הסכם גרעין היסטורי עם איראן: "יסייע להפוך את העולם לבטוח יותר"

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הודיעה על הסכם הגרעין שנחתם עם איראן. "זוהי תוצאה של מאמצים משולבים וארוכים. אף אחד לא סבר שזה יהיה קל, אבל החלטות היסטוריות הן אף פעם לא קלות", היא אמרה כשלצידה שר החוץ האיראני זריף, שר החוץ האמריקני ג'ון קרי ושאר נציגי המעצמות

הסכם היסטורי הושג בווינה. שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ושר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הכריזו היום (שלישי) כי הצדדים איראן ומעצמות המערב הגיעו להסכם במסגרת שיחות הגרעין שבאוסטריה.

 

"היום הוא יום היסטורי, כבוד גדול לנו להודיע שהגענו להסכם על סוגיית הגרעין האיראני", הכריזה מוגריני, "בזכות אומץ וכבוד הדדי השגנו את מה שכל העולם רצה להשיג - מחויבות הדדית לשלום כדי להפוך את העולם לבטוח יותר. זה יום היסטורי כי יצרנו תנאים לבניית אמון ופרק חדש ביחסינו".

 

"זוהי תוצאה של מאמצים משולבים", הוסיפה שרת החוץ של האיחוד, "אף אחד לא סבר שזה יהיה קל, החלטות היסטוריות אף פעם אינן קלות. השיחות אפשרו לנו להתגבר על כל המחלוקות הרבות. תודה למחויבות ולמסירות של כל הצדדים, הצלחנו להשלים את המו"מ ולפתור את המחלוקות שעמדו במשך למעלה מעשור".

 

שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, נכח גם הוא בהודעה הרשמית על השגת ההסכם ואמר כי מדובר בהסכם טוב. "ההסכם הזה הוא משהו ששאפנו אליו והוא ירחיק אותנו מהאיום של קונפליקט ומירוץ חימוש גרעיני", אמר קרי לעיתונאים בווינה.

 

מוקדם יותר גם זריף הביע שביעות רצון מההסכם. "הגענו לתוצאה של ניצחון לכל הצדדים שפותח אופקים חדשים", אמר שר החוץ האיראני, "אני מאמין שזה רגע היסטורי שהשגנו הסכם. הוא לא מושלם לאף אחד אבל זה מה שיכולנו להשיג, וזה הישג חשוב מאוד לכולנו".

 

"היום יכול היה להיות סוף התקווה, אבל עכשיו אנחנו מתחילים פרק חדש של תקווה", הוא הוסיף, "בואו נקרא לכל הקולגות שלנו, שעשו את רוב העבודה - הסגנים והועזרים - אני מבקש להודות לכל אלה שסייעו לתהליך זה".

 

ג'וואד ומוגריני. הצהרה משותפת הערב
 

ג'וואד ומוגריני. הצהרה משותפת הערב(רויטרס)

אמברגו הנשק יוסר אחרי 5 שנים, הסנקציות יוחזרו אם יופר ההסכם

ההסכם הרשמי אמנם עוד לא פורסם, אך דיפלומטים משני הצדדים העבירו דיווחים לסוכנויות הידיעות בנוגע לפרטים. על פי הדיווחים, תוכנית הגרעין האיראנית תיעצר ותוקפא למשך 13 שנים, במהלכן לא יורשה לאיראנים להעשיר אורניום למעט כמות קטנה, ברמת העשרה מוגבלת מאוד. בתמורה יוסרו הסנקציות מעל איראן ולמעשה יסתיים בידודה הבינלאומי.

 

עוד דווח כי אמברגו הנשק שהטיל האו"ם על האיראנים יוסר בעוד חמש שנים, בעוד האמברגו על תכנית הטילים של איראן יוסר בעוד שמונה שנים. במידה ואיראן תפר את תנאי העסקה, הסנקציות הכלכליות על המדינה יוחזרו תוך 65 ימים.

 

 

הכור הגרעיני ליד אראק שבאיראן. הפקחים יבקרו גם במכרות אורניום
 

הכור הגרעיני ליד אראק שבאיראן. הפקחים יבקרו גם במכרות אורניום(רויטרס)