העגבניות מזנקות: האם החורף הוא הגורם האמיתי להתייקרות?

דווקא רגע לפני חג הפסח ודווקא באחד המוצרים הבסיסיים ביותר, מצאו את עצמם קונים מתוסכלים ניצבים בפני מחירים אסרונומיים ששילשו את עצמם. מיעוט הגשמים אכן גרם נזק לחקלאים, אך יש מי שטוען שמדובר בניסיון להצדיק העלאת מחירים בעיתוי רגיש. במשרד החקלאות יכריעו אם לייבא עגבניות מחו"ל

שבועיים בדיוק נותרו עד לחג הפסח ודווקא עכשיו, מתייקר אחד המוצרים הבסיסיים ביותר על המדף שלנו ללא שום התראה מוקדמת. החל ממחר (שני) יימכר קילו עגבניות ברשתות בכ-12 שקלים - פי שלושה ממחירו כיום.


שילוב של מעט מדי גשמים עם קור מקפיא בחודשי החורף, פגע בכל סוגי הגידולים של החקלאים, ובעיקר בעגבניות. כשהכמות מצטמצמת דרמטית, גם תג המחיר מזנק בהתא - אך האם זו אכן הסיבה האמיתית להתייקרות האסטרונומית? למרות החורף הקשה, נשאלת השאלה האם מתווכים בענף החקלאות תפסו "טרמפ" על מזג האוויר כדי להצדיק התייקרות בעיתוי רגיש? יש מי שמעיד כי בכל שנה עולה המחיר בדיוק בתקופה הזו של השנה.

 

זוהי איננה הפעם הראשונה בה מהווה מזג האוויר תירוץ לעליית המחירים, אלא שמהכיוון ההפוך. בסערת דצמבר הגדולה ההסבר היה כי הגשם הוא הגורם להתייקרות.


מבחינת רשתות השיווק, נראה כי רוב סניפי הדיסקאונט לקניות גדולות צפויים לספוג חלקית את ההתייקרות. לעומתם, חנויות שכונתיות יגלגלו את ההתייקרות ללקוחות. בינתיים, במשרד החקלאות צריכים לקבוע אם לייבא עגבניות מחו"ל.