נתניהו בתום הנאום בקונגרס האמריקני. לאן יוביל הלחץ?, רויטרס

המהמר: האם הלחץ של נתניהו על הקונגרס עלול לפגוע דווקא בביטחון ישראל?

ראש הממשלה נתניהו, שמאמין באמת ובתמים שההסכם עם איראן מסכן את ישראל, יצא למסע צלב לסיכול ההסכם בקונגרס. אלא שההימור כאן גדול: נתניהו מסתכן בלאבד את הרצון הטוב של וושינגטון לסייע לישראל באמצעים מיוחדים לצורך ההתמודדות עם האיום האיראני • יותר מכך – הצלחה של קמפיין נתניהו עלולה דווקא לפורר את הקהילה הבינלאומית ולהאיץ את המסלול האיראני לפצצה • נתניהו החליט לקחת את ההימור המסוכן הזה. פרשנות

  • פורסם ב:
  • 25/07/2015 15:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/07/2015 15:32
  • |
  • כתבים:
  • מואב ורדי

בנימין נתניהו לא ציני. הוא באמת משוכנע שההסכם עם איראן יסכן את ביטחונה של ישראל בצורה קיצונית. אבל השאלה היא מה הדרך לפעול מול המציאות שנוצרה, ובקמפיין בו פתח נתניהו לסיכול ההסכם בקונגרס, הוא לוקח שני הימורים גדולים מאוד, ומסוכנים מאוד - דווקא לביטחונה של ישראל.


הסיכוי להצלחת הקמפיין הזה הוא קטן. הוא לא אפס, אבל הוא נמוך מאוד.

 

בעוד פחות מחודשיים יצביע הקונגרס על ההסכם, כנראה ששם הוא ייפול בגלל הרוב האוטומטי שיש לרפובליקנים בשני בתי הקונגרס. אובמה יטיל וטו על ההחלטה, וההסכם יחזור לקונגרס, שם יידרש רוב של שני שליש כדי לבטל את הווטו של הנשיא. כדי להשיג שני שליש, צריך נתניהו לשכנע לפחות 13 סנאטורים דמוקרטים להצביע נגד. והפעם לא רק נגד ההסכם. אלא נגד נשיא ארה"ב, הנשיא שלהם, מהמפלגה שלהם.

 

זו השפלה איומה לאובמה ולמפלגה הדמוקרטית. בוחריהם של אותם סנאטורים שיצביעו נגד הווטו של אובמה לא ישכחו להם את בחירתם לפגוע בצורה כל כך אנושה בנשיא. ולכן הסיכוי שזה יקרה הוא קטן. נתניהו, שמכיר את תמונת הקרב הזו מצוין, החליט למצות את הסיכוי הזה. אוקיי. אלא שיש לכך מחיר. שעלול להתברר כמחיר כבד.

 

נשיא ארה
 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה. האם הסנאטורים יפגעו במנהיג שלהם?(רויטרס)

מכיוון שההנחה היא שההסכם בסופו של דבר יעבור, ישראל צריכה לשאול את עצמה מה כרגע ניתן וצריך לעשות כדי לדאוג לאינטרסים הביטחוניים שלה בתוך המצב שכבר נוצר. וזה בשני היבטים: האחד - הידוק שיתוף הפעולה המודיעיני עם ארה"ב כדי לזהות פעילות חשאית באיראן הקשורה לתכנית הגרעין, ניסיון להגיע לסיכומים עם ארה"ב לגבי מה ייחשב לפעולה איראנית שתצדיק את ההכרזה שאיראן הפרה את ההסכם, והחלטה מה עושים במקרה של הפרה כזו. ההיבט השני הוא הדאגה לשימור יתרונה האיכותי הצבאי של ישראל במזרח התיכון, לאור מה שמסתמן כהתעצמות איראנית, לא רק במובן הגרעיני עוד 15 שנה, אלא במימד הקונבנציונאלי בתוך שנים ספורות.

 

יש כבר קולות בארה"ב שקוראים לצייד את ישראל במפציצים כבדים מסוג B-52, יש מטוסי קרב, יש חימוש מונחה מדויק, ועוד אלמנטים שארה"ב יכולה לספק לישראל שכיום אינם מצויים ברשותה, ויכולים לשפר משמעותית את יתרוננו היחסי מול השכנות באזור. יותר מזה, יש אפשרות לבוא לארה"ב ולבקש מהממשל לצייד את ישראל באמצעים שיאפשרו לה לתקוף צבאית באיראן באופן אפקטיבי, אם וכאשר יגיע יום ואיראן תתקרב מאוד ליכולת גרעינית. אין הרי דבר חיוני יותר לישראל מאשר הצטיידות שכזו.

 

רגע, ממי נקבל את כל הנשק הזה?


