסדת גז ישראלית בים התיכון
 

אסדת גז ישראלית בים התיכון(דובר צה"ל)

על פי ההערכות במקרה ובו לראש הממשלה לא יהיה רוב להעברת הסמכויות, יוריד נתניהו את הדיון מסדר יומה של הכנסת. בשעות האחרונות עושים חברי הקואליציה מאמצים רבים על מנת על מנת להשיג את הקולות הנדרשים לאישור שתי ההחלטות.


באופוזיציה מנגד לא יושבים על השמרים וגם שם עושים חברי הסיעות פעילות קדחתנית על מנת למנוע את העברת המתווה. איש המחנה הציוני הפרופסור מנואל טרכטנברג, צייץ בעמוד ה'טוויטר' שלו הבוקר: "הרכב התניע. יוצא אל הכנסת להצביע נגד מתווה הגז והשימוש המבזה בסעיף 52 לחוק ההגבלים. צריכים רק ח"כ קואליציה אחד שיתעורר (או יירדם...)".