המחבל שתכנן לפוצץ את בנייני האומה: "שונא יהודים מאז שנולדתי"

פרסום ראשון: תמלילי חקירתו של תושב מזרח ירושלים חושפים את הניסיונות של ארגון אל-קאעידה לבצע פיגועים בישראל. "אני מוכן לעשות מסיבה, ללכת ולא לחזור", הוא סיפר בחקירתו. לדבריו, הוא הציע להסיע משאית תופת אל תוך ריכוז כוחות ההצלה שייטפלו בפצועי פיגוע

כחודש וחצי לאחר שהוגש נגדו כתב האישום בגין קיום מגע עם סוכן זר וקשר לפשע, תמלילי חקירתו של איאד אבו סארה הנחשפים בחדשות 10 בפעם הראשונה, מצביעים על ניסיונותיו השונים של הארגון לבצע פיגועים בישראל.

 

על פי כתב האישום, פעיל אל-קאעדה בעזה בשם אבו חמזה פנה לאבו סארה בפייסבוק וביקש ממנו לבצע פיגוע בתוך שטח ישראל. "אבו חמזה סיפר לי כי יש הוראה של איימן זאווהירי, ראש ארגון אל-קאעדה, שחייבים לבצע פיגוע התאבדות בתוך ירושלים הערבית. הוא שאל אותי 'אתה מוכן לעבודה?' ו'מה דעתך לעשות מסיבה?'. שאלתי אותו מה כוונתו והוא אמר לי 'אתה מכיר את עללא אבו דהים ואמרי אלדל (מבצעי הפיגוע במרכז הרב)? אתה תהיה כמוהם. ללכת ולא לחזור'. בהתחלה לא רציתי, אחרי שבוע הסכמתי ואמרתי לו 'אני מוכן לעשות מסיבה'", אמר אבו סארה בחקירתו.

 

הוא הוסיף בחקירה כי הציע בעצמו לבצע פיגוע ירי נגד אוטובוס בקו בין מעלה אדומים לירושלים. הוא הציע לירות על הגלגלים עד שהאוטובוס יתהפך ואז להרוג את הנוסעים. בנוסף, אבו סארה הציע לאבו חמזה לבצע פיגוע התאבדות בלב ירושלים בבנייני האומה או בסמוך להם וכן פיגוע נגד הקונסוליה האמריקנית בתל אביב.

 

"אמרתי לו שהפיגוע יכלול חמישה אנשים, שניים בתל אביב ושלושה בירושלים ואני בעצמי אכין רכב, משאית ממולכדת בחומרי נפץ, ולאחר הפיצוץ בבנייני האומה על ידי השלושה, ולאחר הגעת כוחות הביטחון למקום, אני אכנס עם המשאית הממולכדת ואפוצץ אץ עצמי שם", שחזר אבו סארה בחקירתו.

לדבריו, הוא בחר בבנייני האומה כיוון שמדובר במקום אסטרטגי. "זכרתי שימי שני וחמישי הם ימים עמוסים במיוחד, והתרשמתי כי בימי חמישי אחר הצהריים נאספים במקום אזרחים וחיילים רבים, ולכן בחרתי ביום זה כיום הפיגוע המתוכנן" ,הוא הסביר.

 

הפיגועים לא הגיעו לשלב המעשי לאחר שאבו סארה נעצר. כאשר הוא נשאל על ידי החוקרים מדוע רצה לבצע פיגועים הוא ענה: "מאז שאני קטן אני שונא יהודים". משפטו של אבו סארה יימשך בימים הקרובים ואם יורשע הוא צפוי לעונש מאסר ממושך.