סוריה דרשה: "להטיל סנקציות מרתיעות על ישראל"

בדמשק מטילים את האשמה למתקפה על המורדים המקומיים, אך התייעצות ביטחונית חשאית שתיערך הערב בעיר צפויה לקבוע אם ארגון החיזבאללה המותקף ישיב באש על ישראל וכיצד. יחד עם זאת, לעת עתה לא יצאו הנחיות חדשות לתושבי הצפון, וההערכה היא כי השקט יישמר

בדמשק נערכת הלילה (ראשון) התייעצות ביטחונית איראנית סורית, בה ייקבע אם ארגון החיזבאללה יגיב למתקפה הישראלית וכיצד. לפי שעה לא ידוע אם בכוונת חיזבאללה להגיב למתקפה ואם יעשה זאת באמצעים ישירים או דרך ארגוני טרור פלסטינים, שישגרו בשמו טילים לצפון ישראל ולגליל.


בסוריה עצמה נראה שהולכים שוב לא להגיב למתקפה. התגובה הרשמית של ממשל אסד לדיווחים בתקשורת המקומית צידדה בהמשך הלחימה במורדים, שהוצגו כ"טרוריסטים" וכ"בני בריתה של ישראל". למיותר לציין כי למורדים, מקצתם פעילי ארגוני טרור בעצמם, אין כל קשר למתקפה הישראלית. זו כוונה נגד עשרה יעדים שהכילו משלוחי נשק לארגון החיזבאללה, פעילות המוגדרת על ידי הביטחון הישראלי כ"מפרת איזון".

 

אף על פי כן, בדמשק גינו מאוחר יותר את "הכוונות הרעות" של ישראל עצמה ודרשו מהאו"ם להטיל סנקציות שימנעו מישראל להמשיך לתקוף את המדינה. בסיקור הדרישה בטלוויזיה הסורית הודגש כי ישראל תומכת "בטרור בסוריה".


עם כניסת חיל האוויר הישראלי לשטח סוריה נורו לעברו טילי נ"מ - אולם אלו לא פגעו בדבר. בשל ההערכה כי הסורים לא צפויים להגיב על התקיפה אין לעת עתה הנחיות חדשות לציבור בצפון, והתושבים מוזמנים להמשיך בשגרתם כרגיל.

 

תקיפה סמוך לדמשק
 

תקיפה סמוך לדמשק(הטלוויזיה הסורית)

בתוך כך, ציינו גורמים ביטחוניים בישראל כי הפעולה הצבאית מדמשק ועד גבול לבנון אינה קשורה בשום צורה לבחירות המתקרבות בישראל. הם הדגישו כי פעולות שכאלה יוצאות לפועל אך ורק בשל המעקב אחר משלוחי הנשק ובתום הערכה צבאית זהירה, ולא בכפוף לשיקוליו הפוליטיים של ראש הממשלה נתניהו.


זאת, בתגובה לביקורת שהשמיעו הערב נבחרי ציבור כמו חברת הכנסת יפעת קריב (יש עתיד), שטענה כי "ביבי לא מצליח להרכיב קואליציה חלופית ולכן החליט לבחור בדרך של טרור והפחדה". "אדוני ראש הממשלה, הפעם זה לא יעבוד", הוסיפה קריב.

 

לידיעה תרם קשב דסק הערבים גיא גונטר