אבו מאזן בכינוס המועצה המרכזית של אש"ף, היום, רויטרס

אבו מאזן: "אני מכיר בישראל והממשלה החדשה תכיר בישראל; נתניהו לא מאמין בי"

בנאום בפני מועצה המרכזית של אש"ף, ניסה יו"ר הרשות הפלסטינית להעביר מסרים מרגיעים גם לישראל ולארצות הברית. לדבריו, ממשלת האחדות עם חמאס תתנגד לאלימות ותכיר בכל ההסכמים שנחתמו עד כה. בהתייחסו למשא ומתן אמר: "יש תקווה, אבל כיום יש נחישות ישראלית שלא תוביל לפתרון"

  • פורסם ב:
  • 26/04/2014 16:05
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/04/2014 16:05
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

בסופו של שבוע בו החליטה הרשות הפלסטינית לחתום על הסכם הפיוס עם חמאס וישראל הודיעה על השעיית שיחות המשא ומתן, מנסה יו"ר הרשות, אבו מאזן, להרגיע את החששות בישראל ובארצות הברית, ולהביע תקווה להצלחת שיחות המשא ומתן. בנאום שנשא היום (שבת) בפני המועצה המרכזית של אש"ף, הבהיר כי הממשלה החדשה העתידה לקום תקבל עליה את כל ההסכמים שנחתמו ותכיר בישראל. עם זאת, טען כי "כיום יש נחישות ישראלית שלא תוביל לפתרון".

 

הכינוס של המועצה המרכזית יימשך עד מחר ובמהלכו צפויים חבריה לדון בכל ההתפתחויות האחרונות בזירה הפלסטינית, ובכלל זה סוגיית הפיוס הפנים-פלסטיני והתהליך המדיני מול ישראל. אבו מאזן הדגיש בדבריו את חשיבות הפיוס עם חמאס ושב והציג את דרישותיו להארכת המשא ומתן עם ישראל: קיום הפעימה הרביעית, שרטוט הגבולות במשך שלושה חודשים והפסקת הבנייה בהתנחלויות.

 

"ענייניה של הממשלה החדשה הם עניינים פנימיים בלבד", הבהיר אבו מאזן בראשית דבריו בהתייחסו לממשלת האחדות המתוכננת לקום בשבועות הקרובים עם חמאס. "עם זאת, אני מכיר בישראל והיא תכיר בישראל. אני דוחה את האלימות והיא תדחה את האלימות. אני מכיר בלגיטימציה של ההסכמים הבין-לאומיים והיא תכיר בהם. הממשלה מחויבת לכל מה שאני מחויב. שאף אחד לא יטען עכשיו שמדובר בממשלת טרור".

 

לדבריו, "הפיוס הפלסטיני אינו עניינה של ישראל. הוא הכרחי. ישראל כבר עשתה בעבר עסקאות עם חמאס, אך היא אינה רוצה באיחוד הפלסטיני". אבו מאזן הוסיף וטען כי שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, אמר לו: "נתניהו לא מאמין בך ולכן הוא דורש לשחרר את האסירים בארבע פעימות במהלך המשא ומתן".

 

נתניהו וקרי.
 

נתניהו וקרי. "מאיפה הגיעה הדרישה להכרה במדינה יהודית?"(רויטרס)

הוא המשיך וציין את תקוותו לפתרון הסכסוך בין ישראל והפלסטינים במשא ומתן. "המטרה שלנו היא הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה מזרח ירושלים. אנחנו ממשיכים בדרך להשגת המטרה הזאת ולא התייאשנו מלהגיע אליה. אנחנו רוצים להשיג את זכויותינו דרך משא ומתן", טען.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית שיבח בדבריו את המאמצים של שר החוץ האמריקני לקדם את השיחות בין הצדדים וטען ש"קרי עשה מאמצים יוצאים מן הכלל. נפגשתי איתו 40 פעם בשמונת החודשים האחרונים. זו הוכחה לכך שהוא רציני ונחוש". עם זאת, הוא הוסיף: "בסופו של דבר, אנחנו צריכים תוצאות".

 

בנוגע לדרישת נתניהו להכרה פלסטינית במדינה יהודית, אמר אבו מאזן: "בשנתיים האחרונות התחילו לבקש מאיתנו להכיר במדינה ישראל כמדינה יהודית. ישראל לא ביקשה זאת במהלך החתימה על הסכמי השלום עם מצרים וירדן. מדוע אתם דורשים זאת מאיתנו? אנחנו לא נכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית".