תוכנית החלוקה: הקאמבק הגדול של הדירות המפוצלות

איך הפכו דירות מחולקות מטרנד חם בגוש דן לאויבות המדינה, ועכשיו הן שוב בדרך לקאמבק? שר הפנים הקודם לקודם, אלי ישי, קבע שורת תקנות ופרוצדורות שהפכה את המשימה לבלתי אפשרית; ועכשיו, ברפורמת כחלון, שוב משנים כיוון. באוצר מעריכים שבזכות התקנות יחולקו אלפי דירות לשניים – ואולי סתם יקבלו אישור לחלוקה שבפועל כבר קרתה מזמן

לפי מספר הנכסים שהוא מראה לנו, 5 דירות ברחוב גאולה על הים, אפשר לחשוב לרגע שהבעלים כאן הוא מולטי מיליונר מהשקעות נדל"ן. עד שנכנסים פנימה ורואים איך קומת קרקע אחת לא גדולה, פוצלה ופוצלה ושוב פוצלה, כדי שתכיל כמה שיותר שוכרים פוטנציאליים בשטח נתון.

 

אז נכון - הצפיפות בלתי נסבלת, אין איך להכניס סיכה, זבוב או בת זוג - אבל במצוקת הדיור של גוש דן, השוכרים עומדים בתור ארוך כדי לחתום על החוזה במחירים מטורפים. אם חשבתם שהמצב נוגע רק לבועה של מרכז תל אביב, שימו לב מה הולך בשכונת התקווה: כאן תידרשו לשלם 2,300 שקלים על דירה מחולקת מבין שלוש, שאליה נכנסים ממרפסת משותפת. אז מילא שאין פרטיות, ואין שקט - יש גם דרכים משונות לשלם את חשבון החשמל, שלא מפריד בין השוכרים בפיצול הבלתי חוקי.

 

"עיקר התוכנית יהיה גוש דן, שם המחסור בקרקעות הוא המשמעותי ביותר", מסביר ח"כ אלי כהן מ"כולנו", "ויש אפשרות להגדיל את ההיצע במהירות גבוהה". ספק אם חבר הכנסת היה מוכן לגור בעצמו בדירה מפוצלת, אבל יו"ר המפלגה שלו משה כחלון דווקא מקדם את "תכנית החלוקה" - שתאפשר לדחוס יחידות מגורים חדשות לתוך בניינים קיימים.

 

הרעיון פשוט - לייצר דירות מהר בלי לחכות להקמת פרויקטים חדשים. הביצוע, לעומת זאת מעלה חשש שאת מחיר הכמות ישלמו אלפי שוכרים צעירים שייתקעו לשנים בתוך קופסאות נעליים קטנות. בטוח שכל זה יוביל לשיפור בשוק הנדל"ן הפרוע?

 

כחלון על מיימון: "אנחנו חברים טובים כבר 15 שנה – הוא עומד בראש חברות גדולות"
 

כחלון על מיימון: "אנחנו חברים טובים כבר 15 שנה – הוא עומד בראש חברות גדולות"(רויטרס)

עכשיו, ברפורמת כחלון, שוב משנים כיוון: במקום היתרי בנייה תצטרכו רק אישור ממהנדס העיר; לא תשלמו בכלל מס, תוכלו לצפצף על כל השכנים - אבל את הדירות מותר יהיה רק להשכיר, ולא למכור. באוצר מעריכים שבזכות התקנות יחולקו אלפי דירות לשניים - ואולי סתם יקבלו אישור לחלוקה שבפועל כבר קרתה מזמן.

 

בסוג של הוקוס פוקוס הנדסי, מקורבי שר האוצר מבטיחים שהפיצול לא יפגע במרחב המחיה לשוכרים - אלא שהניסיון, מה לעשות, מלמד כבר מזמן אחרת. אם אפילו טוש ואסלה יכולים להתמקם על מטר מרובע אחד, תארו לעצמכם מה יקרה כשכל גוש דן יתנהל לפי תכנית החלוקה.