הערעור במשפט אזריה - שפטל: זויפה עדות בשביל להביא את התוצאה שהרמטכ"ל הכריז עליה

התביעה הצבאית מערערת על קלות העונש של החייל הירה בחברון, שעומד על 18 חודשי מאסר. מנגד, פרקליטו של אזריה, יורם שפטל, מנסה לזכות אותו מכל עונש: "עושים לאזריה את מה שעשו לדרייפוס". עימות פרץ בין שפטל לשופטים בנוגע לרלוונטיות של פסקי דין קודמים

  • פורסם ב:
  • 03/05/2017 11:11
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/05/2017 18:32
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

 

 

הרכב מורחב של חמישה שופטים דן היום (רביעי) בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב בערעור במשפטו של לוחם צה"ל אלאור אזריה, שהורשע בהריגת מחבל פצוע בחברון.

 

כזכור, אזריה נשלח ל-18 חודשי מאסר בפועל, אך צוות ההגנה שבראשותו עומד עורך הדין יורם שפטל ינסה לזכות אותו. התביעה הצבאית בראשות נדב וייסמן ערערה על קולת העונש והיא דורשת להחמיר בעונש המאסר שגזר בית הדין הצבאי ולהאריך אותו משנה וחצי לבין שלוש עד חמש שנות מאסר.

 

לכתבות נוספות בנושא החייל היורה מחברון בחדשות 10:

לקראת גזר הדין: אלאור אזריה התקבל בתשואות באולם

שלוש שנות מאסר? כל התרחישים לקראת גזר הדין

"מפנים גב לחייל בשדה הקרב": אריאל זילבר שר לאלאור אזריה

 

שפטל, שהשווה את מה שעשו לאלפרד דרייפוס למה שעושים לאלאור אזריה, פתח את דבריו באמירה כי יחד איתו "עומדים עוד מליוני סנגורים שמאמינים בחפותו של אזריה. אין לנו אלא להודות לאלוהים על הזכות שנתן לנו להגן על חייל יהודי. על לוחם". לאחר מכן החל להציג שורה מקרים דומים לטענתו למקרהו של אזריה בהם החיילים לא הועמדו לדין. לטענת שפטל, מקרים אלו לא הוצגו עד כה במשפט מכיוון שהתביעה הצבאית טענה שאין כאלו.

 

בווידאו: הוריו של אלאור אזריה נכנסים לבית הדין >>

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין שפטל לבין השופט צבי סגל, בנוגע לרלוונטיות של פסקי דין קודמים אותם הציג סנגורו של אזריה, בהם המקרה לא הסתיים בהעמדה לדין. על פי סגל, המקרים אותם הציג שפטל שונים ממקרה אזריה או אינם קשורים לדיון בערעורו. השופטים אישרו לו להוסיף לראיות רק מקרה אחד מבין כל אלו שהציג.

 

עוד טען שפטל כי אזריה הועמד לדין "רק בגלל עניין אחד - סרטון 'בצלם'". עוד אמר כי: "הסרטון והתגובה לסרטון מוכיחים שלא אלאור הפר את רוח צה"ל אלא מה שנאמר לאחריו של אנשים שהפרו את אחוות הלוחמים וההתייצבות מאחורי לוחמים". כמו כן, טען עורך הדין כי זוייפו עדות על מנת להביא לבסוף לתוצאה עליה הכריז "הקודקוד", שר הביטחון לשעבר, בוגי יעלון, מייד לאחר שהתרחש האירוע.

 

על פי שפטל, החקירה והמשפט התנהלו על פי המתווה שנקבע מראש על ידי יעלון והרמטכ"ל, גדי איזנקוט. הוא מזכיר את העובדה שתוך כדי המשפט שלושת השופטים ששפטו את אזריה קודמו, ומי שחתם על הקידום היה הרמטכ"ל, כמו גם המ"פ והמג"ד של החייל שהיו אחראים על התחקיר הראשוני והעידו במשפט.


בווידאו: אלאור אזריה נכנס לאולם הדיונים >>

 

 

שפטל גם מתח ביקורת על סנגוריו הקודמים של אזריה וטען שהתנהלותם הייתה שגויה: "מה שהם לא הצליחו למצוא בשנה, עורכת הדין שאיתי מצאה בשעה וחצי". כזכור, שלושת עורכי הדין שליוו את החייל בהליך המשפטי עד שלב הערעור פרשו לפני כחודשיים, בעת שהמשפחה החליט להגיש ערעור, בעצתו של שפטל: "סברנו שהגענו למיצוי מקסימלי של ערכאה זו".

 

סנגורו של אזריה טוען שהפרקליטות הצבאית איימה על עורך הדין הקודם של החייל, אילן כ"ץ, על מנת שלא יוגש ערעור מטעמו. אם עורכי הדין יגישו ערעור, כך טוען שפטל שנאמר להם, אז גם התביעה תערער.

התביעה, מנגד, צפויה לומר בערעור כי מקרה כמו של אלאור אזריה לא היה בצה"ל עשרות שנים.


בווידאו: שפטל לאחר הדיונים: