התובע במשפט טלנסקי: "אולמרט הציע לזקן מיליוני שקלים כדי שתשתוק"

במסגרת היום השלישי של החקירה הנגדית במשפט טלנסקי החדש, ניסה פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט להוביל את שולה זקן לומר כי 30 אלף הדולרים שקיבלה היו לצרכים פוליטיים, מה שעשוי לשחק לידיו של אולמרט. זקן ענתה כי היתה מתאמת לו פגישות ואוספת עבורו תרומות, אולם הוסיפה: "לא עשיתי פעילות פוליטית, בשביל זה יש לו יועצים פוליטיים". לאחר החקירה הנגדית, החלה החקירה החוזרת, בה נחשפו תשלומים שהועברו לטענת התובע לזקן

ההקלטה: אולמרט מדבר על "הפצצה האטומית"

חקירתה הנגדית של שולה זקן, היום השלישי. בפתיחת יום החקירה בבית המשפט המחוזי בירושלים, בתיק טלנסקי שנפתח מחדש, מנסה פרקליטו של אהוד אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, להוביל את שולה זקן לכך ש-30 אלף הדולרים שקיבלה מראש הממשלה לשעבר היו לצרכים פוליטיים. בקלטות של אולמרט וזקן סופר כי לאולמרט היתה חוות דעת ישנה מיעקב נאמן, לפיה גיוס כספים לצרכים פוליטיים בזמן שבין מערכות בחירות מותר. "זו פצצה אטומית שתהרוג אותם", אמר אולמרט בקלטות שנחשפו בחדשות10, "המצב החוקי לא השתנה, לכן מה אתם מבלבלים את המוח?".

 

הבוקר (ראשון), שאל רוזובסקי את זקן על הכסף שקיבלה בעירייה וכמזכירתו של אולמרט, ושאולמרט שילם לזקן את אותם שלושים אלף דולר בשביל פעילותה הפוליטית. "אני לא עשיתי פעילות פוליטית, בשביל זה יש יועצים פוליטיים", ענתה, "ברור שבתור מזכירה התלוויתי אליו לכנסים פוליטיים, וקבעתי לו פגישות עם פעילים פוליטיים ואספתי בשבילו תרומות".

רוזובסקי: "קיבלת עוד כסף כי עשית עוד דברים מעבר לדרישות התפקיד? הסיבה שלא ראית שהיית בסדר שקיבלת עוד תוספת לשכר, היא כי עשית מעבר לתפקיד שלך והתעסקת בפעילויות פוליטיות, וזה מה שהצדיק את תוספת התשלום".

 

זקן: "הייתי שווה לאהוד. נסעתי איתו לכל מקום שביקש. לכל מקום שרצה שאגיע הגעתי. לא עשיתי רק פעילויות פוליטיות בשבילו".


רוזובסקי ביקש מזקן לכמת באחוזים כמה מהפעילות שלה היתה לצורך פוליטי. ושולה ענתה שהיא לא יכולה. "למה לא ראית בסכום שקיבלת שום בעיה?", שאל השופט סובל, "אמרת שלא היה לך מה להסתיר. למה?".

 

זקן: "הייתי בפול טיים ג'וב אצלו. דאגתי לו להכל, שינוח, שיאכל, שישתה כמו שצריך. זה כסף שחייתי ממנו, לפרנסה שלי ושל הילדים. זה לא היה בונוס. עבדתי קשה בשבילו.

 

"אולמרט לא זוכר שהוא נתן לי כסף?? הרי בהקלטה מ-2011 הוא מדבר איתי על זה. הוא פשוט לא זוכר אם זה חמישים אלף דולר או שלושים אלף דולר. אז הוא כן זוכר שנתן לי כסף פשוט לא זוכר כמה. אז להגיד שהוא לא זוכר שנתן לי כסף? אל תעליב אותו".