מקריאת השורות האחרונות, ברור שיש רק כתובת אחת לכל הצרכים הללו - הבית הלבן. רצון טוב ואוזן קשבת של הנשיא והממשל לצרכים המיוחדים והבקשות המיוחדות של ישראל עקב ההסכם הם התנאי לכך שארה"ב תהיה מוכנה להסכים להקשיח את הקריטריונים לקביעה שאיראן הפרה את ההסכם, ולהעניק לישראל את מה שאינו מובן מאליו - הצטיידות צבאית משמעותית.

 

וזה ההימור של נתניהו: ללכת עכשיו באופן גלוי ובכל הכוח נגד הממשל ונגד הנשיא, בהינתן וסיכויי ההצלחה של המהלך קטנים, כשבעוד שלושה חודשים תצטרך לדבר עם הבית הלבן על כל אותם אינטרסים חיוניים. האם שאחרי שהלכת בכל הכוח כדי לסכל את הדבר שהיה הכי חשוב לנשיא ארצות הברית, הוא יהיה שמח יותר או שמח פחות לבוא לקראתך בדברים שחשובים לך?

 

מטוס B-52 אמריקני. איך עדיף לקבל אותו?
 

מטוס B-52 אמריקני. איך עדיף לקבל אותו?(רויטרס)

נתניהו מהמר שההליכה נגד הנשיא כעת לא תזיק באופן מהותי למה שנקבל אחר כך. הוא סבור ששיתוף הפעולה של ארה"ב עם ישראל מושתת על זהות אינטרסים, שגובר על כעס וטינה שיחוש אובמה כלפי ראש הממשלה. שנית, יש תזה - שכנראה נתניהו מאוד מאמין בה - שגורסת שככל שתצעק חזק יותר עכשיו, ככה הממשל יהיה נכון ללתת לך יותר כדי להרגיע אותך.

 

גובה הסיוע כגובה ההתנגדות?

 

אדם בכיר מאוד בשדולה הפרו ישראלית אייפא"ק, שכעת מגויסת באופן טוטאלי למאבק נגד ההסכם, אמר השבוע לאדם בכיר במערכת הפוליטית בישראל את הדבר הבא: אל תמהרו להרפות מהלחץ נגד ההסכם, להיפך. ככל שישראל תמחיש ותדגיש עד כמה ההסכם מסוכן לביטחונה, אמר האמריקאי לבן שיחו הישראלי, כך הסנאטורים הדמוקרטים יתלבטו יותר מה להצביע, וכך הממשל יבטיח יותר לישראל על מנת להרגיע את אותם סנאטורים מתנדנדים שישראל תישאר בטוחה. יתרה מכך, ככל שהממשל יחוש שהעברת ההסכם בסנאט באמת נמצאת בסכנה, כי יותר ויותר סנאטורים דמוקרטים באמת שוקלים להצביע נגד, הוא ייצא מגדרו בתשורות לישראל כדי לשכנעם לתמוך בהסכם. "עכשיו תקבלו מחיר נמוך", אמר האמריקאי, "ככה לא עושים עסקים. תמשיכו בלחץ, וככל שיתקרב רגע ההכרעה, כך תשיגו יותר".

 

וכל זה עוד היה ההימור הקטן של נתניהו, המבוא להימור הגדול באמת. כי השאלה הענקית מגיעה עכשיו: מה יקרה אם ההימור הראשון של נתניהו יצליח? מה יקרה אם יגויסו אותם סנאטורים דמוקרטים, והקונגרס יבטל את הווטו הנשיאותי ויכשיל את אישור ההסכם. מה תהיה המציאות במצב שבו הקונגרס מונע מהממשל להסיר את הסנקציות?

 

ואת התשובה לכך צריך לבחון בפריזמה אחת בלבד: האם הכשלת ההסכם בקונגרס תביא להרחקתה של איראן מיכולת גרעינית, או דווקא עלולה לקרב את טהרן לפצצה?

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, בביקור בכור בבושהר
 

נשיא איראן, חסן רוחאני, בביקור בכור בבושהר(ללא קרדיט)

נתניהו מאמין שיחסית למצב שייווצר לאחר יישום ההסכם (שבעיניו יהפוך את איראן למדינת סף גרעינית בעוד 10-15 שנה), המצב שייוצר בהיעדר הסכם הוא טוב יותר. ראשית, כדאי להזכיר, הקונגרס בכלל לא יכול לבטל את ההסכם. כל שבסמכותו לעשות הוא למנוע מהנשיא לבטל את הסנקציות שהטיל הקונגרס על איראן. זה הכל.​

 

הן אומרות שכל מי שיעשה עסקים עם איראן מנוע מלעבוד עם המערכת הבנקאית האמריקנית. כלומר, כל חברה בצרפת, גרמניה או דרום קוריאה שתרצה מחר לסחור עם איראן, תיאלץ לוותר על כל השוק האמריקני. ומכיוון שהשוק האמריקני הוא עדיין הגדול והמשפיע בעולם, ההנחה היא שחברות רבות ובנקים רבים מחוץ לארה"ב יעדיפו לא לאבד את השוק האמריקני, ויימנעו מלעשות עסקים עם איראן. נתניהו מאמין שיהיה בכך די כדי לשמר את הלחץ הכלכלי על איראן, באופן שיכריח את השלטון בטהרן לחזור ולבקש הסכם טוב יותר עם המערב.

