שריפה בעקבות נפילת הרקטה בחוף הכרמל, חדשות 10

הירי נמשך: רקטות בחוף הכרמל, יירוטים בגוש דן ומטה יהודה

חמאס ירה בצהריים לטווח הכי רחוק שאליו הגיע עד כה: שתי רקטות נחתו מדרום לחיפה. "כיפת ברזל" יירטה רקטות לאשקלון, חוף אשקלון, שדרות, גוש דן ולמועצה האזורית מטה יהודה. קצין בכיר בחיל האוויר: "אין לישראל מספיק מודיעין לגבי היכולת הרקטית של ארגוני הטרור הפלסטינים". שר הביטחון, משה יעלון, קיים הערכת מצב בנוכחות צה"ל ושב"כ, במהלכה אמר כי "מדובר במערכה לא קצרה"

ביום השני למבצע "צוק איתן", הירי הגיע לטווח הרחוק ביותר. שתי רקטות כבדות שנורו מרצועת עזה נחתו היום (רביעי) לאחר השעה 14:00 באזור המועצה האזורית חוף הכרמל, דרומית לחיפה. לאחר הרקטה שנחתה אתמול בשעת לילה בחדרה, הפכו הרקטות הנוכחיות לרחוקות ביותר מהרצועה שנחתו בשטח ישראל. חמאס לקח אחריות על ירי הרקטה הנוכחית, מסוג R-160. סמוך לשעה 16:50 שוגרה רקטה לעבר המועצה האזורית מטה יהודה. הרטקה יורטה על-ידי מערכת כיפת ברזל.

 

במקביל, כל העת ממשיך הירי לעבר יישובי הדרום. ביישובי הדרום נשמעת כל העת אזעקה אחר אזעקה. בסביבות השעה 14:00 נשמעו אזעקות בשדרות, בקריית גת ובמועצות חוף אשקלון, יואב, לכיש ושפיר. מערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטות לשדרות ולחוף אשקלון. רקטות אחרות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב ובמועצת אשכול. מעט לאחר השעה 16:00 יורטה רקטה שנורתה לעבר אשקלון על ידי מערכת כיפת ברזל.

 

קצין בחיל האוויר הודה היום כי אין לישראל מספיק מידע מודיעיני כדי לתקוף את כל הרקטות ארוכות הטווח שבידי החמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועת עזה - וכי מספרן גדול בהרבה מאשר מה שהיה במבצע "עמוד ענן". הקצין הוסיף כי הפעם אין אפשרות ל"מבצע סגולי", הפקודה שחיסלה את רוב הרקטות ארוכות הטווח של חיזבאללה במלחמת לבנון השנייה, או למכת פתיחה מוחצת כמו זו שחיסלה את רוב מלאי הפאג'רים של הפלסטינים בתחילת מבצע "עמוד ענן".

 

רוב המשגרים אותם תקף חיל האוויר בלילה האחרון, למשל, היו משגרים של קסאמים. "אין לנו מספיק מודיעין כדי להפסיק את המטחים הכבדים", אמר הבכיר. למשל, מתברר כי חמאס הצליח להבריח - מתחת לאף של המודיעין המצרי והישראלי - עשרות רקטות כבדות סוריות מדגם M302, כמו זו שנפלה אתמול בחדרה.

 

מדובר על נשק המהווה אופרה אחרת לגמרי מבחינת ההתמודדות של העורף הישראלי: הרקטה מכילה 120 קילוגרם של חומר נפץ, בעוד אלה המשוגרות לעבר גוש דן מכילים 9 ק"ג חור נפץ. ישראל אמנם הצליחה להשתלט על משלוח של עשרות רקטות כאלו במבצע ללכידת אוניית הנשק Klos C לפני כארבעה חודשים, אבל כמות נכבדת של M302 בכל זאת הגיעו לרצועה.

