שר החוץ הבריטי בריאיון לחדשות 10: "יש חרדה בבית הלבן מקצב ההתקדמות של ההתנחלויות"

בוריס ג'ונסון, שר החוץ מטעם מפלגת השמרנים בבריטניה, מדבר בריאיון מיוחד לנדב איל על מחויבותה של הממלכה לפתרון שתי המדינות ועל התנגדותה להתנחלויות. "אנו מאמינים שהן לא חוקיות. כשאנו רואים את זה מואץ, יש לנו דאגות". לדבריו, גם טראמפ רואה את הנושא באופן דומה

  • פורסם ב:
  • 08/03/2017 16:44
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/03/2017 18:30
  • |
  • כתבים:
  • נדב איל

שר החוץ של בריטניה בוריס ג'ונסון הגיע השבוע לביקור בישראל, ובמהלכו נפגש עם כמה מבכירי הפוליטיקאים במדינה, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא ראובן ריבלין ויו"ר האופוזוציה יצחק הרצוג. במקביל הוא נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

 

בין פגישה אחת לאחרת, התיישב ג'ונסון היום (רביעי) לריאיון עם עורך חדשות החוץ של חדשות 10 נדב איל, ובו שוחח על יחסה של בריטניה להתנחלויות ולסיפוח הגדה, על ממשל טראמפ ועל פרישת מדינתו מהאיחוד האירופי, שבה תמך.

 

מאז הבחירות בארה"ב ראינו עיסוק רב בישראל בנושא סיפוח הגדה המערבית, חידוש הפעילות בהתנחלויות, אולי סיפוח של חלק מהגדה. איך הממשלה שלך מגיבה לרעיונות אלו?


"המדיניות שלנו לא השתנתה. אנחנו מאמינים בפתרון שתי מדינות, אבל אנחנו גם חושבים שזו האחריות של ישראל והפלסטינים לשבת ולפתור את זה. אנחנו חושבים שיש שני סטים של מכשולים לכך שזה יקרה - האיומים לביטחון ישראל, הסתה לאלימות, טרור, הרצח של חיילים ישראלים וכו', וכמובן קצב ההתנחלויות, שאנו מאמינים שהן לא חוקיות. כשאנו רואים את זה מואץ, יש לנו דאגות, אבל אנו חושבים שזו העבודה של שני הצדדים להתקדם ולדבר".

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

חוק המואזין עבר בקריאה טרומית: ח״כ עודה קרע את החוק - והוצא
התחפשו לרופאים בבית חולים באפגניסטן - והרגו 30 בני אדם
דיווח: איש עסקים ישראלי נרצח במכות פטיש בגאורגיה

 

השווית עכשיו פעילות בהתנחלויות עם אלימות ורצח של ישראלים. אין ביניהם הבדל מוסרי? הבדל פוליטי?


"יש, בהחלט. לא עשיתי השוואה, אמרתי שיש שני סטים של מכשולים לשלום ואת שניהם יש להסיר. אתה יודע, זה לא בשבלינו להכניס את עצמנו לנושא בכוח, זו בעיה מאוד מורכבת. לאנגליה יש כמובן מערכת יחסים היסטורית עם החלק הזה של העולם, אבל אנחנו יכולים רק לתמוך ולהחזיק אצבעות ולקוות. בינתיים אנו יכולים גם לבנות את הקשרים החזקים בין אנגליה וישראל בחזית הכלכלית".

 

ג'ונסון, בעל רעמת השיער הבלונדינית, נקרא בפי רבים "דונלד טראמפ הבריטי", על בסיס עמדותיו השמרניות, כמו גם רצף אמירות שלא תואמות בעליל את הפוליטיקלי קורקטי, ובמסגרתן בין היתר כינה את הנשיא לשעבר אובמה "חצי קנייתי", העליב את הילרי קלינטון ונשיא טורקיה ארדואן ותמך פומבית בעבר באסד ובפוטין. הוא אף אמר על תדמיתו כליצן כי: "מאחורי המסכה של מוקיון שמדבר שטויות, מסתתר מוקיון אמיתי שמדבר שטויות". יחד עם זאת, בניגוד לטראמפ, מציג ג'ונסון חזית אחידה נגד ההתנחלויות ובעד שתי מדינות.

 

שמענו כי נשיא ארה"ב אינו שולל פתרון מדינה אחת. זו עדיין העמדה של ממשלת אנגליה, בהתחשב בעובדה שהמתווכת הראשית באזור הזה שינתה את עמדתה?

 

"אני חושב שמה שהנשיא טראמפ אמר ומה שממשלת אנגליה תומכת בו הוא ששני הצדדים צריכים לדבר. אנו מאמינים ללא ספק בפתרון שתי המדינות ואני חושב שזה גם מה שהבית הלבן אמר, אז אני לא בטוח שניתן לנסות ולהפריד בין אנגליה וארה"ב ותומכות נוספות של ישראל ברחבי העולם. זו הדרך לדעתנו להתקדם. יש מכשולים לזה, אבל הדרך קדימה היא לבנות אמון ולבנות את ההצלחה הכלכלית של ישראל באזור הזה".

