אסדות קידוח גז בים התיכון, רויטרס (ארכיון)

בדרך לאישור: הסכמות בין שטייניץ לחברות הגז

שר האנרגיה דיווח שנציגי המדינה וחברות האנרגיה הגיעו להסכמות באשר למתווה שיאפשר את פיתוח מאגרי הגז. לפי המתווה, לקוחות עתידיים לא ישלמו על גז בצמוד למחיר הנפט וייקבעו "נקודות מבחן" לפיתוח המאגר לוויתן. הפרטים יועברו מחר לעיון השרים ויועלו להצבעה בראשון

היישורת האחרונה: שר האנרגיה, יובל שטייניץ, דיווח הערב (רביעי) על השגת הסכמות מול חברות האנרגיה בנוגע למתווה הגז - יממה בלבד אחרי שטען שאירע פיצוץ בשיחות שהוביל לעזיבת נציגי חברת "נובל אנרג'י" את הארץ. בהודעת לשכתו נמסר כי הכוונה היא להעביר מחר את המתווה לעיון השרים שיצביעו עליו בישיבה השבועית ביום ראשון.

 

הדיונים בין הצוות הבין-משרדי ונציגי חברות האנרגיה חודשו בצהריים, והערב הושג הסכם על מתווה שיאפשר את פיתוח מאגרי הגז של מדינת ישראל. על פי ההבנות, לקוחות עתידיים שאינם חברת החשמל יוכלו לרכוש גז שלא בהצמדה למחירי הנפט. בנוסף, ייקבעו "נקודות מבחן" לפיתוח המאגר לוויתן - ואם החברות לא יתקדמו בקצב משביע רצון, ניתן יהיה להדק בהמשך את הפיקוח על גז מ"תמר".

   

כתבות נוספות בנושא:

 

שר האנרגיה שטייניץ
 

שר האנרגיה שטייניץ(חדשות 10)

לפי ההודעה, חברות האנרגיה נענו לדרישת שטייניץ כי המתווה יכלול התחייבות על התנהלות הממשלה ולא על התנהלות הכנסת. כלומר, הממשלה תתחייב שלא לערוך שינויים במתווה, אבל חקיקה של הכנסת נגדו לא תיחשב להפרת ההסכם.

 

מלשכתו של שטייניץ נמסר כי "אם לא יהיו תקלות של הרגע האחרון, מחר יועבר המתווה עם התיקונים שהוכנסו בו בסעיף המחירים, בסעיף אבני הדרך לפיתוח לוויתן, סעיף קניות הגומלין ובסעיף היציבות לשרי הממשלה, ולהביא את המתווה כולו לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב".

 

רק אתמול עוד דיווח שטייניץ על פיצוץ במגעים. לפי ההודעה, הפיצוץ אירע על רקע המחלוקות בעניין כוונת המדינה לערוך שינויים במתווה כדי להבטיח את יציבות משק הגז. לדברי שטייניץ, חברות האנרגיה "הציגו תנאים שלא יכולנו לקבלם" בכל הקשור להבטחת היציבות בשוק הגז. "יש לציין, כי בסוגיית אבני הדרך לפיתוח לוויתן ובסוגיית המחירים הושגה התקדמות מסויימת", אמר שטייניץ.