נשיא המדינה ריבלין: "מערכת מוסרית וצודקת", ערוץ 10

שנה לצוק איתן: שינויים בדרג הצבאי, יחידת קומנדו חדשה תוקם

67 חיילי צה"ל ועוד חמישה אזרחים נהרגו בקרבות "צוק איתן", שפרצו בקיץ 2014 בחודש יולי, בדיוק לפני שנה. בחלקה הצבאית בהר הרצל בירושלים נערכה בפעם הראשונה האזכרה הרשמית לנופלים, ובמערכת הביטחון מודים שהחלה הספירה לאחור לקראת הסבב הבא. עופר וינטר ורסאן עליאן יועלו בדרגה, מפקד סיירת מטכ"ל יפקד על חטיבת גולני

בחלקת גדולי האומה בהר הרצל שבירושלים נערכה הערב (שני) בפעם הראשונה האזכרה הרשמית לנופלי "צוק איתן", באירוע בו השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, שרים, חברי כנסת ובני המשפחות השכולות.

 

"ילדים, נשים, זקנים וגברים היו נתונים לאימת שריקות המוות - זו הייתה מערכה מוסרית, צודקת, ראויה של מדינה ריבונית המבקשת להגן על אזרחיה. ", אמר נשיא המדינה ריבלין בנאומו.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בנאומו כי ישראל ממשיכה לשאוף לשלום ואף הבטיח "לעשות הכל" על מנת להשיב את גופתו של סמ"ר אורון שאול וסגן הדר גולדין לישראל. "זו חובתנו הבסיסית להם ולמשפחותיהם. אנו שואפים לשלום, אבל נכונים לקרב כדי להגן על עצמנו, על ילדנו, על עתידנו. אנחנו מקדשים את החיים, אויבנו מקדשים את המוות. אנחנו אוחזים בלפיד הנאורות".

 

את תפילת יזכור בטקס נשא סגן אלוף שי סימן טוב, לשעבר מפקד גדוד 12 של חטיבת גולני, שנפצע באורח קשה ובלחימה במהלך פעילות מבצעית בשכונת סג'עייה ומתנייד בכסא גלגלים.

 

עוד קודם לכן נודע על מספר שינויים שייערכו בדרג הצבאי. שניים ממפקדי החטיבות שהובילו את הלחימה יועלו בקיץ הבא לדרגת תת אלוף - מפקד חטיבת גולני רסאן עליאן שפיקד על הקרב הלא מאוד מוצלח בסג'עייה וגם נפצע שם, ומפקד חטיבת גבעתי עופר וינטר, שתחתיו התנהלה פרשת ההטרדות של מפקד הגדוד. שניהם כאמור יועלו בדרגה אבל ישובצו בתפקידי מטה ולא פיקוד.

 

עוד בסבב המינויים - חטיבת גולני תקבל לראשונה מזה כמה עשורים מפקד עם כומתה אדומה - אל"מ ש', מפקד סיירת מטכ"ל ששמו אסור בפרסום.

 

במקביל עושה צה"ל צעד אחד לישום לקחים גם מ"צוק איתן" ויותר מזה - ממלחמת לבנון השנייה, ומקים חטיבת קומנדו שתאגד את היחידות המיוחדות - דובדבן, אגוז, מגלן ורימון ועליה יפקד אל"מ דוד זיני. הצורך של יחידות מיוחדות לפעול ביחד - רק הולך ומתחדד בשנים האחרונות. היחידות של הזרועות - סיירת מטכ"ל, שייטת שלדג - עדיין לא שם - אבל חטיבת הקומנדו היא צעד בדרך להחלטה מתבקשת על הקמה של אגד כוחות מיוחדים.

 

הרמטכ
 

הרמטכ"ל גנץ ומח"ט גבעתי עופר וינטר במבצע "צוק איתן"(דובר צה"ל)