גזר הדין לאולמרט בתיק טלנסקי: "דגל שחור המחייב ענישה משמעותית ומאסר בפועל"

שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים, גזרו את דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ל-8 חודשי מאסר בפועל ו-8 נוספים על תנאי. "איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים ואינו מדווח לאיש - חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד אמון בו"

בגזר דין המשתרע על פני 10 עמודים, חרצו היום (שני) שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים - יאיר צבן, רבקה פרידמן-פלדמן ומשה סובל - את גורלו של אהוד אולמרט, ל-8 חודשי מאסר בפרשת מעטפות הכסף של משה טלנסקי.

 

"איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים ואינו מדווח לאיש - חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד אמון בו", כתבו השלושה. "חומרה מיוחדת יש ברום תפקידו, בהיקף הניכר של הכספים שהוחזקו במשך שנים בהסתר וללא דיווח. כפי שנאמר בפסיקה, דגל שחור מתנוסס על התנהלות כזו והיא מחייבת ענישה משמעותית ומאסר בפועל".

 

השופטים ציינו לטובה את הרושם שקיבלו מאולמרט במהלך המשפט בו התייצבו לצד אולמרט בין היתר ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן ובכיר נוסף בארגון. "לנאשם מעלות רבות, רגישות אנושית, חברתית ומשפחתית, הוא בעל יכולות אישיות גבוהות ונדירות, במהלך כל חייו עזר והיטיב לרבים, תרם תרומה גדולה לחברה ולמדינה", כתבו, "בכל אלה יש כדי למתן את העונש, אך לא למנוע מאסר בפועל, שהינו מחויב בעיננו".

 

 

"גורם לאיבוד אמון במגזר הציבורי". ראש הממשלה לשעבר אולמרט בבית המשפט(חדשות 10)

"בתקופת כהונתו כשר התמ"ת קיבל הנאשם מטלנסקי כספים במזומן בסדרי גודל משמעותיים, אלפים ועשרות אלפים של דולרים בכל פעם, שהצטברו בתקופה זו מעל סכום של 150,000", נכתב בגזר הדין, "כל אחת ואחת מקבלות כספים אלו הייתה כרוכה בהפרה כפולה מצד הנאשם של כללי ועדת אשר - הפרה ראשונה בעצם קבלת כספים בניגוד לאיסור על קבלת טובת הנאה או הכנסה שמחוץ לשכר הרשמי, ושנייה, בהסתרת קבלת הכספים בהצהרות השנתיות שהגיש הנאשם למבקר המדינה.

 

"לאלה יש להוסיף נסיבות מחמירות כדלקמן: סכומי הכסף המשמעותיים; העברות הכספים החוזרות ונשנות; שמירת הכסף עם כספים נוספים במזומן בקופה הנסתרת המהווה סוד בין שלושה אנשי אמון; אי דיווח לאיש; אי רישום גלוי ומסודר; שימוש בכסף שלכאורה הוא כספי תרומות ללא כללים וגם לשימושים פרטיים. התנהלות כזו - הסתרה, אי דיווח, אי רישום - צובעת את הכסף בצבע בעייתי ומחמיר. החומרה מתעצמת עוד יותר כיוון שהכסף מנוהל על-ידי שר בממשלה, מי ששימש כממלא מקום ראש הממשלה".

 

השופטים המשיכו: "הכספים הללו שכך הוחזקו וכך הוצאו ולא דווחו, התקבלו ביוזמת הנאשם, על דעתו והוא שלט בהם. איש ציבור, בוודאי שר בממשלה, המנהל כך קופת מזומנים סודית גורם נזק מהותי לטוהר המידות ולאמון הציבור במינהל הציבורי".

 

"שילם מחיר אישי כבד, נפל מאיגרא רמה לבירא עמיקתא"

 

לאחר מכן, המשיכו צבן, פרידמן-פלדמן וסובל לסוגיית מתחם הענישה: "מהפסיקה בנושא עולים מספר קווים מנחים - רום תפקידו של נאשם; היקף הפעילות העבריינית; משך הזמן בו התנהלו העבירות. ככל שהתפקיד רם יותר, היקף הפעילות רב יותר והעבירות מתפרשות על פני תקופה ארוכה יותר, כך יוחמר העונש.

