נתניהו: "יש מחלוקות עם אובמה, מעוניינים למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני"

ראש הממשלה העניק ריאיון לחדשות10 בו אמר כי למרות שיש הרבה נושאים עליהם הוא מסכים עם הנשיא האמריקני, יש מחלוקות בין השניים לגבי המדיניות כלפי הגרעין האיראני. נתניהו התייחס לביקורות שהשמיעו האמריקנים לגבי הבנייה בירושלים וטען כי הפרסום שהגיע מישראל היה "חוסר אחריות לאומית". בנוגע לתקציב המדינה אמר ראש הממשלה כי "התקציב צריך לאזן בין הצורך של הוצאות הביטחון אל מול המציאות"

  • פורסם ב:
  • 04/10/2014 22:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/10/2014 23:26
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העניק לפני כניסת יום כיפור ריאיון לחדשות10 בו הוא התייחס בין השאר לפגישתו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה ולעמדותיהם של השניים בנוגע לסוגיית הגרעין האיראני.

 

"הפגישה עם נשיא ארה"ב הייתה 'טובה ואמיתית'. אנחנו מסכימים על הרבה דברים, אבל יש בינינו גם מחלוקות, וכשיש מחלוקת - אני אומר לו את זה", טען נתניהו. "גם אני וגם אובמה רוצים למנוע מאיראן שתהיה מדינה עם נשק גרעיני", הסביר נתניהו.

 

"המחלוקת נעוצה בכך שאני טוען שזה לא מספיק. אנו מעוניינים למנוע ממנה לפתח נשק כזה גם בטווח הקצר. האיראנים מפעילים צנטריפוגות ויוצרים אורניום מועשר שמספיק ליצירת לבה של פצצה גרעינית, ואמרתי את זה גם בפני אובמה", הוסיף ראש הממשלה.

 

עוד אמר נתניהו בנוגע לנושא כי הוא לא יכול להגיד שהוא יצא מעודד מהפגישה עם אובמה ושהוא הבהיר לנשיא האמריקני כי איראן גרעינית רעה לא רק לישראל, אלא גם לארצות הברית ולעולם. "הבעתי בפני הנשיא אובמה את הדברים החשובים לביטחון ישראל באופן שאינו משתמע לשני פנים", הוא טען.

 

בנאומו באו"ם ובעת האחרונה השווה ראש הממשלה כמה פעמים בין חמאס לבין דאעש, והאמריקנים טענו כי השוואה זו לא נכונה. בנוגע לכך אמר נתניהו: "אני אמרתי שדאעש וחמאס הם אחים, אך הם לא בהכרח תאומים, יש ביניהם הבדלים. אני לא מבקש מהאמריקנים שיילחמו בחמאס". עוד הוא הוסיף כי האמריקנים נתנו לישראל גיבוי לאורך כל מבצע "צוק איתן".

 

 

"אני לא יכול להגיד שיצאתי מעודד מהפגישה". נתניהו ואובמה בפגישתם(רויטרס)

נתניהו על הפרסומים בנוגע לבנייה בגבעת המטוס: "חוסר אחריות לאומי"

נתניהו התייחס גם לביקורת שהושמעה כלפיו מהבית הלבן בנוגע לבנייה בגבעת המטוס והאשים גורמים ישראלים שדאגו לפרסם את המידע בדיוק לפני פגישתו עם אובמה. "זה היה חוסר אחריות לאומית. הייתה כוונה ברורה לקחת תכנית שכבר קיימת ולפרסמה דקה לפני שאני נכנס לפגישה גורלית עם נשיא ארה"ב, בה אנחנו דנים על הדברים שביסוד הביטחון הלאומי שלנו", אמר ראש הממשלה.

 

"נפגעתי מזה שישראלים באים ומנסים לחבל בפגישה הזאת שחשובה לישראל מכל בחינה. אני כראש ממשלת מדינת היהודים לא יכול לקבל את זה שבבירת ישראל יהודים לא יכולים לקנות דירות", הוא הוסיף.

 

בנוגע לדיונים הרבים ולחילוקי הדעות סביב תקציב המדינה אמר נתניהו כי מטרתו היא למצוא איזון בין הביטחון לתחומי החיים האחרים בישראל. "התקציב צריך לאזן בין הצורך של הוצאות הביטחון אל מול המציאות. אנחנו צריכים להבטיח לא רק את איכות החיים אלא את החיים עצמם. אני לא יכול לתת לביטחון את כל מה שהוא רוצה ולכן חיפשנו את האיזון הראוי", טען ראש הממשלה.

 

בסוף הריאיון איחל נתניהו שנה טובה לחיילי צה"ל, אותם כינה "גיבורים", ולכל אזרחי מדינת ישראל. "בשנה הבאה ישראל תהיה כאן למרות כל אויביה. אני מאחל לנו שתהיה לנו שנה טובה, של שגשוג, שלום, ביטחון ושקט", אמר ראש הממשלה.