3 שנים אחרי המחאה החברתית, "צוק איתן" ממוטט כמעט סופית את דוח טרכטנברג

ההורים שיצאו לרחובות ומחו נגד החינוך היקר, זכו להישגים משמעותיים עם חוק חינוך חינם לגילי 3-4, סבסוד צהרונים והטבות נוספות • רק שמאז רובם התאדו, והמכה האחרונה, שנוגעת לצהרונים, מחזירה את ההורים למצב גרוע יותר בתחום מאשר לפני שדפני ליף הקימה אוהל ברוטשילד • הדיונים, אגב, החלו עוד לפני המבצע הצבאי. הקיצוץ הנוכחי רק דחף אותם אל מעבר לצוק

  • פורסם ב:
  • 31/08/2014 17:29
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/08/2014 19:30
  • |
  • כתבים:
  • עמרי מניב

במהדורה המרכזית: הצהרונים ביישובי הדרום סופגים ראשונים

ההישג הגדול של המחאה החברתית מקיץ 2011 - אותו דוח מדובר שחיבר פרופ' מנואל טרכטנברג - הולך ומתקרב בימים אלה לעבר התאדות מוחלטת.

 

ההישגים האופרטיביים הגדולים ביותר של המחאה החברתית, באמצעות המלצות ועדת טרכטנברג, היו בתחום החינוך. שר החינוך אז היה גדעון סער, זמן קצר לאחר שהמחאה תפסה תאוצה היא הגיעה אל מתחת לביתו, והוא לא אהב את זה. המוחים היו בעיקר מורי הקבלן, והוא חשש שאליהם יצטרפו מאות אלפי ההורים ויסמנו אותו כיעד.

 

מובילות מחאת העגלות היו אלה שדרשו פתרונות לעלויות המושתות על המשפחות, מלידה ועד גיל 4 (למשרד החינוך האחריות על גילאי 3-4 ולמשרד הכלכלה על הגילאים הצעירים יותר), והורים בכללם הזדעקו על ההוצאות הכבדות בגילאי בית ספר, על החינוך הציבורי שאמור להינתן בחינם.

 

אוגוסט 2011, מחאת העגלות בתל אביב. ההישגים מתמסמסים
 

אוגוסט 2011, מחאת העגלות בתל אביב. ההישגים מתמסמסים(בוצ'צ'ו)

ממשלת נתניהו הקודמת, ובה שר החינוך סער, אישרו חלק משמעותי מהמלצות דוח טרכטנברג בנושא חינוך. הייתה בכך בשורה לציבור: מימוש חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 באופן מלא, סבסוד דיפרנציאלי של הטיולים השנתיים, השקעה בהוצאתו לפועל של פרויקט השאלת ספרי הלימוד, סבסוד דיפרנציאלי של תשלומי ההורים (שלא יצא לדרך), וגולת הכותרת - סבסוד הצהרונים לגילאי 3-9, כך שכל ילדי ישראל בגילאים אלה יהיו בגן או בבית הספר עד השעה 16:00 אחר הצהריים.

 

על פי התוכנית, שאושרה בממשלה, באשכולות למ"ס 1-3 (חלוקה לעשירונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, על פי שורה של קריטריונים בהם הכנסה ממוצעת לנפש, שיעור זכאים לבגרות ועוד) הילדים יזכו לצהרונים בחינם, ואילו באשכולות מבוססים יותר, ההורים והרשויות המקומיות ישתתפו במימון, אך זה יסתכם במאות שקלים בודדות לכל היותר. התקצוב לפרויקט היה אדיר, והוא היה אמור להגיע לפריסה מלאה ב-2016, בתקציב ממשלתי שנתי של 2.35 מיליארד שקל.

פירון החל ברפורמות פדגוגיות, ובו זמנית החל, יחד עם משרד האוצר, לבטל ולהקטין את התוכניות שהקלו על ההוצאות הכספיות של ההורים. כבר עכשיו ההורים משלמים על חינוך יותר ממה ששילמו לפני שנתיים

הפרש של אלפי שקלים לשנה עבור כל ילד

הממשלה התחלפה, המחאה החברתית חלפה-עברה לה, וסדר עדיפויות חדש נכנס. שר החינוך החדש שי פירון דיבר על פדגוגיה ועל מהפכות חינוכיות, והחל בגיבוש רפורמות בתחום זה. באותו זמן הוא החל, יחד עם משרד האוצר, לבטל ולהקטין את התוכניות שהקלו על ההוצאות הכספיות של ההורים. כבר עכשיו ההורים משלמים על חינוך יותר ממה ששילמו לפני שנתיים; בהשוואה למה שתוכנן ל-2016 לעומת מה שצפוי בפועל, הרי שההפרשים יגיעו לאלפי שקלים לשנה עבור כל ילד.

 

500 מיליוני השקלים שהוקצו לסבסוד תשלומי הורים, חלקם ישירות לתשלומים עצמם על בסיס דיפרנציאלי, ו-270 מיליון שקלים עבור סבסוד הטיולים השנתיים ועבור פרויקט השאלת ספרי לימוד, קוצצו בתקציב 2013 ב-70%. אבל זה עוד כסף קטן: פרויקט הצהרונים הוקפא בשלב הראשון, צומצם בשלב השני וכעת קרוב לקריסה מלאה, כלומר מצב גרוע מזה שהיה טרם המחאה החברתית.

