סג"מ הדר גולדין מכפר סבא, בן 23. נהרג בקרב ליד רפיח, רפרודוקציה

התקווה נגוזה: סג"מ הדר גולדין הוגדר כחלל צה"ל

פחות מיומיים לאחר שבנם נפל בשבי חמאס, שמעו הלילה הוריו של קצין גבעתי כי בצה"ל קבעו את מותו של בנם, על פי ממצאים מהשטח ומשיקולים "רפואיים, הלכתיים ואחרים". המשפחה הודיעה: "מקבלים את קביעת הגורמים המוסמכים בצה"ל, ומודים לעם ישראל על החיבוק החם והתמיכה"

פחות משתי יממות לאחר שנפל בשבי חמאס, בקרב עם מחבלים שפרצו מפיר מנהרה בדרום רצועת עזה, הוגדר הלילה (בין שבת לראשון) סג"מ הדר גולדין כחלל צה"ל. ההחלטה, על פי דובר צה"ל, התקבלה בשעה 23:25 על ידי הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ, שעמד בראש בית דין מיוחד שהוקם ושהתחשב ב"ממצאים שהובאו משטח הלחימה, ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ואחרים".

 

גולדין, בן 23 מכפר סבא, קצין בגבעתי, נהרג שלשום, בתקרית שאירעה כשעה וחצי לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש שיזמו ארצות הברית והאו"ם. חוליית מחבלים יצאה ממנהרה באזור הכפרי הסמוך לרפיח, ואחד מהם פוצץ אפוד נפץ שהיה על גופו לצד חבורת חיילי גבעתי. רס"ן בניה שראל, בן 26 מקרית ארבע, וסמ"ר ליאל גדעוני, בן 20 מירושלים, נהרגו אף הם.

 

במהומה שאירעה, ככל הנראה, לקחו המחבלים את סג"מ גולדין איתם לעבר פיר המנהרה, בעוד חבריו של הקצין הבחינו במהירות כי חברם אינם איתם, והחלו במצוד אחר המחבלים. במהלך המצוד הופעל נוהל "חניבעל", המורה לסכל חטיפת חייל בכל מחיר, והצבא פתח בסדרת הפצצות כבדות וממוקדות על רפיח, כולל על בית החולים "אל-נג'אר" במקום. בבוקר שאחרי, הודו בחמאס כי איבדו את הקשר עם חוליית החוטפים והעלו סברה - שכעת אושרה על ידי צה"ל - כי גולדין אינו בין החיים.

 

אביו של הדר, שמחה גולדין, מוסר הודעה לתקשורת
 

אביו של הדר, שמחה גולדין, מוסר הודעה לתקשורת(חדשות 10)

הדר, קצין מצטיין בה"ד 1 שהתארס לאחרונה, היה בנו של ד"ר שמחה גולדין, בעל תפקיד בכיר באוניברסיטת תל אביב ובהוראת ההיסטוריה במשרד החינוך.

 

שמחה ואשתו לאה, כמו גם ילדיהם ובהם אחיו התאום של הדר, צור, דרשו בשעות הערב מקברניטי הצבא לא לחזור מעזה ללא החייל שנשבה, ורצו תשובות מההנהגה. לאחר חצות הגיעו נציגים בכירים מהצבא ומהממשלה לביתם, כולל הרב הראשי פרץ וראשת אכ"א האלופה אורנה ברביבאי, ומסרו להם את הבשורה המרה.

 

"משפחת גולדין מודיעה בצער רב על מותו של הדר", נמסר מהמשפחה, "אנחנו מקבלים את קביעת הגורמים המוסמכים בצה"ל, ובשעה קשה זו, מבקשים להודות לכל עם ישראל על החיבוק החם והתמיכה. אנחנו קוראים לכל אזרחי ישראל לבוא וללוות את הדר בדרכו האחרונה". על מועד ההלוויה תבוא הודעה בהמשך.

 

גולדין הוא החלל ה-64 של צה"ל במבצע צוק איתן, לצד שני אזרחי ישראל ועובד זר מתאילנד שנהרגו במהלך המבצע מירי רקטות.