השופט רוזן: "זקן ניסתה למזער את כוחה, אבל שלטה בלשכת אולמרט, ולקחה כספים רבים"

מזכירתו של אהוד אולמרט לשעבר זכתה לפרק נרחב ומשמעותי בהכרעת הדין של משפט הולילנד. "היא היתה פותחת הדלתות, וביקשה לעשות לביתה ולהגדיל את מעמדה בלשכה כדי להרשים את אהוד", כתב השופט דוד רוזן, ופנה לפרקליטות: "ארצה לדעת למה ביקשתם הסדר טיעון. אם מדובר בשיבוש הליכים, אין פה מהפך גדול. אם בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב"

חלק נרחב בהכרעת הדין הדרמטית במשפט הולילנד הקדיש השופט דוד רוזן למזכירתו הנאמנה של ראש הממשלה לשעבר, שולה זקן. "היתה והינה נאמנה לאולמרט", הקריא השופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ואז הפסיק, הרים את ראשו מהדף ואמר בחיוך, "אני לא מעודכן".

 

זקן, שבחודש האחרון עמדה במוקד הפרשה כאשר החליטה לוותר על נאמנותה לאולמרט, יכולה להיות מוטרדת מאוד מההכרעה, שכבר בתחילתה דחה השופט רוזן את בקשת המדינה להסדר טיעון. עוד ייתכן שההסדר יתקבל בהמשך, אבל לנוכח היחס שהפגין השופט בהכרעה, ספק אם זקן תשב בכלא רק 11 חודשי מאסר כפי שסיכמה בהסדר עם הפרקליטות. "עליכם לעשות הרבה", הוכיח את הפרקליטות, "כדי שאקל בעונשה".

 

רביב דרוקר וברוך קרא על ההכרעה בעניין זקן (4:35 דקות)

 

"ניכר היה בבית המשפט כי זקן מוכנה להקריב עצמה למען אולמרט", כתב רוזן שהרשיע את זקן בכל סעיפי האישום, כולל קבלת 100 אלף שקל מאורי מסר, פרט ל-10,000 דולר. "אולמרט היה היעד לכיבוש ולא שולה, שולה היתה יעד משני, על הדרך - ודכנר ביקש באמצעותה לכבוש את היעד העיקרי. כשהיא דיברה, שמעו כולם את קולו של אולמרט, אדונה, אבל היא היתה אורגן עצמאי שנהנה מכספי השוחד.

 

"זקן ניסתה למזער את כוחה לרמה של מזכירה קטנה, שלא בקיאה בכל הנעשה בה, אבל הוכח כי לא כך הדבר - היא היתה יד ימינו. היא היתה פותחת הדלתות, ניהלה את הלשכה ושמרה על מרחב עבודתו. היא שלטה בלשכה, היתה מודעת לכוחה ולהשפעתה, וביקשה לעשות לביתה ולהגדיל את מעמדה בלשכה, להרשים את אהוד.

 

"דרכה עקלקלה, ולא ניתן להתייחס לעדותה לצורך קביעת עובדות כמקשה אחת, ולהשתית עליה עובדות. כספים רבים מדכנר הוזרמו לכיסה, ולבקשתה. דכנר התקרב אליה כדי להתקרב לאהוד, בינה לבין דכנר היו יחסי ידידות, לא חברות. לכל אחד היה רצון משלו. דברי החיבה בין השניים הם פרי אינטרסים, והיא אימצה אותו כמכרה זהב".

"עובדי ציבור אל להם לקבל מתנות, ובטח לא לבקש אותן"

"דכנר ביקש לקנות את פעילותה לטובתו", המשיך רוזן, "היא לא יכלה שלא לכבד אותו, הוא אמר לה רק מלים חמות. דכנר היה מוכן להציע לה עבודה בשכר גבוה יותר - שוחד. הוא העביר לה כספים רבים. נוח ונעים היה לה, לשולה, לשהות במחיצת אדם כזה. היא ביקשה, והוא העביר כספים רבים למערכת הבחירות של אהוד, מה שהעלה את כוחה בלשכה. עובדי ציבור אל להם לקבל מתנות, ובטח לא לבקשן. בעיניים חפות ונפש חפצה, היא נטלה טובות הנאה".

 

השופט קבע גם כי המימון שסיפק אולמרט לזקן באמצעות איש העסקים של דניאל אברמס השתלם, מפני שראש הממשלה לשעבר קנה בכך את שתיקתה של זקן בבית המשפט. עם יציאתה מאולם בית המשפט, אמרה זקן: "אני צריכה לשלם עכשיו על החנייה. מעניין אם אברהמס ישלם".

 

השופט סיכם: "כאחד שקורא עיתונים, ארצה פירוט על זקן. מדובר בגורם מרכזי שנטל מאות אלפים לעצמו, לא בטוח שתמיד בידיעתו של אולמרט". הוא פנה לפרקליטות: "ארצה לדעת בדיוק למה אתם מבקשים את מה שאתם מבקשים. אם מדובר בניקוי אורוות, אהיה פתוח וקשוב. אם מדובר רק בשיבוש הליכים, אין פה מהפך גדול. לא נפלתם מהכסא כשהיא אמרה לכם למה היא שותקת, וגם לא כשהעידה כפי שהעידה. ידעתם שהשתיקה שלה נובעת לא רק מזה שהיא חושבת שרודפים ראש ממשלה".

 

 

שולה זקן מגיעה להכרעת הדין בתיק הולילנד, הבוקר בת
 

שולה זקן מגיעה להכרעת הדין בתיק הולילנד, הבוקר בת"א(רויטרס)

בעיניים חפות ונפש חפצה, נטלה זקן טובות הנאה", כתב רוזן, "מדובר בגורם מרכזי שנטל מאות אלפים לעצמו, לא בטוח שתמיד בידיעתו של אולמרט