 

אנגליה מאמינה למשל שההתנחלויות הן מכשול לשלום והבית הלבן אמר שהוא אינו רואה בהתנחלויות מכשול לשלום

 

"אני מהסס לחלוק עליך, אבל אני לא משוכנע שזה המצב. אני חושב שהמסר הברור ביותר שאני ראיתי במסיבת העיתונאים של נתניהו וטראמפ הוא שדווקא יש חרדה בבית הלבן, והייתה במשך הרבה זמן, מפני קצב ההתקדמות של התנחלויות לא חוקיות בגדה. הדאגה שלי היא פשוטה ביותר - שני הצדדים יצטרכו להגיע לעסקה למען ביטחון ישראל ואיכשהו זה יהיה חייב לכלול שיחה על השטחים האלה. לבסוף אם ישראל תמשיך ליצור מבנים חדשים באזורים האלו, אז יהיה קושי. אני לא חושב שזה דבר שנוי במחלוקת במיוחד, זו דעה מקובלת גם כאן בישראל".

 

אז אתה אומר שהשיח הציבורי בישראל קרא באופן שגוי לחלוטין את דברי הבית הלבן ותרזה מיי שלא ציינה את פתרון שתי המדינות בדבריה

 

"חשוב להבין שתרזה ואני שנינו תומכים גדולים של ישראל ופיתוחה. אנו באנגליה לא סטינו מתפיסתנו המסורתית שפתרון שתי המדינות הוא הדרך להתקדם. אנו רוצים מאוד לעודד זאת ואנו חושבים שההתנחלויות הן לא חוקיות ופוגעות בהתקדמות".

 

 

"תרזה ואני תומכים גדולים של ישראל". תרזה מיי(Getty Images)

לאחר התפטרותו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בעקבות אישור ה"ברקזיט", נחשב ג'ונסון, ראש עיריית לונדון לשעבר, למועמד בולט להתמנות לתפקיד ראש הממשלה מכיוון והוביל את קמפיין היציאה של בריטניה מהאיחוד האירופי והוצג כיורש הטבעי להחלפתו של קמרון. בסופו של דבר הודיע ג'ונסון כי הוא אינו מעוניין בתפקיד, ולאחר זכייתה של תרזה מיי בראשות המפלגה השמרנית התמנה ג'ונסון לשר החוץ מטעמה.

 

ברקזיט היא כנראה היוזמה הפוליטית החשובה ביותר שהיית מעורב בה בקריירה שלך. זה באמת יקרה? אנשים שואלים את זה בכל העולם כי יש כל כך הרבה בעיות גם משפטית וגם פוליטית

 

"זה יקרה. זה לא אומר שאנחנו עוזבים את 'אירופה הרחבה' - אנחנו נהיה חברים ושותפים של הקולגות שלנו באירופה אבל באופן שונה. זה ברקזיט אבל זה גם ברי-אנטר: אנו נכנסים מחדש לשאר העולם. כעת אנו יכולים לסחור באופן חופשי וכפי שאמרתי, אנחנו יכולים לסחור גם עם ישראל. אני חושב שיש הזדמנויות אמיתיות בין הכלכלות שלנו ויש הרבה במשותף. אנו רואים את מטרתה העליונה של אנגליה כעת בליצור שיתופי פעולה עם הסטארט-אפים הישראלים, יזמים, העולם המסחרי הישראלי ולראות כיצד ליצור סינרגיה בין הכלכלות שלנו".

 

אני רוצה לשאול אותך על רוסיה. אמרת בנאומך בבריסל שהם "עושים דברים רעים". אנו רואים בית לבן עם נשיא שלא אומר כלום נגד פוטין בשום נושא וטוען על נאט"ו שהיא מיושנת. איך אתה מסוגל באירופה ובאנגליה להתעמת עם פוטין כשאין לך את ארה"ב לצידך?

 

"אני חושב שאתה מציג באופן חלקי בלבד את מה שמגיע מארה"ב כרגע. כשאתה מקשיב לאנשים כמו טילרסון, מאטיס, מקמאסטר, כל צד מדיניות החוץ, ולמעשה גם טראמפ עצמו - יש הרבה סקפטיות לגבי רוסיה והתנהגותה. אף אחד לא רוצה מלחמה קרה חדשה, זו הייתה תקופה אומללה. אבל רוסיה צריכה לזכות מחדש באמוננו. תראה מה קורה כעת בעולם - לוחמת הסייבר של רוסיה, מעשיה בבלקן, אוקראינה, זה לא יכול להימשך, פשוט לא. אז אם אנו רוצים שיחסינו עם רוסיה ישתפרו, אנו צריכים לראות משהו מהם. ואגב לגבי נאט"ו - טראמפ היה ברור בשיחה עם תרזה מיי שהוא מגבה את נאט"ו במאת האחוזים - והוא חזר על כך בנאומו בקונגרס".