 

"בבואנו לגזור את הדין בתוך המתחם, יש ליתן משקל לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה. הנאשם היה שר בממשלה, כיהן כראש ממשלה ועקב החקירות וההליכים המשפטיים התפטר מתפקידו, שילם מחיר אישי כבד ואכן נפל מאיגרא רמה לבירא עמיקתא. לזכות הנאשם עומד עבר מפואר בשירות המדינה של כ-30 שנה, במהלכם עשה לילות כימים, תרם תרומה מיוחדת במינה, חשובה מעין כמותה לחוסנה וביטחונה של המדינה. במהלך הדיונים בתיק כולו וגם כחלק מהליך הטיעונים לעונש נחשפו לפנינו פנים נוספות של הנאשם, כאדם טוב ומיטיב, איש דואג, אכפתי, מחבק, במקרים מסוימים אף מושיע.

 

"הפגיעה של עונש בנאשם המתקרב לסוף העשור השביעי בחייו היא משמעותית. מטבע הדברים גם משפחתו נפגעת, ילדיו ונכדיו ודבריו האחרונים באולם בית המשפט עוד מהדהדים באוזננו ביודענו שכמעט כל צעד שנאשם זה עושה זוכה לדיווח רחב ומידי בתקשורת וללא ספק משפיע על סביבתו, לרבות בני משפחתו מקטון ועד גדול. התנהגותו החיובית של הנאשם ותרומתו לחברה הינה רבה. בכל הקשור להליכים המשפטיים שלפנינו, שיתוף הפעולה היה חלקי, אם כי ניהול ההליך המשפטי היה תמיד ענייני וממוקד. לחובתו של הנאשם יש לציין כי עד עתה לא קיבל אחריות למעשיו".

 

משה טלנסקי.
 

משה טלנסקי. "העביר כספים בסדרי גודל משמעותיים"(רויטרס)

התובע בתיק, עו"ד אורי קורב, הביע סיפוק מהחלטת בית המשפט. "הועבר מסר ברור לפיו מעל מעשי הנאשם מתנוסס דגל שחור של אי מוסריות ושחיתות", אמר קורב, "בית המשפט קבע שהנאשם קיבל מעטפות פעם אחר פעם באופן נסתר תוך שהוא משקר למבקר המדינה, והגדיר את המעשים כפגיעה בערכים מוגנים. הנאשם דרס את אמון הציבור ברגל גסה ובית המשפט קובע כי על מעשים כגון אלו לא יכול להיות עונש זולת מאסר בפועל. אמירת בית המשפט היא ברורה חד משמעית, ולכן הנאשם בדרך לכלא.

 

"לא ניהלנו מאבק ראש בראש או מאבק אישי, ואנחנו בכל תיק מתנהלים באופן הזה", דחה קורב את הביקורת של פרקליטי אולמרט, "זו לא הפעם הראשונה שתובעים מותקפים בבית המשפט אבל זה לא משנה את ההתנהלות שלנו בשום צורה. התחושה שמלווה אותנו היא תחושה של סיפוק מקצועי".

 

זקן: "אלי זהר ידע שאולמרט מטה משפט"

 

שולה זקן, אותה האשים פרקליטו של אולמרט עו"ד אלי זהר בשקרים ("אוי לה למדינה, שאלה עדי המדינה שלה"), הגיבה: "שמעתי את דבריו של עורך הדין המכובד אלי זהר אודות השקרים כביכול ששיקרתי בעת עדותי. הצטערתי מאד לשמוע את הדברים למרות היותם צפויים. עו"ד זהר נהג לשוחח איתי בזמן שעדיין הגנתי על לקוחו/חברו אולמרט.
הוא שמע אז ממני את האמת כולה. הוא ידע כי מר אולמרט מטה משפט בזמן אמיתי. הוא ידע שמר אולמרט עשה שימוש פרטי בכספים ממני ומאחרים. למרות כל אלה, הוא העמיד בבית המשפט פני תם שאינו יודע את העובדות".


"עו"ד זהר תוקף אותי כעדת מדינה, אך באותו זמן ייצג משרדו את עד המדינה הרב פינטו וכעת הוא מייצג את עדת המדינה בפרשת רונאל פישר. אין זאת כי דעותיו של עו"ד זהר מתחלפות חדשות לבקרים, לפי זהות הלקוחות אותם הוא מייצג".

 

 

"דגל שחור של אי מוסריות ושחיתות". עו"ד קורב(חדשות 10)