 

טיל M302 שנתפס על ידי חיל הים בספינה Klos C
 

טיל M302 שנתפס על ידי חיל הים בספינה Klos C(דובר צה"ל)

שר הביטחון, משה יעלון, ערך התייעצות והערכת מצב בהשתתפות צה"ל, מתאם הפעולות בשטחים ושירות הביטחון הכללי, על רקע הכניסה ליממה השנייה למבצע "צוק איתן". "אנו ממשיכים בתקיפות שגובות מחיר כבד מאוד מחמאס", אמר יעלון במהלך הערכת המצב. "אנחנו משמידים אמצעי לחימה, תשתיות טרור, מערכות פיקוד ושליטה, מוסדות חמאס, מבני ממשל, בתי מחבלים והורגים מחבלים בדרגי פיקוד שונים", הוסיף שר הביטחון.

 

"מבחינתנו מדובר במערכה לא קצרה, ועלינו להמשיך לשמור על אורך רוח וסבלנות", אמר השר יעלון שהוסיף כי " נמשיך להכות בחמאס ובארגוני הטרור האחרים ברצועה מכות קשות מהאוויר, מהים ומהיבשה כדי להבטיח ביטחון לאזרחי ישראל".

 

יעלון:
 

יעלון: "לשמור על אורך רוח וסבלנות"(אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון אף התייחס לאורכו של המבצע והמטרה אותה רוצים להשיג במערכת הביטחון. "המערכה נגד חמאס תלך ותתרחב בימים הקרובים, והמחירים שהארגון ישלם יהיו כבדים מאוד", הוא ציין.

 

"אני מבקש לשוב ולשבח את התנהלות האזרחים וקורא להם להמשיך להיות קשובים להנחיות" פנה השר לתושבים וסיכם בתודה לחיילי צה"ל. אני שב ומחזק את ידי המפקדים, הלוחמים ותומכי הלחימה באוויר, בים וביבשה, שממשיכים לפעול בנחישות ובמקצועיות כדי להגן על ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר.

 

צה"ל סיכם את הלילה האחרון ואת היממה הראשונה של המבצע כמוצלח. בשעות הלילה נערכו 160 תקיפות נוספות של חיל האוויר שהשלימו 434 תקיפות עד כה במהלך היממה הראשונה למבצע "צוק איתן" ובתוך כך ששה יירוטים בלבד נורו לעבר ישראל הלילה מרצועת עזה, זאת לפני חמש הרקטות ששוגרו בשעות הבוקר ועשרות עד כה. 

 

שיגור של כיפת ברזל. כ-90% הצלחה ביירוט רקטות
 

שיגור של כיפת ברזל. כ-90% הצלחה ביירוט רקטות(רויטרס)

סוללות כיפת ברזל הפרושות ברחבי הארץ ממשיכות להוכיח עצמן. עד כה נרשמו כ-90% הצלחה עד כה ומתוך 180 רקטות שנורו לטווח שמעל 10 קילומטרים, רק שש נפלו באזורים מיושבים, כך מסר גורם בכיר בצה"ל.

 

יחד עם ההצלחה של סוללות כיפת ברזל, בצה"ל נערכים לנסיונות של הפלסטינים להוציא לפועל פיגועים בתחום מדינת ישראל. אחרי שבימים האחרונים סוכל נסיון חדירת מחבלים לקיבוץ זיקים ואירוע נוסף בכרם-שלום, בצה"ל חוששים שחמאס ינסה לשגר מטוס ללא טייס ועליו חומר נפץ על מנת לתקוף את ישראל מהאוויר.

 

בנוסף, צה"ל נערך להתגברות הנסיונות של הפלסטינים להפיל מטוסים של חיל האוויר הישראלי החגים בשמי רצועת עזה. קצין בכיר בחיל האוויר הישראלי גילה כי בוצעו כבר מספר נסיונות להפיל מטוסים באמצעות ירי מהקרקע, ובצה"ל מעריכים כי הנסיונות ימשיכו.

 

עדכון ראשון: 13:42