מדוע תוכנית החיסכון לילדים, שהוגדרה על ידי כחלון כ"חוצת מגזרים", אינה שוויונית?

אזרח רגיל במדינת ישראל, על פניו, יכול למשוך כבר בגיל 18 את החיסכון שפתחה עבורו המדינה - רק שבפועל, הוא יכול לעשות זאת רק לארבע מטרות, שאף אחת מהן אינה רלוונטית עבור רוב הציבור החילוני - אלא בעיקר למצביעי יהדות התורה, שקיבלה את הבטחת הבחירות שלה. ואגב, בבריטניה, שם המציאו את המודל, הילדים מקבלים יותר. הרבה יותר

כמו לא מעט סיבוכים דומים, גם הסיפור הזה מתחיל עם כוונות טובות. במקום תוספת מיידית לקצבת הילדים, כזו שתעלה מיליארדים, ליצמן וכחלון מסכמים על הקמת קרן חיסכון לטווח ארוך: החל מעוד שנתיים, תפקיד המדינה עשרות שקלים בחודש לחשבון סגור - שאותו יוכלו כל נערה ונער למשוך רק בגיל 21. לאוצר זה ידחה את החור בתקציב, ל"יהדות התורה" יספק הבטחת בחירות, ולילד שכבר הפך למבוגר' הדיל החדש יעניק סכום בסיסי של 18 אלף שקלים בארנק.

 

בפייסבוק, הגדיר כחלון את הצעד כ"מתנה חוצת מגזרים שלא מבחינה בין דת, גזע ולאום". אז זהו, שלא כל אחד יקבל את הכסף כל כך מהר: אזרח רגיל ימתין, הנה תראו, עד לגיל 21 כדי לממש את הסכום שנצבר לו. לעומת זאת, על אף האמור, ניתן יהיה למשוך את הסכום הצבור במועד מוקדם יותר, כבר בגיל 18 - אבל ל-4 מטרות בלבד: לימודים באוניברסיטה או בישיבה; הקמה של עסק חדש; או נישואין ורכישת דירה.

 

אלה שלושה יעדים שברוב המקרים המוחלט פשוט לא רלוונטיים לחייל בצה"ל - הרי הוא לא ילמד או יפתח עסקים - אלא רק למי שנמנע מהגיוס. המשמעות: קדימות בתור לקבלת הפיקדון לחרדים שאינם משרתים, במסגרת הסכם פוליטי עם יהדות התורה.

 

חרדים וחיילים. כל ציבור יוכל להוציא את הפיקדון בגיל שונה
 

חרדים וחיילים. כל ציבור יוכל להוציא את הפיקדון בגיל שונה(רויטרס)

בבריטניה, שבה הומצא המודל, המדינה הציעה להפקיד כבר בלידה 250 לירות שטרלינג עבור התינוקת או התינוק, ושוב מענק זהה כשיחגגו יום הולדת 7. מי שגדלו במשפחות קשות יום, יקבלו עוד אלף פאונד מהממלכה. גם להורים מותר להפקיד כל שנה בחשבון של הילד 4,080 לירות שטרלינג, עם פטור כפול ממס: על הסכום המלא שהשקיעו, וגם על רווחים עתידיים בקרן. הם גם קובעים בדיוק איך יתנהל הכסף: במזומן - או במניות, שגם הדיבידנד עליהן פטור ממס.

 

ככה בונים חיסכון שמצטבר עד גיל 18 לסכום משמעותי: יותר מחצי מיליון שקלים, לא כולל ריביות או רווחים: פי 25 מה"מהפכה", שליצמן וכחלון מבטיחים לילדים בישראל.

 

אז מילא שנשבר כאן, ולא לראשונה, השוויון בין ילדים ממגזרים שונים; העניין הוא שהקדמת התשלום, רק למי שאינו משרת בצבא, פוגעת בסיכוי שצעירים חרדיים יבחרו להתגייס או ישתלבו במשק.

 

אז ליצמן ממשיך להכחיש בעיה, בעמותות הרווחה ימשיכו להתריע - וכך גם תכנית "חיסכון לכל ילד" הפכה לזירת הקרבות הפוליטית על התקציבים המוגבלים של האוצר. צ'ק קטן אולי ייצא לכם מזה, שוויון - כנראה - כבר לא.