 

סער ופירון בטקס חילופי השרים. והאג'נדות
 

סער ופירון בטקס חילופי השרים. והאג'נדות(ששון תירם)

גילאי 9, תלמידי כיתה ג', הוצאו מהתוכנית, וזו עברה לגילאי 3-8. התקציב האדיר שנועד להעביר את היישובים באשכולות 4-10 ממשרד הכלכלה למשרד החינוך ולסבסד את רוב עלויות ההורים בוטל. כדי להבין עד כמה ההחלטה היתה חדה ולא מתוכננת אפשר להביט בירושלים, העיר הגדולה ביותר, המדורגת באשכול למ"ס 4. זו נכנסה לתוכנית על תקן פיילוט, שנה לפני היישובים האחרים באותו דירוג סוציו אקונומי כמוה. בבירה התוכנית פועלת, ואילו ביישובים האחרים באשכול 4 לא נכנסה לפועל מעולם.

בשבועות האחרונים החלו להתקיים דיונים באוצר בדרישה לצמצום נוסף של התוכנית, הפעם גם ביישובים החלשים ביותר, אשכולות למ"ס 1-3. בין היישובים: ערי הדרום אופקים ונתיבות, ויישובים חרדיים וערביים שמצבם הסוציו-אקונומי נמוך מאוד. ההחלטה צפויה להביא למיטוטה המוחלט של התוכנית.

 

הדיונים החלו טרם מבצע צוק איתן, אך המבצע משמש כבר עתה כתירוץ נוח להיאחז בו בעת קיצוצים לשכבות החלשות. הגזירה, שכבר עתה יוצאת לדרך מבלי שההורים עודכנו על כך, היא כי הצהרונים ייפתחו רק לאחר החגים במקום בשבוע השני של ספטמבר, כך שההורים שוודאי מיצו את ימי החופש שלהם ייאלצו למצוא פתרונות לתקופה של חודש נוסף. לאחר מכן הם יידרשו לראשונה להשתתף במימון של הצהרונים בסכום של מאות בודדות של שקלים.

 

הגופים המפעילים את הצהרונים ביישובים אלה מבהירים כי לא יצליחו לגבות את הכסף ממשפחות אלה, חלקן עניות מאוד, וכך הדבר יביא להפסקת הפעלת הצהרונים.

 

ילדים בגן. עוד הוצאות מתווספות להורים
 

ילדים בגן. עוד הוצאות מתווספות להורים(ערוץ 10 צילום מסך)

בית הספר של הפתרון לשבועיים

ואחרי כל זה, כלומר ויתור על תקציב של כמה מיליארדי שקלים מדי שנה עבור הקטנת יוקר החינוך, השיק השר פירון תוכנית חדשה, "בית הספר של החופש הגדול", שלוותה במסיבת עיתונאים חגיגית ולאחריה פרסומים רבים והופעות תקשורתיות אין ספור כדי לומר להורים שמדובר בבשורה כלכלית של ממש. במקום קייטנה פרטית יקרה, יש פתרון לילדים לשלושה שבועות נוספים לאחר סיום שנת הלימודים, בסכום שינוע בין 0 ל-450 שקלים.

התוכנית ודאי עדיפה על המצב שהיה קיים עד כה, אבל כדאי להגדיר פרופורציות - התוכנית בסופו של יום מאפשרת לילדים בגילאי גן חובה עד כיתה ו' פתרון ל-15 ימי חול למשך 5 שעות ביום. העלות עבור משרד החינוך: 400 מיליון שקלים, שישית מעלות תוכנית הצהרונים לבדה, זו שסיפקה פתרון לילדים למשך כל ימי השנה עד השעה 16:00 אחר הצהריים. אלא שביטול תוכניות לא מוכרז במסיבות עיתונאים נוצצות.

 

כעת, עם תום מבצע צוק איתן, משרד החינוך ניצב בפני קיצוץ של כחצי מיליארד שקלים. מה שעדיין נשאר ממסקנות ועדת טרכטנברג צפוי להתאדות. למעשה, נדמה שיש רק עוד מסקנה אחת מהדוח שעדיין לא נגסו בה - יישום חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 (שגם הוא, כרגע בדיונים תיאורטיים, כבר עולה על השולחן).

 

אם המשרד ישית תשלומי הורים על הגנים, אז ניתן יהיה לקבוע סופית שתוך שלוש שנים, לפחות בכל האמור בתחום החינוך, המחאה הייתה כלא הייתה - ומצב ההורים אפילו רע יותר מאשר בתקופה שלפניה.

 

פוסטים קודמים

במעמד צד אחד: כך נראה חינוך פוליטי

המהפכה בהשכלה הגבוהה: דוקטורט גם במכללות

"בית הספר של החופש הגדול" אפשר פתרון ל-15 ימי חול למשך 5 שעות ביום. העלות למשרד החינוך: 400 מיליון שקלים, שישית מעלות תוכנית הצהרונים לבדה, זו שסיפקה פתרון למשך כל השנה עד 16:00 אחר הצהריים