רוחאני: "נפתחה תקופה חדשה. אנחנו מעוניינים בגרעין רק לצרכי שלום"

חסן רוחאני, נשיא איראן, נשא נאום לאומה לאחר הסכם הגרעין ההיסטורי בין ארצו לבין מעצמות המערב: "במשך 12 שנים היתה איראן-פוביה, טענו שאנחנו רוצים נשק להשמדה המונית. ההסכם הוכיח שאפשר לפתור סכסוכים בדרכי שלום"

נשיא איראן, חסן רוחאני, התייחס היום (שלישי) להסכם הגרעין שנחתם בין ארצו לבין מעצמות המערב.

 

"הדברים שאני שמעתי הם שאנשי העם האיראני התפללו להצלחתו של צוות המו"מ האיראני ולהצלחתו להגיע להסכם גרעין טוב", אמר רוחאני בנאום לאומה. "אני מודיע לכם, התפילות שלכם נענו. היום אנחנו נמצאים בצומת חשוב ביותר בהיסטוריה של איראן, של הרפובליקה האסלאמית, וגם מבחינת התנאים באיזור כולו.

 

"במהלך 12 השנים האחרונות, היו כל מיני האשמות כלפי העם האיראני, היתה איראן-פוביה, טענו שאנחנו שואפים להשיג נשק גרעיני ונשק להשמדה המונית. וכעת התקופה הזו הסתיימה, ונפתחה תקופה חדשה בהיסטוריה של האיזור כולו. הדף החדש הזה יתרכז בעקרונות לפיהם פתרון המשברים בעולם יכול להיעשות בדרכי שלום, לא בדרכים אחרות", אמר הנשיא האיראני.

 

>> אובמה: "היום הבטחנו שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני"

>> נתניהו: "ההסכם הוא טעות בקנה מידה היסטורי"

>> גרעין? האזרחים האיראנים רק רוצים לגמור את החודש

 

"לגבי האנרגיה הגרעינית של איראן", המשיך רוחאני, "הקהילה הבינלאומית הבינה שהעניין הזה נכנס תחת סעיף 7 של אמנת האו"ם ומועצת הביטחון שלו. אנחנו מעוניינים רק בפיתוח לצרכי שלום. כל ההאשמות נגדנו הוחלפו ומבחינה כלכלית, כרגע, למרות כל הלחצים של כל מי שרצה להחרים את איראן, הם מצאו שהחברה האיראנית חזקה. למרות שאמרתי קודם כל שהחרם על איראן לא הצליח, באותו זמן אכן לחרם היתה השפעה על חיי העם האיראני. אני שמח מאוד שהיום, ובעקבות המשא ומתן בן 32 החודשים, הצלחנו להגיע לנקודה חדשה".

 

נשיא איראן, חסן רוחאני, בביקור בכור בבושהר
 

נשיא איראן, חסן רוחאני, בביקור בכור בבושהר(ללא קרדיט)

"כדי להגיע להסכם, היה עלינו לנקוט במספר צעדים", אמר רוחאני, "מבחינה פוליטית עשינו את ההכנות, ועבדנו על דעת הקהל באיראן ובעולם. המשא ומתן והדו-שיח לא היה רק הצהרות, אלא שיתוף פעולה ועבודה משותפת. לא ביקשנו צדקה, לא ביקשנו סיוע מאף אחד.

 

"קיימנו משא ומתן שהביא לתוצאה מכובדת. הדגשנו שזה לא עניין של רווח והפסד לאחד הצדדים - במשא ומתן הזה, מי שחשב כך לא יכול היה להגיע לכדי הצלחה. משא ומתן שמביא להצלחה הוא תהליך בו שני הצדדים סבורים שההצלחה משותפת, וההפסד משותף גם הוא. הבהרנו זאת לעם באיראן, וגם לנושאים ונותנים שהגיעו לווינה, ושקיימו משא ומתן רציני. היינו זקוקים גם להסכמת העם והפוליטיקאים באיראן".

 

"המשטר הציוני השקיע מאמצים רבים בחודשים האחרונים כדי לשכנע שאיראן רוצה פצצה גרעינית", אמר רוחאני על מתנגדיו במזרח התיכון, "כל העולם יודע באופן ברור כי ייצור הפצצה הגרעינית הוא שגוי, ונוגד את הוראותיו של המנהיג העליון".

 

רוחאני.
 

רוחאני. "ייצור פצצה גרעינית מנוגד להוראות המנהיג העליון"(ללא קרדיט)

הנשיא האיראני, שיכול לסמן לעצמו הישג גדול, המשיך: "בבחירות האחרונות, התושבים באיראן הבהירו בכנות שהם רוצים לבחור בממשלה שתשמור על ההישגים הלאומיים של איראן בתחום הגרעין, ושתביא לצמיחה כלכלית של העם האיראני. זו הדרך בה העם האיראני הגדול בחר. מהיום בו הושבעתי לנשיאות, הדגשתי כי המערב ביום מן הימים אכן יעבוד איתנו, ויעזוב את דרך ההשפלה והאיומים לטובת דרך של כבוד כלפינו. ללא רצון מצד שני הצדדים לא היינו מגיעים להישג היום. הגענו לאינפלציה של 40 אחוזים ולצמיחה פחותה, אבל מבחינת ניהול הכלכלה, הצלחנו להוריד את האינפלציה ולהביא להצלחה כלכלית מסוימת בתנאים הללו".

 

"רצו להגביל אותנו ל-4,000 צנטריפוגות, יש לנו 6,000"

 

על הפרטים הטכניים של ההסכם, אמר הנשיא האיראני: "היו לנו 4 מטרות - לשמור על הטכנולוגיה הגרעינית של איראן, ועל הפעילות שלה בתוך איראן, ובכך הצלחנו. במסגרת ההסכם יוסרו כל הסנקציות, כולל הפשרת הכספים. כל ההחלטות שהתקבלו נגדנו בצורה לא חוקית, לדעתנו, יבוטלו גם הן. ופעילות הגרעין האיראנית נכנסת תחת אישור מועצת הביטחון של האו"ם. כל המטרות הללו הושגו, הגשמנו את כולן.

 

"אנחנו וכולם יודעים שהושקעו מאמצים כבירים, הגדולים ביותר מבחינת הדיפלומטים והמשפטנים והכלכלנים וחכמי הדת האיראנים", הוסיף. "הצד השני הציב לנו במשך כל השנים הללו תנאים לא-תנאים. אמרו לנו שצריכות להיות לנו רק 4,000 צנטריפוגות, ובהסכם יש לנו 6,000, מתוכן 5,000 בנתאנז והשאר בפורדו. הן ימשיכו בהעשרת אורניום. אמרו שיטילו עלינו מגבלות ל-20-25 שנים. לא ויתרנו. אמרו שהכור באראק לא יכול להתקיים, הכור ממשיך לעבוד. השגנו את מה שרצינו".

 

"אם במערב יקיימו את תנאי ההסכם", סיכם רוחאני, "נקיים אותם גם אנחנו".