קלנועית של אלכסנדר ריז'וב, אלי לוי

אחרי 3 מקרי רצח שלא פוענחו: האם פעל רוצח סדרתי במעלות?

שלושה קשישים נרצחו במהלך שנה וחצי במעלות, ועד כה אף מקרה לא פוענח. בעיר שבה כולם מכירים את כולם החשש ניכר. מאיר ממן, שפענח בעבר שורת מקרי רצח בקריית אתא, הגיע לזירה – והראיות שאסף יכולות, בתרחיש מסוים, להביא גם לפתרון של התעלומה הזאת

  • פורסם ב:
  • 28/04/2017 22:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/04/2017 22:40
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

מי רצה לרצוח את אלכסנדר ריז'וב? השכן שנהג להסתובב בקלנועית שלו, אותה החנה כהרגלו מתחת לחלון המטבח, בפעם האחרונה - ביום שני בערב. מפעם לפעם נכנסים וְיוצאים מהדירה של ריז'וב חוקרי המז"פ שעוד אוספים ראיוֹת. אחת מהן עשויה להיות זוֹ שתביא לפענוח הרצח.


הסיפור הזה נחלק לשלוש זירות רצח - אחת מהן של ריז'וב. בזירה השנייה בסיפור הנוכחי, קגנוֹבה לובוב בת ה-68 נרצחה בביתה שׁבקוֹמַה השנייה, מרחק הליכה מהרצח של אלכסנדר ריז'וב. בזירה השלישית נרצח באוקטובר 2015 סמיון ויולן בן 92. התעלומות האלו עוד פתוחות ומפתחות חרדה בקרב תושבים - שחוששים מרוצח סדרתי.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10 >>

"אתה בושה לליכוד ולמדינה": עימות בין ביטן לאזרחים בשוק ברמלה

תיעוד: פעילים יהודים הוצאו בכוח ע"י שוטרים חמושים מכנס פרו-פלסטיני בבריטניה

לה פן מנסה להרגיע: "אני מתעבת מכחישי שואה"

 

מאיר ממן היה חוקר משטרה שׁפענח עם צוותו שורה של רציחות קשישים בקריית אתא על ידי רוצח סדרתי לפני כעשור. "כל מה שאפשר לבדוק - בודקים. עושים תחקור. שכנים, מצלמות, שיטת כניסה וביצוע", הוא מסביר. מול זירת הרצח, מבחין ממן במצלמות שבבניין הסמוך. אם אכן הרוצח נכנס לדירתו של ריז'וב מהדלת, אין סיכוי שהוא חמק מהמצלמות האלו.

 

המקרה בּמעלות מזכיר במידה מסוימת את מעשי הרצח בקריית אתא. פריצת הדרך בקרית אתא הגיעה כשבאחת מזירות הרצח הבחינו החוקרים במחברת שהייתה מונחת על השולחן בסלון. הרוצח, הדוור, כתב במחברת את שמות הקורבנות, ותלש את הדפים, אך למעשה יצר - מבלי שהוא מודע לכך - רשימה שמית של הנרצחים.

 

הרוצח גם כתב פרטים נוספים שהסגירו את זהותו, וכל שנותר היה להשוות את כתב היד ולהשיג דגימת DNA מהרוצח. "בשלב הזה ידענו שיש רוצח אחד", מספר ממן. לאחר שהרוצח הוזמן לתחנת זבולון. ימים אחדים לאחר מכן נעצר הרוצח, רוני פרץ, שגר באותו רחוב. הוא נידון לשְֶי מאסרי עולם ועוד 20 שנות מאסר בְּמצטבר.

 

בעיר שבה כולם מכירים את כולם, המסתורין סביב מקרי הרצח רק גובר ככל שעובר הזמן, והזמן לא משחק לטובת החוקרים. שלשום הודיעה המשטרה על התפתחות משמעותית בחקירה הרצח במעלות, אך גם עליה הטילה צו איסור פרסום. האם גם בשכונה הזאת פועל רוצח כמו רוני פרץ? האם אין קשר בין המקרים? לאיש אין עדיין תשובה.


עובדה אחת ברורה: יש רוצח אחד לפחות שטרם נתפס, במקרה הרע, שלושה רוצחים שעדיין חופשיים. שלושה מעשי רצח היו בשכונה הזאת בתוך שנה וחצי במשולש בתים שנמצאים במרחק הליכה זה מזה.