הרמטכ"ל הודה בפני תלמידי תיכון: ישראל פועלת באיראן

בשיחה שקיים עם תלמידי בית ספר תיכון בשפלה, סיפק הרמטכ"ל בני גנץ שורה של אמירות לא שגרתיות בנוגע לפעילותו של צה"ל. הוא הסביר להם על היכולת לפעול באיראן ואף הצהיר: "רק כיבוש עזה יביא לסיום ירי הרקטות"

הנושאים שנידונו עד כה רק בחדרי חדרים והרחק מאוזניים שומעות, הגיעו היום (רביעי) דווקא לאוזניהם של תלמידי תיכון - ודווקא מפיו של הרמטכ"ל, בני גנץ. בשיחה שקיים עם התלמידים מגן יבנה שבדרום, והקלטה שלה פורסמה במהדורה המרכזית של חדשות10, התבטא גנץ בצורה יוצאת דופן על היכולות של צה"ל לפעול "בכל אזור חיוג, כולל באיראן".

 

"חיל האוויר נמצא איפה שמבקשים ממנו", אמר גנץ במהלך השיחה, שארכה כחצי שעה. "עוד לא דיברתי בכלל על עשרות פעילויות חשאיות, שכמה מתוכן קורות גם בשבוע האחרון, ממש תוך כדי שאנחנו מדברים".

 

גנץ לא עצר שם והתייחס גם לפעולות עתידיות אפשריות של צה"ל. הוא הבהיר לראשונה באופן חד משמעי שפעולה צבאית באיראן איננה בלתי אפשרית, ואף רמז כי כבר נעשתה פעולה כזו. "מדובר בטווחים קרובים ובטווחים רחוקים הרבה יותר", הצהיר הרמטכ"ל, "כמו איראן. אלה לא אזורים שעבורנו הם מחוץ לאזור החיוג של הצבא".

 

בשנים האחרונות נכנסה גם גן יבנה לטווח ירי הרקטות של ארגוני הטרור ברצועת עזה. התלמידים שוחחו על כך עם גנץ ושאלו אם ניתן לעצור את הירי. בתגובה, השמיע הרמטכ"ל הצהרה מפתיעה: "אם אנחנו רוצים שלא יהיה משם כלום, צריך לכבוש את עזה".

 

מדובר למעשה בהודאה ראשונה בכך שפעולות צה"ל כיום אינן יכולות למנוע את הטרור הרקטי. "זו דילמה שאנחנו עוסקים בה כל שבוע", הודה גנץ בפני התיכוניסטים. לדבריו, "היכולת ישנה, זו החלטה אסטרטגית".


כאמור, זוהי הפעם הראשונה בה גנץ או כל בכיר ישראלי אחר מדבר בפה מלא על פעולות המתבצעות באיראן, וזאת במסגרת מה שמכונה המערכה בין המלחמות. אלו הן אותן פעולות חשאיות המתבצעות על בסיס כמעט יומיומי, ומטרתן נועדו לאסוף מודיעין, המשמש בחלקו לסיכול ממשי של טרור נגד ישראל.