 

אם לא אובמה (או הילארי), יבוא רפובליקני


ויש עוד נימוק לאמונה של נתניהו שעדיף לסכל את ההסכם: הרצון לראות נשיא אמריקני יוצא למתקפה צבאית על אתרי הגרעין באיראן.

 

נתניהו אומר לעצמו: אובמה זה מקרה אבוד. אבל עוד שנה וחצי יש נשיא חדש בבית הלבן, והוא יכול להיות רפובליקני. ונגיד אפילו שהילארי קלינטון תזכה בבחירות הקרובות, עוד 5.5 שנים שוב יכול להיות נשיא רפובליקני בוושינגטון. אם נשיא עתידי כזה ישתכנע שאין ברירה, וכדי לעצור את איראן מלהגיע לנשק גרעיני צריך להנחית עליה מכה צבאית, הוא יתקשה מאוד (למעשה לא יוכל) לעשות זאת כשהוא כבול תחת הסכם עליו חתומה אמריקה למשך 15 שנה (ועל סעיפים ממנו, אף ל-25 שנה). לכן, כדי לשמור את האופציה הצבאית ריאלית עבור הנשיא, צריך שלא יהיה הסכם.


אלא שזה תסריט שלא מסובך להציג לו אלטרנטיבה. ואלטרנטיבה די גרועה לישראל.

 

סוף המשא ומתן. יש אלטרנטיבה, והיא עלולה להיות גרועה לישראל
 

סוף המשא ומתן. יש אלטרנטיבה, והיא עלולה להיות גרועה לישראל(רויטרס)

הקונגרס, כאמור, לא יכול לבטל הסכם. מה יקרה? הסנקציות האירופיות והסנקציות של מועצת הביטחון יוסרו ממילא. כלומר, אמברגו הנפט האירופי יוסר. רוסיה וסין ירוצו לעשות עסקים עם איראן, ממילא הן שם כבר עכשיו. ויש סיכוי סביר שהסנקציות האמריקניות לבדן לא ממש יועילו לעצור את האיראנים, למה? כי עובדה שעד שהקהילה הבינלאומית כולה לא התגייסה לחזית אחידה ולסקציות משותפות, הסנקציות האמריקניות לבדן לא עזרו.

 

אותם 150 מיליארד דולר איראניים שהוקפאו וכעת נתניהו מזהיר כי הם עומדים להיות מופשרים, יופשרו ממילא כי הן הוקפאו ע"י החלטת מועצת הביטחון של האו"ם, שאינה מחויבת להחלטות הקונגרס. ויותר מכך - אמריקה תיתפס כמי שהפרה הסכם שהושג עם כל מעצמות העולם. נתניהו אומר: אפשר להשיג הסכם יותר טוב. אבל מי בדיוק יהיה מוכן לשבת שוב עם האמריקנים, אחרי שנתיים של משא ומתן שבסיומו הם חתמו על הסכם, ושנייה אחר כך התנערו ממנו? איזה הסכם בדיוק יהיה?

 

תנו לכאוס לשלוט


איראן תתחיל להעשיר אורניום כאוות נפשה, אבל לא תתקרב ממש לפצצה כדי לא להרגיז את העולם יותר מידי, והנה קיבלנו איראן המשוטטת במרחב הסף, כאשר הקואליציה הבינלאומית שמערב הצליח לגייס בשנים האחרונות נגד איראן התפרקה לבלי שוב. כאשר קשה להאמין שמנהיגי רוסיה, סין, בריטניה וצרפת יהיו מוכנים לצאת שוב למאבק מתיש וממושך באיראן, לאחר שהרגע סיימו (בהצלחה מבחינתם) מסע מתיש שכזה והגיעו להסכם.

 

נתניהו מאמין שההסכם הנוכחי הוא מסלול חד-כיווני ובטוח שבו איראן הופכת למדינה גרעינית בסיטואציה שכבר לא יהיה ניתן לעצור אותה. במצב כזה, לשיטתו, טוב לישראל מצב של כאוס, בו אין הסכם, שאיראן לא מחויבת להסכם מצד אחד, וארה"ב לא מחויבת לו מצד שני. כי אז הכל יכול לקרות. ובאמת הכל יכול לקרות.

 

אכן, חתיכת הימור.