הנייה, עזאם אל-אחמד ומוסא אבו מרזוק בפגישת פיוס, הבוקר, רויטרס

נתניהו: "אבו מאזן קבר את תהליך השלום"

ראש הממשלה העניק שורה של ראיונות לתקשורת האמריקנית בהם הטיל על הרשות הפלסטינית את האחריות להפסקת המשא ומתן. "כל עוד אני ראש הממשלה, לא נדבר עם ממשלה שמגובה על ידי חמאס", הוא הצהיר. במקביל, אובמה רמז: "ייתכן שנגיע לנקודה בה ניאלץ להפסיק את השיחות, ואז הצדדים יצטרכו לחפש אלטרנטיבות"

ביממה אחרי שהוחלט רשמית לעצור את המשא ומתן עם הפלסטינים, פנה היום (שישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לכלי התקשורת האמריקניים במטרה לרתום את דעת הקהל נגד הפיוס בין הפלגים הפלסטיניים. נתניהו המשיך להטיל את האשמה על אבו מאזן והצהיר כי ממשלה בראשותו לא תשתף פעולה עם איחוד שיכלול את חמאס.

 

"אבו מאזן קבר את תהליך השלום כשבחר בחמאס", אמר נתניהו לרשת פוקס ניוז. "את הסימנים זיהינו כבר לפני ימים, כשסירב אפילו לדון בהכרה בישראל כמדינה יהודית". ראש הממשלה הוסיף כי יושב ראש הרשות הפלסטינית "לקח צעד עצום אחורה כשבחר ללכת עם ארגון טרור, שגינה את חיסול בן לאדן".

 

עוד לפני כן דיבר נתניהו גם עם רשת BBC, שם אמר: "אי אפשר לעשות פיוס עם חמאס ובמקביל שלום עם ישראל. אבו מאזן עשה את הבחירה שלו". נתניהו נשאל אם בסיטואציה מסוימת יסכים לדבר עם חמאס והשיב על כך: "רק כשהם יחליטו לנטוש את הטרור. כל עוד אני ראש ממשלה, לא נדבר עם ממשלה פלסטינית המגובה על ידי חמאס - ארגון הקורא להשמדתנו".

 

מוקדם יותר נרשמה גם תגובה ראשונה מצדו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, להתפתחויות במשא ומתן וגינה את הסכם הפיוס. "ההסכם הזה בין פתח לחמאס איננו מועיל", הצהיר אובמה אך הוסיף באותה הנשימה: "זהו צעד אחד מתוך סדרה של צעדים ששני הצדדים עשו לאחרונה, שלא יעזרו לקדם את התהליך".

 

בהמשך, רמז אובמה כי גם הסבלנות בוושינגטון עלולה לאזול בקרוב. "ייתכן שנגיע לנקודה בה ניאלץ להפסיק את השיחות", הוא הודה. "במקרה כזה, על הצדדים יוטל לחפש את האלטרנטיבות".

 

מי שהביע אכזבה גדולה מהאירועים האחרונים הוא שר החוץ של אובמה, ג'ון קרי. אף על פי ששני הצדדים מתבצרים כעת בעמדותיהם, אמש הוא התבטא בנושא ואמר: "לעולם נישאר מחויבים למאמצי השלום. כרגע אנו נמצאים בנקודה קשה ביותר ועל שני הצדדים לעשות מאמצים כנים כדי לצאת מהמשבר הזה".