 

שולה זקן בעדות נגד אהוד אולמרט, בשבוע שעבר
 

שולה זקן בעדות נגד אהוד אולמרט, בשבוע שעבר(חדשות 10)

הייתי שווה לאהוד", אמרה זקן. "נסעתי איתו לכל מקום שביקש. לא עשיתי רק פעילויות פוליטיות בשבילו. דאגתי לו להכל, שינוח, שיאכל, שישתה כמו שצריך. זה כסף שחייתי ממנו, לא בונוס

זקן מספרת כי היו כספים מהקופה הסודית ששימשו לצרכים אישיים של אולמרט. "למשל, לצרכי מכבסה", לדבריה, או חייט. רוזובסקי הקריא מחקירתו של החייט במשטרה, שם לפי טענותיה של זקן היא שילמה במזומן עבור חליפות לאולמרט. לטענת הפרקליט, זקן לא שילמה על החליפות במזומן.

רוזובסקי: "דיברו איתך במהלך משפט טלנסקי להיות עדת מדינה?".

זקן: "כן, גם מפקד היאחב"ל בזמנו איפרגן, וגם חוקרי המשטרה. הם דיברו עם עורך דיני על זה".

בשלב זה, עובר רוזובסקי לדבר על 60 אלף השקלים שעליהם הורשע אולמרט בשוחד במשפט הולילנד.
רוזובסקי: "כל מה שדיברת בהולילנד לגבייך, דיברת אמת?".

זקן: "כן".

רוזובסקי: "אני אומר לך שאת מאה אלף השקל שדכנר העביר לך, לקחת הכל לעצמך. לא רק 40 אלף כפי שהעדת".

זקן: "לא נכון. אולמרט רצה שאגיד שלקחתי הכל אבל לא לקחתי אליי הכל. רק 40".

רוזובסקי: "פיתחת גרסה כדי להסתיר שגם את ה-60 אלף לקחת לעצמך?".

זקן: "לא נכון".

רוזובסקי: "כשקיבלת את הכסף מדכנר (את ה-100 אלף שקל) אולמרט לא ידע, נכון?".

זקן: "לא זוכרת".

רוזובסקי: "כשנחקרת בפרשת הולילנד באת להגיד אמת על עצמך, נכון?".

זקן: "נכון".

 

"שיקרתי כדי להגן על אולמרט"

רוזובסקי מקריא לזקן גירסה שלה במשטרה. זקן הגיב: "שיקרתי כדי להגן על אולמרט. אולמרט ואני קבענו שנגיד שהעברתי למסר את ה-60 אלף שקל, כי מסר יוצא בקלות מהכל. אבל אז היתה בעיה כי מסר הוא לא פוליטי ולכן היתה בעיה להגיד שהעברתי אליו. אם אולמרט כזה צדיק, מדוע בהקלטה הוא לא תיקן אותי ואמר לי 'אבל שולה, לקחת הכול על עצמך?', למה?".

 

רוזובסקי טוען כי שולה אמרה לפרקליטה בהולילנד לעופר ברטל שהעבירה את השישים אלף לאורי מסר ולא לאולמרט. "ברור ששיקרתי לעורכי דיני. כל הזמן חשבתי שאשקר להם, ושאני לא יכולה לסמוך עליהם בקשר לאהוד. בדיון האחרון בהולילנד אמרתי לברטל שהעברתי את הכסף לאולמרט".

 

רוזובסקי מעמת את זקן עם עדותה במשפט הולילנד, על ה-60 אלף שקלים, על כך שרמזה בדיון שמסר גנב את הכסף. "בואי נדבר שוב על שינוי הגירסאות שלך. נראה עד כמה את יצירתית".

 

זקן: "את היצירתיות למדתי מאולמרט. מי שסיבך את אולמרט זה הוא עצמו, ועורכי הדין שלו שכתבו כתב אישום נגדי בסיכומים. יכולתי לשתוק עד עכשיו. תמים אתה לא. באתי להגיד מה שאני יודעת".

 

בשבוע שעבר, נמשכה חקירתה הנגדית של זקן יומיים, אבל ביום השני מביניהם, ירדה זקן מהדוכן באופן דרמטי לאחר עימות בין השניים על רקע התאבדותו של בני תבין שעות ספורות קודם לכן. במסגרת ההליכים הנוכחיים נגד אולמרט, זומן תבין להעיד במשטרה לאחר שזקן טענה שהעביר לה הצעה כספית מאולמרט תמורת שתיקתה. מנגד, אולמרט טוען שזקן היא ששלחה אליו את תבין וניסתה לסחוט ממנו 500 אלף שקל, כדי להשיג את שתיקתה.

