נתניהו, קרי ואבו מאזן. יש פשרה?, רויטרס (ארכיון)

קרי: "עניין ההכרה במדינה יהודית לא יפתר בקרוב"

בשימוע בסנאט הביע שר החוץ האמריקני מחויבות לתהליך השלום במזרח התיכון ורמז כי ישראל אחראית למשבר בשיחות: "לא שחררו אסירים. הודיעו על בנייה - ובום". הוא הוסיף: "האירוניה המרה היא שהקרב הזה הוא על תהליך ולא על פתרון סופי"

  • פורסם ב:
  • 08/04/2014 21:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 08/04/2014 21:00
  • |

למרות שגם בארצות הברית יש מי שכבר מכריז על גסיסתו של המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים, שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, שב היום (שלישי) והדגיש את חשיבות השגת ההסכם בין הצדדים ואת נכונותו לפעול לכך. "אנחנו פועלים עם הצדדים כדי למצוא דרך לחזור לשיחות, אבל עליהם לקבל את ההחלטות", הוא אמר.

 

בהתייחסו למשבר האחרון, הוא רמז לאחריותה של ישראל לפיצוץ השיחות. "לטעמי, שני הצדדים עשו ויתורים קשים. נתניהו שחרר מחבלים שזה צעד כואב וקשה מאוד ועם ישראל נתן לו לעשות את זה בתמורה לשיחות. לצערי, השחרור האחרון לא בוצע ואז יום ועוד יום ועוד יום עברו, וביום שבו הם כמעט עמדו לעשות את זה, הם הכריזו על 700 יחידות בנייה בירושלים ואז 'בום' - העניין נסגר שוב", הוא תיאר.

 

"האירוניה המרה היא שהקרב הזה הוא על תהליך ולא על פתרון סופי", הוסיף קרי והתייחס גם לדרישתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית: "עניין ההכרה במדינה יהודית לא ייפתר בקרוב. זה יהיה תהליך ארוך שבסופו זה ייפתר. שני הצדדים במכוון או לא הגיעו למצב בו נעשו דברים שמהווים מכשול".

 

לדבריו, "הרבה התקדמות נעשתה בשמונת החודשים האחרונים, אנחנו לא מדברים על זה בפומבי - אבל יש צמצום פערים. אני מקווה שהצדדים ימצאו דרך לחזור למשא ומתן. אני רואה שיש שאלות מדוע מזכיר המדינה מעורב בשיחות. התשובה היא שהצדדים רוצים להמשיך בשיחות. הם מדברים ישירות. אנחנו נמשיך כל עוד הצדדים ירצו. הם צריכים לרצות בזה".

 

בעדותו בפני ועדת הסנאט ליחסי חוץ, התייחס קרי גם למשא ומתן בין המעצמות ואיראן, שהיום החל בו סבב נוסף. לדבריו, איראן יכולה לפתח נשק גרעיני בתוך חודשיים. "אנחנו מפקחים על מאגרי הצנטריפוגות בפורדו ונתנז, מתקנים שלא היינו בהם מעולם", אמר קרי. "השיחות של המעצמות עם איראן השבוע בווינה הן שיחות רציניות וממוקדות לעומק. יש לנו מעקב עצום על מה שהם עושים".