לפחות 12 הרוגים במתקפת ירי על משרדי עיתון צרפתי שפרסם קריקטורה של הנביא מוחמד

העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" פרסם לפני מספר שנים קריקטורות של הנביא מוחמד. הבוקר הגיעו לרובע ה-11 של פריז אנשים לבושים בשחור, צעקו על פי הדיווחים "זוהי נקמתו של הנביא" ופתחו באש. לפחות 12 אנשים נהרגו והנשיא הולנד הכריז: "אין ספק - זוהי מתקפת טרור"

  • פורסם ב:
  • 07/01/2015 15:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 07/01/2015 15:09
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

תיעוד: השניות שלאחר הירי

פשע שנאה קטלני בצרפת: לפחות 12 אנשים נהרגו ו-10 נפצעו במתקפת ירי שהתבצעה היום (רביעי) בצהריים לעבר משרדי העיתון הסאטירי הצרפתי "שארלי הבדו" בפריז, כאשר שני אנשים לבושים שחור הגיעו למערכת, צעקו "אללה הוא אכבר" ו"זוהי נקמתו של הנביא". מתוך הפצועים מצבם של חמישה מוגדר אנוש, לפחות אחד ההרוגים הוא עיתונאי ושלושה מהפצועים הם שוטרים. עדי ראייה דיווחו כי שני היורים נמלטו מהזירה ברכבם.

 

הנשיא המקומי, פרנסואה הולנד, הודיע כי הוא נמצא בדרכו לזירת האירוע והחל לארגן דיון חירום של הממשלה בנושא. זמן קצר לאחר מכן הצהיר בנוסף כי "אין ספק שמדובר במתקפת טרור איסלאמי", והעלה את רמת הכוננות הביטחונית בצרפת לגבוהה ביותר. בעקבות הוראה זו הוגברה האבטחה סביב בתי תפילה, חנויות, בתי עסק מעולם התקשורת ותחנות תחבורה ציבורית.

 

העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" נודע בשל פרסום הקריקטורות נגד הנביא מוחמד בשנת 2011, וקריקטורות עוקצניות אחרות כלפי האסלאם, בהן קריקטורה הלועגת למנהיג דאע"ש אבו בכר אל-בגדאדי.

 

יחד עם זאת, יש הסוברים בצרפת כי מתקפת הטרור כוונה נגדו בשל ההחלטה לפרסם על שערו טור פרשנות מאת איש הרוח מישל וולבק, אשר הוציא היום לאור רומן שנוי במחלוקת, שהוקע על ידי חלק ממבקריו כ"איסלאמופובי". זאת, בשל תיאורו מציאות בדיונית ודיסטופית, בה השתלטה הדת המוסלמית על חיי היום יום בצרפת.

 

קריקטורה של אבו-בכר אל בגדדי, שפורסמה ב
 

קריקטורה של אבו-בכר אל בגדדי, שפורסמה ב"שארלי הבדו"(חשבון הטוויטר של Charlie Hebdo)

המגזין ממוקם ברובע ה-11 של פריז, וזו אינה הפעם הראשונה בה נוהגים באלימות כלפי אנשי העיתון לאחר פרסום קריקטורה שכזו: בפעם הקודמת בה עלה העיתון לכותרות, הושלך בקבוק תבערה שהביא להצתת המבנה, ואנשי המגזין קיבלו איומים על חייהם.

 

עד ראייה העובד בסמוך דיווח לתקשורת המקומית כי הבחין במספר חמושים בעת שפילסו את דרכם למשרדי העיתון, בקומה השנייה של בניין המשרדים בו הוא ממוקם. ברגע בו הגיעו לדסק החדשות, פתחו באש. "זהו יום שחור בהיסטוריה של העיתונות", אמר בעקבות האירוע כריסטוף דלרוי מארגון "עיתונאים ללא גבולות".

 

הסאטיריקן הדני קורט וסטרגארד, העומד מאחורי ציור הקריקטורה של הנביא מוחמד בשנת 2008, הגיב בצער רב למתקפה. "אני מקווה שרב מוסלמים יגנו את הפיגוע הזה", אמר.

 

בתוך כך, מטיף השנאה האירופאי אנג'ם חודארי, סירב כצפוי לגנות את המתקפה ואף רמז לאשמתם של עובדי העיתון באסון שנפל עליהם, כאשר צייץ בחשבון הטוויטר שלו "אם את חופש הביטוי ניתן להקריב עבור פשעי שנאה, מדוע שלא להעליב גם את נביאו של אללה?"

 

זירת הטבח במערכת
 

זירת הטבח במערכת "שארלי הבדו" בצרפת(רויטרס)

שר החוץ, אביגדור ליברמן, מסר בעקבות האירוע כי הוא שולח את תנחומיו לעם הצרפתי ולממשלת צרפת. "ישראל מזדהה עם כאבה של צרפת", הצהיר והוסיף כי "אסור להניח לטרור ולטרוריסטים להטיל אימה על העולם החופשי והמערב חייב לעמוד מאוחד ונחוש אל מול הסכנה הזו".

 

ראש ממשלת בריטניה, דייויד קמרון, אמר כי המתקפה "מעוררת קבס". בנוסף הצהיר כי מדינתו עומדת בשורה אחת לצד צרפת במאבקה למען "חופש העיתונות". קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הוסיפה כי מדובר במתקפה "לא רק על אזרחים, אלא גם על חופש הביטוי והעיתונות", וכי גרמניה "עומדת לצד צרפת ברגעים הקשים הללו". בבית הלבן מסרו כי הם מגנים את המתקפה "בצורה החריפה ביותר" ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הדגיש בנאום שנשא כי מדינתו "שוללת טרור מכה וכה".

 

זירת הטבח במערכת העיתון בצרפת
 

זירת הטבח במערכת העיתון בצרפת(ללא קרדיט)

חלון סדוק במערכת ה
 

חלון סדוק במערכת ה"שארלי הבדו" בצרפת(רויטרס)