יעלון לביטחון, כחלון לאוצר ומי במשרד החוץ? חלוקת התיקים בממשלה הבאה

בשונה מהפלונטר הסבוך ב-2013, תוצאות הבחירות אמש אמורות לאפשר לנתניהו מלאכה קלה בהרבה בהרכבת הממשלה הבאה. יעלון לא צפוי להיתקל בתחרות משמעותית וימשיך כנראה במשרד הביטחון, כחלון לא יתפשר על תיק האוצר ושאלת המפתח תהיה סביב ליברמן ומשרד החוץ. ח"כ שלח מיש עתיד: "כנראה נהיה באופוזיציה, לראש הממשלה יש את הכלים להתנהל אחרת"

מרכיבים ממשלה: תוצאות הבחירות לכנסת ה-20, שהתבהרו הבוקר (שלישי) באופן סופי, צפויות לזמן לראש הממשלה, בנימין נתניהו, עבודה קלילה למדי במשא ומתן הקואליציוני. ביום לאחר הניצחון, בפער שהצליח להפתיע את המערכת הפוליטית כולה, אמור נתניהו להתפנות לחלוקת התיקים מיד עם קבלת הקריאה מנשיא המדינה.


הפנים החדשות צפויות להיות אלה של משה כחלון, שגרף עם מפלגת "כולנו" 10 מנדטים. כחלון כבר הכריז זה כמה חודשים כי המטרה שלו תהיה להחליף את יאיר לפיד במשרד האוצר ואף על פי שכמה וכמה ח"כים מהליכוד כבר לטשו את עיניהם לתפקיד, לא צפויים קשיים בגזרה זו וכחלון יאייש כנראה את המשרה.

 

בחירות 2015:

נתניהו: "מעריך את הבחירה בי נגד כל הסיכויים"

ארדן רומז על כחלון: "נצטרך לעמוד בהתחייבויות שלנו לציבור"

המחנה הציוני בדרך לאופוזיציה: "זו האופציה הריאלית"

 

יעלון ונתניהו. לא צפויים שינויים במשרד הביטחון
 

יעלון ונתניהו. לא צפויים שינויים במשרד הביטחון(אריאל חרמוני/משרד הביטחון)

משרד שלא צפוי לחוות זעזועים הוא משרד הביטחון. ראש הממשלה מעניק קרדיט רב למשה (בוגי) יעלון, שבמהלך מבצע "צוק איתן" ביסס מאוד את מעמדו כאחד מאנשי האמון המקורבים ביותר לנתניהו. יעלון צפוי להמשיך בתפקיד גם בממשלה הבאה.

 

יו"ר ישראל ביתנו ושר החוץ בממשלה היוצאת, אביגדור ליברמן, גילה עניין במשרד הביטחון, אולם הצניחה של מפלגתו ל-6 מנדטים ככל הנראה תסיר זאת מהפרק. למרות זאת, הוא צפוי להערים קשיים בכל הנוגע למשרד החוץ שממנו הוא לא ירצה להיפרד. נתניהו, מצדו, לא ירצה להיכנס לעימות חזיתי עם ליברמן כבר בשלב כה התחלתי, כשמנגד גם בבית היהודי צפויים לדרוש תיק בכיר כמו החוץ.

 

אל המשוואה ייכנסו כנראה גם המפלגות החרדיות, שאמורות לשוב מספסלי האופוזיציה אל הממשלה. גם כאן צפויים לנתניהו חיים פחות קלים, שכן יו"ר ש"ס, אריה דרעי, נוטה לדרוש את תיק הפנים. כזכור, גלעד ארדן קיבל את התפקיד רק לאחרונה, ואם יידרש להיפרד ממנו לאחר כהונה כה קצרה, נתניהו יצטרך "לפצות" בתיק אחר, בכיר יחסית, את השר הצעיר, כשאפשרות אחת היא תיק המשפטים.

 

גם הוא יהיה איש מפתח במשוואה. דרעי
 

גם הוא יהיה איש מפתח במשוואה. דרעי(חדשות 10)

כאמור, קווי המתאר של הממשלה שתקום כבר משורטטים, ונראה כי בשונה מזו היוצאת, היא צפויה להנות מיציבות. כעת, ירצה נתניהו להשלים את המלאכה כמה שיותר מהר ולהקדים בריתות שייכרתו בימים הקרובים ועלולות לסבך את המשא ומתן, כשביום שאחרי לכולם כבר ברור - בחירות בתוך שנתיים הן חוויה שאיש לא ירצה לשחזר.

 

ההפתעה הגדולה של בחירות 2013, יש עתיד, צפויה לשבת הפעם באופוזיציה, כפי שאמר ח"כ עופר שלח באולפן השקוף של חדשות 10. "לנתניהו יש את כל הכלים להיות הפעם ראש ממשלה אחר, שעושה דברים של ראש ממשלה", אמר שלח. "הוא הראה שיש לו כוח לחימה. המצב מבפנים ומבחוץ לא פשוט, עכשיו הוא יצטרך לנהל את כל זה".