מתרחצים בתל אביב תופסים מחסה בשעת אזעקה, אתמול, רויטרס

חשש: המבצע יגרום לנזק של מליוני שקלים לתיירות

בבתי המלון ברחבי הארץ ובמשרד התיירות מתחילים לאמוד את נזקי המבצע: לצד הביטולים עכשיו, חוששים בענף התיירות גם מהשלכות הפעילות הצבאית הנוכחית על הגעת תיירים מחו"ל בתקופת החגים ואפילו בחג המולד

המבצע הצבאי ברצועת עזה וירי הרקטות לעבר ישראל בתגובה גרר, כצפוי, גל של ביטולי חופשות שתוכננו בבתי המלון ובתי ההארחה באזור הדרום. בתי המלון באשקלון ובאשדוד לצד בתי ההארחה והצימרים בקיבוצים ובמושבים בעוטף עזה נותרו ריקים מאדם ובענף התיירות חוששים מנזק משמעותי לבעלי אתרי לינת התיירים.

 

עונת הקיץ היא עונת השיא של המלונאות ובתי ההארחה בישראל ורבים מהם בונים על תקופה זו על מנת ליצור הכנסות שיספיקו להם לצלוח בהצלחה את עונת החורף. עתה, כשהמבצע מגיע לשיא דווקא בקיץ סופגים המלונאים פגיעה קשה בתקופת השיא. גם בתל אביב ובירושלים מנסים לעצור תיירים מלבטל את הגעתם.

 

ואולם, לצד ההשפעה הנוכחית על ענף התיירות במשרד התיירות ובהנהלות בתי המלון מביעים חשש מהשלכות ארוכות טווח יותר על התיירות הזרה בישראל. בימים אלה עורכים אומדנים על מנת להבין את גודל הנזק הכלכלי, אך לפי תחשיבים שנעשו במבצעים צבאיים קודמים עולה כי מדובר בפגיעה בהיקף של מיליוני שקלים.

 

את החשש מפגיעה עתידית בשוק התיירות מסבירים בכך שבעוד שתיירים ישראלים חוזרים לפקוד את בתי המלון וההארחה הכפרית ברגע שהמצב הביטחוני מאפשר זאת, התיירות מחו"ל פועלת אחרת ולא ממהרת לחזור ולנפוש בארץ.

 

רוב התיירות מחו"ל בארץ מגיעה באירופה, שם נהוג להזמין את החופשה חודשים רבים מראש ופחות ברגע האחרון. על כן, על רקע תמונות התקיפות בעזה ופגיעות הרקטות והבהלה בישראל המשודרות בתקשורת הבין-לאומית, קיים חשש שרבים מאלה שתכננו לנפוש בישראל במהלך הסתיו ואפילו בתקופת חג המולד יוותרו על התוכניות האלה לשנה זו.