 

בני תבין. לקח את הסוד לקבר
 

בני תבין. לקח את הסוד לקבר(חדשות 10 (ארכיון))

בואי נדבר שוב על שינוי הגירסאות שלך. נראה עד כמה את יצירתית", אמר רוזובסקי לזקן, בעודו מעמת אותה עם עדותה בהולילנד. זקן: "את היצירתיות למדתי מאולמרט

 

לאחר מכן, החלה החקירה החוזרת, של התובע אורי קורב. השופט צבן שאל: "אורי מסר ראה שכתבת ביומן?". זקן: "ייתכן שראה". השופט סובל: "היו עוד מקרים בהם טלנסקי הביא מזומן וקיבל צ'קים, חוץ מהמקרה של ה-72,500?". זקן: "אסתכל ביומן. אני לא מוצאת, אבל זה קרה מעט".

 

קורב ביקש להגיש לבית המשפט את כל הודאותיה של שולה במשטרה, כולל קלטות נוספות, לכך התנגדו השופטים. רוזובסקי התנגד, בטענה שיש שם דברים שאינם רלוונטיים למשפט, ובעיקר בגלל נושא הקלטות שלא הוגשו למחוזי. "אולמרט הציע לזקן מיליוני שקלים, עבור שתיקתה ואי חתימה על הסדר טיעון. לא רק אודי (אנג'ל)", אמר התובע. במהלך החקירה, הועלה לראשונה גם הסכום 400 אלף שקלים, שלפי הטענה שילם הטייקון אלפרד אקירוב לזקן. "ברגע שזקן עלתה להעיד והמיונים הוגשו", אמר קורב, "מבחינתנו זו הרשעה".

 

צבן שאל את קורב: "למה אתה צריך להגיש עוד ראיות? יש לי ראיה (היומנים), אני מחזיק אותה ככה (אגרוף קמוץ)".

"טיפלתי בעניינים שקשורים לעליזה, הזמנתי אנשים לתערוכות"

קורב לזקן: "מה פירוש שאמרת שזו לא בעיה שלך שידעת שזה לא בסדר שהוא גנב מארגונים?".

 

זקן: "זה כסף שעבר בין ארגונים לאולמרט. זה לא ענייני".

 

קורב: "סיפרת על עניינים פרטיים שעשית לאולמרט: חשבונות בנק, ביקורים אצל הרופא וכו'. כמה זמן השקעת בעניינים אלו?".

 

זקן: "לא יכולה לאמוד, אבל רק אני עשיתי את זה".


קורב: "את אומרת שהיו עניינים שהיו קשורים לעליזה. אלו עניינים?".


זקן: "לטפל בענייני התערוכות שלה. להזמין אנשים. עשרות מוזמנים".


רוזובסקי מתנגד לשאלות קורב, בטענה שאלה מיועדות, לדבריו, "לתקשורת ולא למשפט".

 

"לא חתמתי על הסדר טיעון כי אהוד ונבות (תל צור) שכנעו אותי שלא לחתום...", המשיכה זקן, "כדי שעורכי הדין שלי לא יידעו שבגלל זה לא חתמתי, אמרתי להם בסמס שאני לא רוצה לחתום על דברים שלא עשיתי. אולמרט הבטיח לי עשרת אלפים דולר כל חודש, שרמי אונגר יעביר לי, וביקש חשבון בחוץ לארץ. אולמרט הבטיח לי עשרת אלפים דולר באמצעות רמי אונגר. גם אם לא איכנס לכלא וגם אם כן".

 

קורב: "מי עוד דיבר איתך על כסף חוץ מהנאשם לפני שרצית לחתום על הסדר טיעון באוקטובר נובמבר?" (בפעם הראשונה שהוצע לה)


זקן: "נבות. אמר לי בטלפון".

 

השופט משה סובל: "את, כשעלית לדוכן העדים בהולילנד, סגרת משהו עם אולמרט על כסף שיועבר לך?".


זקן: "כן. גם העדות שלי בהולילנד היתה בשביל אולמרט".

 

לאחר מכן נסגר שלב העדות של זקן. המשפט יתחדש בעוד כחודש, עם עדותו של אולמרט. "ברוך שפטרנו", אמרה זקן עם יציאתה מהאולם, "מעונשו של זה".