חיה זיסל בראון, תינוקת בת 3 חודשים, נרצחה בפיגוע בירושלים. המשטרה משנה מדיניות

הנהג הפלסטיני, תושב סילוואן בן 21 שישב בכלא, דרס למוות את התינוקת בשעות הערב בסמוך לצומת גבעת התחמושת. "היא היתה היום בפעם הראשונה בכותל, נשמה טהורה וקדושה. להוריה לא היו ילדים זמן רב לפני כן", סיפר בקול שבור סבה, שמשון הלפרין. המחבל הוא תושב סילוואן, שישב בעבר בכלא. בעקבות הפיגוע, המשטרה מתכוונת להגביר את כניסתה לשכונות הערביות

רגע פיגוע הדריסה בירושלים באזור תחנת גבעת התחמושת של הרכבת הקלה
 

רגע פיגוע הדריסה בירושלים באזור תחנת גבעת התחמושת של הרכבת הקלה(רויטרס)

קורבן בת 3 חודשים. התינוקת חיה זיסל בראון מירושלים נרצחה הערב (רביעי), בפיגוע הדריסה בתחנת הרכבת הקלה "גבעת התחמושת". פעיל חמאס מהכפר סילוואן, עבדלרחמן א-שלודי, שנסע ברכב לבן מצומת הגבעה הצרפתית, סטה ימינה בפתאומיות ודרס אנשים שירדו מהרכבת הקלה. שוטר ירה בנהג, ופגע בו קשה.

 

"התינוקת היתה בפעם הראשונה בכותל, ילדה טהורה עם נשמה קדושה, שלא עשתה לאף אחד משהו רע בחיים", סיפר סבה, שמשון הלפרין, "היא נולדה לאחר תקופה ארוכה בה לא היו להורים ילדים. הם מזועזעים. הנהג כנראה חיכה שיתאספו הרבה אנשים ברכבת, ואז פגע בהם. חיה סבלה מדימום במוח, הרופאים עשו את כל המאמצים להציל אותם, ואני רוצה להגיד להם תודה. אבל לא הצליחו.

 

"אני גר בחו"ל, וכל הזמן אמרתי להורים שהקדוש ברוך הוא שלח מתנה מהשמיים", אמר הלפרין, וקולו נשבר.

 

פרופ' יעקב ברקון, מנהל מחלקת ילדים בהדסה הר הצופים, סיפר: "ניסינו במשך כשעה לייצב את מצבה של התינוקת שנפגעה בראשה אבל לא הצלחנו, ונאלצנו לקבוע את מותה. אביה פצוע קל ורוב הזמן היה בקרבתה, אמא לא נפגעה והיתה לצדה כל הזמן".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ציטטה עדי ראייה לפיגוע הדריסה בירושלים, שלדבריהם, לא מדובר בפיגוע. "הצעיר איבד שליטה על המכונית, עובדה שהוא יצא מהרכב לאחר ההתנגשות", הם אמרו, וסיפרו כי הצעיר נורה בגבו מטווח קצר על ידי מאבטחי הרכבת הקלה. המחבל ישב בכלא 16 חודשים, שוחרר בדצמבר האחרון, והיה עצור למשך חודש גם בפברואר האחרון.

 

הרכב בו השתמש הנהג הפוגע בגבעת התחמושת
 

הרכב בו השתמש הנהג הפוגע בגבעת התחמושת(ללא קרדיט)

האירוע הערב התרחש במרחק של כ-200 מטרים בלבד משתי זירות פיגוע שבוצעו באותו יום בתחילת אוגוסט - אחת עם טרקטור, בה נהרג אדם אחד, ואחת בדרך למנהרת הר הצופים, כאשר ירי בוצע לעבר איש ביטחון ישראלי.

 

כבר תקופה ארוכה שהרחובות בירושלים בוערים, והאירוע הנוכחי רק יוסיף עוד שמן למדורה. האירוע הנוכחי צפוי לגרום לכך שגם "האינתיפאדה השקטה" כבר לא תוגדר שכזו, ויביא להגברת פעולות אכיפת החוק בתוך השכונות במזרח ירושלים, לא רק בעקבות מידע מודיעיני קונקרטי. המשטרה גם תבדוק אם יש קשר בין כניסת המתיישבים היהודים לסילוואן לבין החלטתו של המחבל לבצע פיגוע נקמה.

"זה פיגוע דריסה, חמור. לצערנו הרב עם נפגעים והרוגה", אמר ראש העירייה, ניר ברקת, לחדשות10. "אין ספק שיש קשר בין האווירה שנוצרה בירושלים לבין הפיגוע הזה, וכשאנחנו מדברים על מאות מקרים של הפרות סדר וזריקת אבנים, זה מקרה נוסף שמעיד על המצב החמור בו ירושלים נמצאת. אני דורש בתוקף להאיץ את הגדלת המשאבים למשטרה, שהיא קצרה בטכנולוגיה ובכוחות מיוחדים, וחייבים שינוי אווירה כדי שנחזור לתקופה שלפני צוק איתן וחטיפת הנערים".

 

ברקת הוסיף: "כל הפרת סדר מטרידה אותי ויידוי אבנים יכול להיות לא פחות חמור. המטרה צריכה להיות להוריד לאפס את כמות הפרות הסדר".