מחדל מצעד הגאווה: הערה פיקודית למפקד מחוז י-ם, 6 קצינים הועברו מתפקידם

כחודש לאחר רצח הנערה שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים, פרסמה ועדת הבדיקה המשטרתית את ממצאיה בנוגע למחדלים שקדמו לאירוע. כפי שפורסם בחדשות 10, הערה פיקודית נרשמה למפקד מחוז ירושלים צ'יקו אדרי. מפקד מרחב מוריה ועוד מספר קצינים יועברו מתפקידם. מ"מ המפכ"ל בנצי סאו: "כשל פיקודי ומקצועי". משפחת בנקי: "הדוח לא ישיב אלינו את שירה"

הרצח בשלב הוועדה מגיע לשלב המסקנות. הערב (ראשון) פרסמה את ממצאיה ועדת הבדיקה המשטרתית שחקרה את המחדלים שהובילו לרצח הנערה שירה בנקי בסוף חודש יולי האחרון בעיצומו של המצעד בבירה, ובמרכזן ההחלטה לרשום הערה פיקודית למפקד מחוז ירושלים ולקציני משטרה בכירים נוספים. שישה קצינים בדרגים נמוכים יותר יועברו מתפקידם.

 

כפי שפורסם בחודש שעבר בחדשות 10, למפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב צ'יקו אדרי, תירשם הערה פיקודית על חלקו במחדל. בהודעת המשטרה נאמר כי "נוכח אחריותו הפיקודית על הנעשה במחוז, וחוסר בהירות שיצר בנוגע לתחומי האחריות בין המרחבים ובינם לבין המחוז, נטל מפקד המחוז על עצמו את האחריות הפיקודית בעניין זה. מפקד המחוז זיהה את האיומים והנחה על ביצוע פעילות מונעת, ואף דווח לו כי הנחיותיו מבוצעות".

 

הערה פיקודית תירשם גם למפקד מרחב ציון, תנ"צ אפרים חביביאן, בשל הליקויים שנמצאו בפעילות המרחב, בעיקר בפן המודיעיני, כמו גם לקצין אגף המבצעים של מרחב מוריה. בנוסף, יועברו מתפקידם שישה קציני משטרה שיישאו בתוצאות המחדל הקשות - מפקד מרחב מוריה, נצ"מ קובי דוידיאן, ראש ענף המודיעין של מחוז ירושלים, סנ"צ דורון משה, ראש הזרוע המבצעית ביחידה המרכזית של המחוז, סנ"צ שי אללי, ראש לשכת מודיעין ובילוש במרחב מוריה ועוד כמה שוטרים נוספים.

הערה פיקודית. ניצב צ'יקו אדרי
 

הערה פיקודית. ניצב צ'יקו אדרי(חדשות10)

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, בירך הערב על עבודת ועדת הבדיקה והודיע כי קיבל את כלל ההמלצות שפרסמה. "אירוע הדקירה במהלך מצעד הגאווה ותוצאותיו הטראגיות - אסור היה שיקרה", קבע סאו. "למשטרת ישראל יש יכולת לבצע בדיקה עצמית ולשאת בתוצאות. זוהה כשל פקודי ומקצועי של מספר מפקדים ובעלי תפקיד, כל אחד מהם על פי תחומי אחריותו".

 

עורך הדין גדי טל, המייצג את ראש הזרוע המבצעית בימ"ר ירושלים, סנ"צ שי אללי, אמר כי מרשו "קיבל בהפתעה גמורה" את ההחלטה להדיחו מהתפקיד בעקבות המחדלים. "מדובר במפקד מוערך ומצטיין, שהתכנית שהגיש לקראת המצעד היתה מקובלת על כל הדרגים ואושרה על ידי כמה וכמה גורמים בכירים ממנו", הבהיר עורך הדין. "משום מה,  הסנקציה שננקטה כלפיהם רכה יותר או שלא ננקטה כלל. בדעת מרשי למצות את כל ההליכים העומדים לרשותו".


למרות זאת, ביקש סאו להדגיש כי מדובר ב"כשל נקודתי של מפקדים טובים ומסורים". הוא הוסיף כי הוא מצפה "לשיח ציבורי הוגן, בלתי מתלהם ומאוזן. המחיר האישי ששילמו בעלי תפקיד במשטרה הוא גבוה, הרבה מעבר לנהוג בגופים ציבוריים, בכלל ובגופים בטחונים, בפרט. מאחורי כל מפקד עומדים פקודיו, חלקם מפקדי העתיד, והאינטרס הציבורי הוא לשמר את שדרת הפיקוד ולאפשר למי שראוי להפיק לקחים מטעויות ומכשלים, להשתפר ולהתייעל". הממצאים הועברו גם לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן.

משפחת בנקי: "למנוע הישנות מקרים דומים"

את הוועדה הקים סאו מיד אחרי הרצח במטרה לבדוק כיצד הצליח ישי שליסל, שהורשע בדקירת משתתפים במצעד הגאווה לפני כעשור ונכלא, לבצע בשנית את אותו מעשה. הוועדה דנה, בין השאר, בכשל המודיעיני שהביא לכך ששליסל לא היה במעקב המשטרה למרות שהצהיר על כוונותיו לפגוע במשתתפי מצעד הגאווה. כמו כן, נבדק מדוע הנחיות של קצינים במשטרה שהתריעו על שחרורו של שליסל לא הגיעו לשוטרים בשטח או לא בוצעו בפועל.

 

משפחתה של שירה בנקי מסרה כי "הדוח לא ישיב את שירה לחיק משפחתה. יחד עם זאת, המשפחה מקווה שככל שנמצאו ליקויים כלשהם - הרי שאלו יתוקנו והלקחים יופקו וייושמו באורח העמוק ביותר האפשרי על מנת למנוע הישנות מקרים דומים".